Annonce
Annonce
Annonce
Internationalt 24. jul. 2012 KL. 11.04

Hele verden holder øje med Syriens kemiske våben

Kilder i Libanon taler om kemiske våben ved grænserne.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Det arabiske oprør

Det bliver mødt med bekymrede miner og maskerede trusler, at styret i Syrien i går for første gang indrømmede, at det er i besiddelse af kemiske våben.

Fra USA har reaktionen været et løfte om at holde øje med styret, og at det vil have konsekvenser, hvis de kemiske våben bliver brugt.

»De vil blive holdt ansvarlige af det internationale samfund og af USA, hvis de skulle begå den tragiske fejltagelse at bruge disse våben«, har præsident Barack Obama sagt på et pressemøde, skriver BBC.

LÆS OGSÅ Syriens hær generobrer Damaskus-bydele efter voldsomme kampe

LÆS OGSÅ Syriske oprørere fejrer overtagelse af grænseby

Også den tidligere kolonimagt Frankrig har reageret.

»Ethvert brug af kemiske våben er uacceptabelt«, siger udenrigsminister Laurent Fabius ifølge Reuters.

»Disse våben bliver overvåget af det internationale samfund«, slår den franske udenrigsminister fast.

USA og Israel taler om det
Ifølge BBC's korrespondent i Washington vil embedsmænd i den amerikanske hovedstad ikke gå i detaljer med, hvad reaktionen fra USA konkret vil være, skulle de kemiske våben blive brugt. Men det er bekræftet, at den amerikanske udenrigsminister, Hillary Clinton, diskuterede emnet, da hun besøgte Israel i sidste uge.

Israel har tidligere udtrykt stor bekymring over det syriske styres mulige lager af kemiske våben. Ministerpræsident Benjamin Netanyahu har udtrykt bekymring for, hvorvidt våbnene kunne falde i hænderne på det libanesiske parti og militante gruppe Hizbollah - en militant gruppe, der ønsker at udslette staten Israel.

LÆS OGSÅ Putin advarer mod borgerkrig i det uendelige

Styret i Syrien har erklæret, at de kemiske våben kun vil blive brugt mod eventuelle angreb udefra og aldrig imod syrere fra oprørshæren. Ifølge det netavisen Lebanon Now med base i Beirut har syriske oprørere alligevel holdt nøje øje med regeringshærens kemiske våben.

»Vi, i den fælles ledelse af Den Frie Syriske Hær (også kendt som Free Syrian Army eller FSA, red.) inde i landet, kender alt til disse våbens placering«, siger hæren ifølge Lebanon Now via en pressemeddelelse.

FSA: Israel har intet at frygte
Oprørsgruppen fortæller, at ifølge deres efterretninger har den syriske hær placeret de kemiske våben tæt ved landets grænser. Formålet skulle være at presse det internationale samfund til at blande sig uden om konflikten, der har varet i knap halvandet år.

Ifølge oprørshæren har Israel dog ikke noget at bekymre sig om, selv om våbnene altså er rykket tættere på grænsen til Israel.

»Regimet har ikke affyret en eneste kugle mod Israel i løbet af de seneste tre årtier, så det vil helt bestemt ikke bruge kemiske våben mod landet«, siger oprørshæren i en pressemeddelelse.

Præsident Bashar al-Assad har siddet ved magten i Syrien siden 2000. Han afløste sin far, Hafez al-Assad, der havde regeret landet fra 1970.

FN: Forkasteligt
Også FN har løftet en advarende pegefinger mod Syrien i forhold til brugen af masseødelæggelsesvåben.

»Det vil være forkasteligt, hvis nogen i Syrien overvejer brugen af masseødelæggelsesvåben så som kemiske våben«, har Ban ki-Moon sagt.

LÆS OGSÅ Den danske regering er dybt splittet om Assads skæbne