Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Internationalt 12. dec. 2006 KL. 14.43

EU: Irans Holocaust-konference er uacceptabel

EU fordømmer Irans Holocaust-konference. Studerende har for første gang protesteret mod den iranske præsident Mahmoud Ahmadinejad.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Det er ikke acceptabelt, at Iran i disse dage afholder en konference, hvor adskillige Holocaust-benægtere fremfører deres synspunkter.

Det mener EU's justitskommissær Franco Frattini.

Konferencen er stablet på benene på opfordring af den iranske præsident Mahmoud Ahmedinejad.

Hån af fakta
Blandt de inviterede er anti-zionistiske ortodokse jøder og den forhenværende leder af Ku Klux Klan i Louisiana, David Duke.

»Jeg vil gerne udtrykke min fordømmelse af ethvert forsøg på at benægte, trivialisere og forklejne Holocaust, krigsforbydelser og forbrydelser mod menneskeheden«, siger Frattini og understreger, at konferencen er »udtryk for at lade hånt om etablerede historiske fakta«.

Han mener, at det er en krænkelse »ikke alene mod ofrene for tragedien og deres efterkommere, men også mod hele den demokratiske verden«.

Iran: Holocaust en myte
Iran har flere gange slået fast, at konferencen, hverken skal be- eller afkræfte om Holocaust har fundet sted, men blot skal fungere som et rum, hvor folk med andre meninger om, hvad der skete under Anden Verdenskrig kan komme til orde.

Ahmadinejad har tidligere beskrevet Holocaust som en »myte« og sagt, at Israel skal »slettes fra landkortet«.

Den israelske ministerpræsident Ehud Olmert kalder den iranske konference for »et sygt fænomen«, ligesom både Vatikanet og den britiske premierminister Tony Blair kritiserer konferencen.

Første offentlige protester
Samtidig med konferencen i går af brændte omkring 50 iranske studerende billeder af den iranske præsident, affyrede fyrværkeri og råbte »død over diktatoren« i et forsøg på at afbryde hans tale på Amir Kabir universitetet i Teheran.

Det er første gang siden præsident Ahmadinejad blev valgt i 2005, at han har mødt så åben modstand i offentlig sammenhæng.

Annonce
Annoncer
Danmark
29. maj. KL. 07.34 opdateret KL. 07.35

Dansksomaliere afhøres af PET efter terroranholdelser

Brødrepar afhøres af betjente fra efterretningstjenesten, der mistænker dem for forbindelse til al-Shaabab.

Fødevarer
29. maj. KL. 06.28
Grænsehandel. Indkøbet af øl og sodavand syd fior grænsen er langt større end Skat hidtil har antaget. - Foto: JENS DRESLING (arkiv)

Hver fjerde øl bliver solgt syd for grænsen

Hver tredje danske sodavand og hver fjerde danske øl bliver solgt i grænsebutikkerne, viser nye tal.

Gadeplan
28. maj. KL. 19.40
HÆRVÆRK. Graffiti på statue ved Dronning Louises Bro i København.

Københavnske vejstrækninger har 1,5 stykker graffiti per meter

Der er blevet - en lille bitte smule - længere mellem graffitien i byen. Optælling viser et fald på 0,76 pct. i graffiti i hovedstaden.

Annoncer
Annoncer