Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Iran åbner for udenlandsk hjælp
Dansk Røde Kors er klar til at rykke ud, hvis man bliver bedt om det, siger generalsekretær Anders Ladekarl. - Foto: Ali Hamed Haghdoust/AP
For første gang i næsten ti år beder Iran udlandet om hjælp efter jordskælv.
Seneste Nyt
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:For første gang i knap ti år åbner Iran nu for, at der er brug for udenlandsk hjælp efter weekendens jordskælv.
De to skælv, der ramte landet søndag, målte 6,4 og 6,3 på Richter-skalaen og dræbte 306 personer. Over 3.000 blev såret, og myndighederne kritiseres for at reagere for sent ved regionen langs grænsen til Azerbaijan og Armenien.
»Vi byder hjælp velkommen fra hvilket som helst land«, siger talsmand for det iranske parlament Ali Larijani under et besøg i den ramte region, ifølge AP.
I de første to dage efter skælvene har Teheran insisteret på, at man ikke havde brug for hjælp ude fra for at håndtere situationen, men i dag siger vicepræsident Mohammed Reza Rahimi, at hjælp fra andre lande bydes velkommen.
Dansk Røde Kors forventede ikke hjælpe-behov
Generalsekretær for Dansk Røde Kors, Anders Ladekarl, kan ikke huske, at iranerne har bedt om hjælp udefra siden det store jordskælv i Bam i 2003, hvor over 26.000 mennesker omkom og yderligere 30.000 blev såret. Omkring 44 lande sendte dengang hjælp.
Ladekarl skrev for få dage siden på Twitter, at han ikke forventede, at Røde Halvmåne ville bede om hjælp, da organisationen har »et enormt beredskab og kapacitet«.
Men i aften, efter at den iranske appel er offentliggjort, siger han til politiken.dk.
»Iran har omkring 200 jordskælv om året, så hvis de beder om hjælp, kan der være tale om en relativt stor katastrofe«.
Alternativt peger Anders Ladekarl på, at den iranske regering kan have en politisk interesse i at signalere, at man ikke isolerer sig og gerne tager imod hjælp udefra.
Klar til at træde til
Mindst 12 landsbyer er ødelagt og yderligere 425 er blevet massivt skadet, oplyser iransk statstv om det ramte område, som har en befolkning på omkring 300.000 mennesker.
Dansk Røde Kors er endnu ikke blevet bedt om at hjælpe, og ifølge Ladekarl har hjælpeorganisationen Iransk Røde Halvmåne 92 redningshold, tre helikoptere, 71 ambulancer og 800 frivillige, der hjælper ofrene.
LÆS OGSÅTo reddet ud af ruinerne efter jordskælv i Iran
Skulle der komme en appel, er den danske afdeling parat til at rykke ud.
»Vi er klar til at hjælpe og har et beredskab klar, der kan tage afsted med få timers varsel, hvis vi bliver bedt om det«, siger han.
Den iranske regering siger, at den har bygget lejre til omkring 50.000 mennesker, der har mistet deres hjem under skælvene, som er blevet efterfulgt af en række efterskælv.
Mange veje er blevet ødelagt, og myndighederne anslår, at skælvet kan komme til at koste 600 millioner dollar.
Se også
Borgerlige: Løkke er på zigzagkurs
Partiet Venstre anklages for at skifte holdning, som vinden blæser. Senest om folkeskole og statsborgerskab. »Vi må jo tilpasse os virkeligheden«, siger Claus Hjort Frederiksen.
Obama advarer mod at føre en uendelig krig mod terrorisme
CBS er presset af mange nye studerende
Forlig: Jespersen og Pittelkow må til lommerne for stjålne artikler
Netmediet 'Den Korte Avis' har indgået forlig med Dansk Journalistforbund.
Oversvømmelser skyller huse væk i Norge
Britisk politi anholder to personer mere for planlægning af drab
Facebook-generationen er social - ikke narcissistisk
Unge har altid gået mere op i sig selv end ældre. Også før Facebook og Instagram.
Churchill og Stalin mødtes til vildt drikkegilde under krigen
Socialminister: Dom er ingen ladeport for at skære ned på hjemmehjælpen
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Internationalt
Seneste TV Internationalt
23. maj. KL. 23.17 TV Londons borgmester: Giv ikke islam skylden
23. maj. KL. 23.06 TV Oversvømmelser skyller huse væk i Norge
23. maj. KL. 08.45 TV Sten og flasker i luften: Højreradikale demonstrerede efter brutalt London-drab
23. maj. KL. 08.36 TV Politi efterforsker mulig terror i London
23. maj. KL. 07.32 TV Intet tilbage: Beboerne genser resterne af deres huse
Stagnation Stress: German Exporters Expect Bleak Future
Champions League: Berlin to Host 2015 Final in Olympic Stadium
Picture This: Hut on a Jut
Purity Concerns: German Beer Brewers Foaming over Fracking
CANNES FILM FESTIVAL: Abdellatif Kechiche?s lesbian romance is a masterpiece
cwilkinsf24
UNITED STATES: Obama tackles Guantanamo, drones in security speech
FRANCE 24
FRANCE: Socialist's vote-buying reveals Marseille corruption
Sophie PILGRIM
OBITUARY: French composer and singer Georges Moustaki dies at 79
FRANCE 24
Magistrate Claims Mafia Boss Copied Narcos for Capaci Bombing
WATSON GEORGE GILES
IMU Decree in Pipeline but Exemptions at Risk
WATSON GEORGE GILES
Work on Apartment Blocks to be Paid in Advance
WATSON GEORGE GILES
Flexible Contracts for Younger Workers and Pre-retirement Part-time
WATSON GEORGE GILES
SKAT svarer igen på kritik: Tvangsopløser BT
Andel af folk der arbejder hjemmefra