Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Internationalt 8. jun. 2007 KL. 14.11

Hjælpeorganisation: G8-aftale mangler forpligtelser

Selv om G8-landene vil give over 300 milliarder til Afrika, lover statscheferne ikke noget: De har ikke afsløret, hvornår udbetalingerne skal falde. Folkekirkens Nødhjælp frygter, at pengene aldrig vil komme.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

331 milliarder kroner til Afrika.

Det er, hvad G8-landenes ledere i dag fortalte verden, at de vil forære til det fattige kontinent.

Men selv om det lyder som et svimlende højt beløb, der nok skulle kunne lægge en dæmper på mange af de afrikanske landes problemer, er det langt fra sikkert, at pengene vil få nogen stor effekt.

Det frygter Folkekirkens Nødhjælp.

»Der er ikke tvivl om, at det er et skridt fremad i bekæmpelsen af globale sygdomme, men det er ikke et helt så stort skridt fremad, som det bliver meldt om«, siger politisk rådgiver i bistandsorganisationen Morten Emil Hansen, der opholder sig i Rostock, tæt på topmødet.

Løfte uden finansiering
Han ærgrer sig over, at verdens rigeste otte lande ikke har forpligtet sig til at donere et bestemt beløb år for år.

»Det gør de ikke, og derfor er det vores frygt, at landene i praksis ikke kan efterleve løfterne, når lederne kommer hjem til finansministrene og skal finde finansiering«, siger Morten Emil Hansen.

Han minder om, at G8-landene på deres sidste topmøde i Skotland allerede for to år siden besluttede at give 50 milliarder dollars ekstra i bistand i 2010 - heraf 25 millarder til Afrika.

»Allerede nu er de bagud med de penge. Der er nogle lande, der er langsomme med at få pengene på bordet - især Tyskland, Italien og Frankrig«, siger Morten Emil Hansen.

Afrika er skuffet
I dagens glade udmelding om 331 millarder kroner ekstra til Afrika har G8-lederne både medregnet den tidligere donation fra det skotske møde og penge, som USA allerede har afsat til bistand.

Derfor skønner Folkekirkens Nødhjælp, at der kun reelt er blevet afsat 16 millarder kroner yderligere ved topmødet i Heiligendamm.

»Jeg tror, at Afrika vil være skuffet over, at at der ikke er nogen klare forpligtelser i aftalen om, hvornår landene vil leve op til deres løfter«, vurderer Morten Emil Hansen, der ellers kan se mange muligheder for at udnytte pengene godt i Afrika.

»Gældseftergivelse af de afrikanske landes gæld har vist sig at give flere penge til sundhed og uddannelse, så der i dag er flere børn, der går i skole, og flere, der har adgang til hospitalsvæsenet«.

»Afrika er bestemt inde i en positiv udvikling. Og vi kan se, at bistanden virker - det er ikke længere som tidligere, hvor der sad mange korrupte ledere, og vi ikke kunne vide, hvad vores penge gik til. I dag er Afrika parat til at tage et ansvar«, siger han.

nyheder@pol.dk

Annonce
Annoncer
Danmark
29. maj. KL. 07.34 opdateret KL. 07.35

Dansk-somaliere afhøres af PET efter terroranholdelser

Brødrepar afhøres af betjente fra efterretningstjenesten, der mistænker dem for forbindelse til al-Shaabab.

Fødevarer
29. maj. KL. 06.28
Grænsehandel. Indkøbet af øl og sodavand syd fior grænsen er langt større end Skat hidtil har antaget. - Foto: JENS DRESLING (arkiv)

Hver fjerde øl bliver solgt syd for grænsen

Hver tredje danske sodavand og hver fjerde danske øl bliver solgt i grænsebutikkerne, viser nye tal.

Gadeplan
28. maj. KL. 19.40
HÆRVÆRK. Graffiti på statue ved Dronning Louises Bro i København.

Københavnske vejstrækninger har 1,5 stykker graffiti per meter

Der er blevet - en lille bitte smule - længere mellem graffitien i byen. Optælling viser et fald på 0,76 pct. i graffiti i hovedstaden.

Annoncer
Annoncer