Annonce
Annonce
Annonce
Internationalt 11. aug. 2012 KL. 17.33 opdateret 11. aug. 2012 KL. 19.27

Dødstallet stiger efter heftige jordskælv i Iran

Det nordvestlige Iran er blevet rystet af to kraftige skælv.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

To skælv har rystet det nordvestlige Iran.

Det statslige TV oplyser ifølge det amerikanske nyhedsbureau AP, at mindst 87 personer har mistet livet, mens mindst 400 er såret.

Det første skælv målte 6,4 på Richter-skalaen og havde sit epicenter 60 km nordøst for byen Tabriz, skriver det internationale nyhedsbureau Reuters.

Det andet skælv blev målt til 6,3 på skalaen og fandt sted 11 minutter efter det første.

De mindre byer får store slag
Ifølge Al Jazeera siger den regionale guvernør, Ahmad Alireza Beigi, til statsligt TV, at det specielt er de små byer i området, han frygter, er hårdest ramt. Den større by Tabriz er sluppet relativt billigt, mener han.

BBC skriver, at telefonforbindelserne til de mindre byer er ødelagte, hvilket gør det sværere at få hjælp frem og få et overblik over situationen.

Seks mindre byer i området skal være totalt raseret under skælvene, mens omkring 60 andre byer er op til 70 procent ødelagt.

Irans placering gør dem specielt udsatte
Irans geografiske placering gør landet særligt udsat for jordskælv. Flere af de seneste jordskælv har været voldsomt ødelæggende.

Det blodigste var et skælv i den sydlige del af Iran nær byen Bam i 2003. Det målte 6,6 på richerskalaen og dræbte 31.000 personer.

Naturkatastrofe - Her har jordkælvet fundet sted

JORDSKÆLV. Et kæmpe jordskælv har dræbt op mod 100 mennesker i Tabriz i Iran