Annonce
Annonce
Annonce
Internationalt 3. okt. 2012 KL. 20.28

Wammen til Serbien: Tillad den homomarch

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Den danske Europa-minister mener, at det er serbisk politis pligt at beskytte homoseksuelles march i Beograd.

Det er stærkt beklageligt, at serbisk politi har forbudt en bøsseparade i Beograd på lørdag med henvisning til sikkerheden. Den beslutning bør ændres.

Det siger Europa-minister Nicolai Wammen i en kommentar til, at politiet i Serbien forbyder den planlagte 'gay pride parade' lørdag.

»Jeg vil derfor kraftigt opfordre den serbiske regering til at sørge for den nødvendige beskyttelse af deltagerne, så Gay Pride Parade kan gennemføres som planlagt og minde om, at det er en politiopgave at beskytte ytrings- og forsamlingsfriheden«, siger Europa-ministeren.

LÆS MEREPolitiet forbyder homoparade i Beograd

Nicolai Wammen understreger, at ytrings- og forsamlingsfrihed for alle grupper og forsamlinger er én af Danmarks og EU’s kerneværdier.

»Det er fundamentalt, at den overholdes. Ikke bare af de nuværende EU-lande, men også af et land som Serbien, der jo selv ønsker at tilslutte sig EU og vores værdifællesskab«, siger han.

150 kvæstet efter angreb parade
En parade i Beograd i 2010 udviklede sig voldeligt, da ultranationalister angreb politiet og deltagerne.

Over 150 blev kvæstet. Sidste år forbød politiet marchen.

LÆS MEREHårde gadekampe ved homoparade i Serbien

Menneskerettighedsorganisationen Amnesty International er dybt skuffet over forbuddet. Organisationen mener, at Serbiens regering bukker under for ekstremisters trusler og ikke beskytter de homoseksuelles rettigheder.

»Modstanden mod homoseksuelle i Serbien er foruroligende. Når Serbiens regering fratager homoseksuelle muligheden for at holde en pride, er det en alvorlig krænkelse af deres ytrings- og forsamlingsfrihed, siger Helle Jacobsen, kampagnekoordinator i Amnesty International.

ritzau