Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Internationalt 1. feb. 2008 KL. 10.09

80 millioner mærket af snestorm i Kina

Oprydning efter den værste snestorm i 50 år i Kina kommer for sent for mange millioner arbejdere, som må opgive årets eneste besøg hjemme hos familien.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Sneen falder stadig i det centrale Kina, men ikke så voldsomt som før.

Lufthavne er genåbnet, togene kører atter og de overisede motorveje er ved at være farbare igen.

Det betyder nyt håb for de flere hundrede millioner af kinesere, som er på vej hjem til deres familier eller tager af sted de nærmeste dage for at fejre nytåret, som falder midt i næste uge.

Den er årets største fest i Kina, den svarer til vores jul.

Men for andre kommer oprydningen for sent: De kan simpelt hen ikke nå den årlige rejse hjem til familien, inden nytårsferien er forbi.

Har opgivet at komme hjem
Ifølge det officielle kinesiske nyhedsbureau Xinhua har for eksempel mere end ti millioner arbejdere i den højt industrialiserede provins Guangdong opgivet at komme hjem og må i stedet fejre helligdagene i fabrikkernes kantiner og sovesale.

  • De kinesiske myndigheder er ved at have et overblik over situationen efter det værste snevejr i 50 år. Indenrigsministeriet oplyser, at
  • 60 mennesker er blevet dræbt på grund af uvejret, blandt andet tre elarbejdere, som arbejdede i en 50 meter høj elmast, der knækkede sammen på grund af overisning.
  • Skaderne efter uvejret løber op i omkring 40 milliarder kroner.
  • 80 millioner mennesker har mærket uvejret.
  • 5,8 millioner mennesker har været strandet på jernbanestationer.
  • 3.250 flyafgange har været aflyst.
  • Sne og frost og også beskadiget afgrøderne på 70.000 kvadratkilometer marker, det er halvanden gang Danmarks størrelse.
  • Det betyder, at priserne på mange grønsager stiger, i nogle af de ramte områder er prisroerne fordoblet.

Fortsatte problemer med strømmen
Sneen og kulden skaber stadig problemer for strømforsyning, hvor overisningen har knækket elmaster og ledninger.

Halvdelen af landets provinser har oplevet strømafbrydelser, og de steder, hvor elværkerne fungerer, er der svundet truende meget i kulbunkerne, fordi der ikke er kommet nye forsyninger.

Annonce
Annonce
Annoncer
EURO 2012
29. maj. KL. 10.00 opdateret KL. 10.05
Ude. Thomas Sørensen blev skadet i weekendens kamp mod Brasilien, som landsholdet tabte med 3-1. - Foto: Jens Dresling (arkiv)

Skade koster Thomas Sørensen EM-plads

Kasper Schmeichel skal til EM-slutrunden i stedet for den rygskadede Thomas Sørensen.

Uovervindelig? Hvis Mitt Romney vinder halvdelen af de delegerede i dagens primærvalg i delstaten Texas, vinder han samtidig reelt posten som republikanernes præsidentkandidat mod Obama. - Foto: Olivier Douliery

Primærvalg: I dag kan Romney blive uovervindelig

Med en sejr i Texas i dag bliver Mitt Romney reelt Obamas udfordrer.

Succes. Peter 'Ålen' Aalbæk Jensen kan se tilbage på et glimrende Cannes-år. - Foto: Thomas Sjørup (arkiv)

Hele verden køber 'Jagten' efter Cannes-succes

Zentropa-direktør Peter Aalbæk Jensen kan gå på vandet og melder 'udsolgt'.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Internationalt

02:29

28. maj. KL. 17.03 TV Bonderøvens overmænd bor i Hobbit-byen