Annonce
Annonce
Annonce
Internationalt 14. aug. 2007 KL. 08.32

USA sender ekspedition til Arktis

Søndag sendte Danmark videnskabsfolk til Arktis, og nu følger amerikanerne efter for at undersøge, om de kan gøre krav på områdets eftertragtede havbund.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

På fredag sejler et hold amerikanske forskere til Det Arktiske Ocean.

De skal kortlægge havbunden for at finde ud af, i hvor høj grad den er en naturlig forlængelse af Alaska på det nordamerikanske kontinent.

Der ligger angiveligt for milliarder af kroner gas og olie under havbunden, og derfor påkalder området sig massiv interesse i disse år.

Russisk flag på havbunden
Især fra de lande, som muligvis kan gøre krav på havbunden.

For nylig plantede to ubåde det russiske flag på bunden, og for to dage siden stævnede danske og canadiske forskere af sted for at undersøge de geografiske forbindelser mellem havbunden og henholdsvis Grønland og Canada.

De amerikanske forskere håber, at USA vil tilslutte sig FN's havretskommission, så deres resultater kan bruges til at gøre krav på dele af havbunden.

ritzau