Annonce
Annonce
Annonce
Internationalt 17. aug. 2012 KL. 15.29

Frankrigs udenrigsminister: Det syriske regime bør smadres hurtigt

Under et besøg i en flygtningelejr retter den franske udenrigsminister det tunge skyts mod Assad-regimet.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Det syriske regime skal »smadres hurtigt«.

Det siger en vred fransk udenrigsminister, Laurent Fabius, efter et besøg fredag i en syrisk flygtningelejr på den tyrkiske side af grænsen.

»Det syriske regime bør smadres hurtigt«, lyder det udiplomatisk fra Fabius, der retter det tunge skyts mod præsident Bashar al-Assad.

»Efter at have hørt på flygtningene og deres beretninger om regimets massakrer, så fortjener Bashar al-Assad ikke at være på denne jord«.

»Det er en ødelæggelsesoperation over for helt folk, han forsøger at gennemføre«, mener Fabius.

LÆS OGSÅNordmand afhører fanger og besøger bombede hospitaler i Aleppo

Hans besøg i flygtningelejren Oncupinar på grænsen til Syrien var det sidste stop på en rundrejse i regionen.

FN's Sikkerhedsråd besluttede torsdag at gøre en ende på FN's observatørmission i Syrien. De op mod 300 observatører skal afslutte deres arbejde senest søndag.

ritzau