Annonce
Annonce
Annonce
Internationalt 5. aug. 2012 KL. 19.20

Fortiden kan indhente Berlusconi i mafiasag

Tidligere Berlusconi-støtte anklages for afpresning mod Italiens tidligere regeringschef.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Silvio Berlusconi, der forbereder et politisk comeback til efteråret med henblik på parlamentsvalget næste forår, risikerer at blive indhentet af en sag om forbindelser til mafiaen.

Sagen går helt tilbage til 1992.

Den kører for øjeblikket ved retten i Palermo, hvor en af Silvio Berlusconis tidligere politiske forbundsfæller, senator Marcello Dell’Utri, står anklaget for forsøg på afpresning mod Berlusconi.

LÆS OGSÅBerlusconi kan være på vej til politisk comeback

Tjenester
»Dell’Utri fremsatte trusler. Derfor er han nu for retten«, forklarede anklageren Antonio Ingroia.

Ifølge anklagemyndigheden var den sicilianske politiker manden, som i 1992-1993 formidlede kontakter mellem Silvio Berlusconi og mafiaen.

Mafiaen skulle med sin dengang tætte kontakt til borgmestre og lokale embedsmænd sørge for, at Berlusconis nystiftede parti, Forza Italia, fik masser af stemmer på Sicilien.

Til gengæld skulle Berlusconi i tilfælde af en valgsejr ophæve en lov om konfiskation af dømte mafiaforbryderes ejendom, ligesom en regering under hans ledelse skulle lette forholdene for dømte med tilknytning til mafiaen.

I en anden sag undersøger myndighederne, om Silvio Berlusconi i 1970’erne betalte penge til kriminelle, mod at de lod ham være i fred. På det tidspunkt var han en fremstormende forretningsmand i Milano.

LÆS OGSÅBerlusconi betalte store summer til mafiaen for ikke at blive kidnappet

Marina Berlusconi i retten
Marcello Dell’Utri, der i flere år arbejdede i Silvio Berlusconis selskab Fininvest, afviser anklagerne.

»De anklager mig for afpresning. De mangler bare at beskylde mig for pædofili. Så har de fået det hele med«, sagde Dell’Utri forleden.

»Det er absurd. Hvorfor skulle jeg afpresse min ven Silvio?«, spørger han.

Den ellers så veltalende Berlusconi forholder sig tavs. Han er indkaldt som vidne senere på måneden efter allerede en gang at have holdt sig væk fra retssalen med det påskud, at han var ’optaget’.

Derimod måtte hans ældste datter Marina, der står i spidsen for en af hans største virksomheder, forleden tage et fly fra Milano til Palermo for at svare på en række spørgsmål.

Hun skulle bl.a. redegøre for bevægelser på en af hendes og faderens fælles konti. Ifølge anklagemyndigheden er kontoen blevet brugt i forbindelse med overførsel af penge til senator Dell’Utri, hvilket hun pure afviser.

Men politiet fortsætter undersøgelserne. Marina Berlusconi indrømmede dog, at hun og faderen havde delt kontoen indtil for syv år siden, og at hun siden har glemt alt om den.

LÆS OGSÅBerlusconi reddet af forældelsesfrist

Villa med søudsigt
Myndighederne har adgang til en række af Berlusconis konti. Ifølge Italiens Nationalbank, hvis eksperter har gennemgået dem, har Silvio Berlusconi siden 2000 sat omkring 40 millioner euro (knap 300 mio. kr.) ind på senatorens konti.

2011 var f.eks. et godt år for Dell’Utri: Alene mellem 25. februar og 11. marts betalte Berlusconi 8 millioner euro.

Ifølge optegnelserne på bankoverførslerne er der tale om ’rentefri lån’. Ifølge anklager Antonio Ingroia handler det ganske enkelt om afpresning, som han siger til avisen La Repubblicas lokale udgave i Palermo.

Politiet interesserer sig også for Silvio Berlusconis køb af en villa med 30 værelser direkte ned til Como-søen. Den tidligere ejer var senator Både Marcello Dell’Utri, og problemet er, at prisen – ca. 30 millioner euro – er så meget højere end vurderingsprisen, at der ifølge politiet er tale om en finansiel transaktion til fordel for senatoren.

Også det afviser Silvio Berlusconi, og han lader sin datter svare igen efter Berlusconi-familiens traditionelle opskrift, som består i at angribe anklagere, dommere og pressen.

Der er tale om en ren heksejagt, skriver Marina Berlusconi i familiens dagblad, Il Giornale. Ifølge hende er retsvæsenet ’degenereret’, og det »undergraver hele civilsamfundets sammenhængskraft«.

LÆS OGSÅBerlusconis efterfølger giver afkald på sin løn