Annonce
Annonce
Annonce
Internationalt 1. aug. 2012 KL. 16.40

Mangemilliardær dømt for at bryde gravfreden

Hans Kristian Rausing har fået en dom på 10 måneders betinget fængsel.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Hans Kristian Rausing - arving til milliardformuen i det svenske familiedynasti Tetra Pak - erkender sig skyldig i brud på gravfreden i den opsigtvækkende sag om hans kones pludselige død.

Under et retsmøde i Isleworth Crown Court i London er den 49-årige rigmand derfor blevet dømt til 10 måneders betinget fængsel med to års prøvetid, ligesom han skal gennem to års behandling for stofmisbrug.

Det skriver BBC.

I retten medgav han, at han havde forhindret en 'værdig' og anstændig begravelse af hustruen Eva.

»Jeg handlede ikke rationelt. Jeg forsøgte at fortsætte som om, at hun ikke var død«, sagde den detroniserede pengemand i retten ifølge det svenske medie Expressen.

LÆS ARTIKELMangemilliardær lod sin døde kone ligge i et par måneder

Hans Kristian Rausing blev tilbageholdt af politiet 9. juli, da han kørte rundt på må og få i Londons gader stærkt påvirket af alkohol. Da politiet ransagede parrets mondæne bolig i rigmandskvarteret Belgravia, fandt de Eva Rausing død.

Ligget død i flere måneder
Dødsårsagen er endnu ikke fastslået, men obducenter er kommet frem til, at hun allerede var død den 7. maj og derfor havde ligget død i mere end to måneder.

Parret var kendt for at have et stort forbrug af både alkohol og euforiserende stoffer, og der blev da også fundet spor af stoffer i hendes krop.

I midten af juli kom det frem, at britisk politi ikke mistænker Hans Kristian Rausing for at have dræbt sin hustru.

Derimod blev han sigtet for at have undladt at informere myndighederne om hustruens dødsfald og dermed forhindret en anstændig begravelse.

Behandling for et stort alkoholforbrug
Ægteparret mødte angiveligt hinanden på en afvænningsklinik i USA.

Hans Kristian Rausing er allerede i behandling for et meget stort alkoholforbrug. En behandling, som han skal fortsætte med som en del af dommen.

Rausing-familiens enorme rigdomme skyldes indtjening fra Tetra Pak, der er emballage til flydende levnedsmidler. Stamfaderen til Rausing-klanen, Ruben, etablerede i 1940'erne Tetra Pak AB sammen med sønnerne Gad og Hans.

Hans Rausing, far til den dømte, stak i 1980'erne af til England for at slippe billigere i skat. Familien Rausing regnes som Storbritanniens 12. rigeste.

ritzau