Annonce
Annonce
Annonce
Internationalt 30. jul. 2012 KL. 10.37

Frankrig kræver hastemøde i FN for at finde løsning i Syrien

Mens Assadregimet myrder løs i Syrien forsøger Frankrig at få det internationale samfund samlet for at hindre blodbadet.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Det arabiske oprør

FAKTA OM ALEPPO

  • Aleppo har 2,5 millioner indbyggere og er Syriens største by.
  • Der er tale om en af verdens ældste byer. Der menes at have boet mennesker i området i de seneste 8000 år.
  • Historisk har Aleppo haft en vigtig rolle på grund af sin placering ved vigtige handelsruter.
  • Aleppo har været forskånet for kampe under den 17 måneder lange konflikt i Syrien. Nu lader meget til, at byen bliver ramme om et af de afgørende slag mellem oprørere og regeringssoldater.

Den syriske diktator, Bashar al-Assad, er en »bøddel«.

Det mener den franske udenrigsminister Laurent Fabius, der nu forsøger at få FN's Sikkerhedsråd til at mødes om situationen i Syrien, hvor regimet med meget stor brutalitet forsøger at nedkæmpe et oprør.

Fabius håber, at det kan lykkes et samlet Sikkerhedsråd at skærpe kursen over for diktatoren. Hidtil har Rusland og Kina i vid udstrækning modsat sig forsøgene på at øge presset mod Assads regime.

LÆS OGSÅSyrisk opposition: Oprørerne har brug for nye våben

»Vi vil bede om et møde i Sikkerhedsrådet, sandsynligvis på ministerniveau, inden slutningen af ugen«, siger Frankrigs udenrigsminister til RTL Radio.

Ifølge nyhedsbureauet Reuters overtager Frankrig på onsdag formandskabet i Sikkerhedsrådet. Præsident Francois Hollande har meddelt, at han vil forsøge at få Rusland og Kina til at bakke op om skærpede sanktioner mod Syrien.

Kampe truer indbyggere i millionby
Der rapporteres om hårde kampe i blandt andet Aleppo, hvor det syriske militær hævder at have påført oprørsstyrkerne store tab - en påstand, oprørerne afviser.

LÆS ARTIKELDen syriske hær: Vi har generobret dele af Aleppo

De siger til tv-stationen al Jazeera, at de har standset militærets fremrykning på jorden, men at de fortsat beskydes af artilleri og kamphelikoptere.

Byens befolkning - der inden stridighederne var på over 2,5 millioner mennesker - er hårdt ramt af stridighederne, der har gjort det vanskeligt at skaffe mad og vand. 200.000 mennesker menes at være jaget på flugt fra Aleppo de seneste dage.

Syriske flygtninge strømmer til Jordan