Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 5600 kr.
Alm. pris 6200 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Libyen går til valg - men frygter uroligheder
Valg. Valgplakaterne pryder det centrale Tripoli forud fra dagens valg i Libyen. Det er første gang i 60 år, at libyerne kan deltage i et frit valg. - Foto: Manu Brabo/AP
Libyerne skal til deres første frie valg i 60 år.
Seneste Nyt
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Det arabiske oprør
»Jeg er en libysk borger i et frit Libyen«.
Sådan lyder det fra Mahmoud Mohammed Al-Bizamti, der i dag for første gang skal deltage i et frit valg i sit land.
»Jeg kommer i dag for at kunne stemme på en demokratisk måed. Dagen i dag er som et bryllup for os«, siger han.
Libyens første frie valg i 60 år skal forsøge at ryste arven fra Muhammed Gaddafi af sig, men libyerne frygter, at det vil blive kuppet af løsrivelseskrav i øst og uroligheder i den sydlige del af landet.
Frygter uro
Allerede i går var der uro, da en helikopter med materiale til valget blevet tvunget til at nødlande uden for byen Benghazi i den østlige del af landet, efter at den kom under beskydning med anti-luftskyts.
LÆS OGSÅLibysk helikopter med valgmateriale beskudt
Mange frygter, at afstemningen vil blive ødelagt, hvis bevæbnede militser lykkes med at få folk til at blive væk fra stemmestederne eller, hvis der opstår uenigheder om resultatet og dermed kamp mellem rivaliserende fraktioner.
Den største trussel kommer fra den østlige region omkring byen Benghazi, som var udgangspunktet for det Nato-støttede oprør, som endte med at sende Gaddafi på flugt, men som nu klager over, at den midlertidige regering i Tripoli forsømmer dem.
»Der er ingen tvivl om, at det kan komme til borgerkrig mellem os i øst og dem i vest«, siger Hamed al-Hassi, der er forhenværende oprører og som nu leder det militære råd i den østlige region af landet, til Reuters.
3.700 stiller op
Væglerne skal vælge 200 medlemmer til en nationalforsamling, der skal udvælge premierminister og ministerkabinet, før landet er klar til et fuldbyrdet parlamentsvalg under en ny forfatning til næste år.
Flere end 3.700 håbefulde stiller op til valget, og kandidater med muslimske dagsordner dominerer feltet.
Således forventes det, at Libyen bliver det næste land, der har været igennem Det Arabiske Forår, der som Egypten og Tunesien vil se religiøse partier få magten efter oprøret sidste år.
Se også
Nattefest efter pop-sejr: Danskere vil have grandprix til Legoland og Parken
Politiken.dk tog til efterfest i København for at høre danskernes bud på en værtsby.
Palæstinas løbehelt klar til Copenhagen Marathon
Venstre: Folketinget skal ikke diktere lægernes åbningstider
Venstre vil ikke være med til at styre, hvordan læger driver deres praksis ned til mindste detalje, lyder det.
Flertal af danskerne siger ja til sen abort ved unormale fostre
Hver fjerde ønsker automatisk ret til sen abort ved unormale fostre, uanset hvad de fejler.
Performance-festival overskrider grænser med vold og afføring
Kontroversiel udstilling: Fotograf tog billeder af sine naboer i hemmelighed
Videnskabsnørder bliver behandlet som rockstjerner i USA
Der bliver ikke sparet på noget, når amerikanerne fejrer deres unge genier.
Top-10-liste: Refns hit-drama er blandt alle tiders Cannes-film
Nato-general: 170 millioner danske bistandskroner forsvinder i Afghanistan
Udviklingsministeren afviser påstande om svind på over 30 procent af dansk bistand til afghanere.
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Internationalt
Seneste Internationalt
Seneste TV Internationalt
19. maj. KL. 03.31 TV Danmark vandt det europæiske melodi grand prix: Se interview med Emmilie
17. maj. KL. 16.43 TV Obama: Vi har set bevis på, at Syrien bruger kemiske våben
17. maj. KL. 09.03 TV Texas lagt i ruiner af tornadoerne
17. maj. KL. 08.42 TV Se tornadoer hærge over Texas
16. maj. KL. 14.26 TV Vilde billeder: Hjort flyver gennnem bussens forrude