Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Internationalt 18. feb. 2008 KL. 17.57

Svigerfar: Prinsesse Diana frygtede attentat

Prinsesse Diana var bange for, at hun ville blive »skaffet af vejen«, siger hendes kærestes far, Mohamed Al Fayed.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Prinsesse Diana frygtede, at hun ville blive »skaffet af vejen«.

Det sagde hendes afdøde kærestes far Mohamed Al Fayed, da retten i London i dag begyndte undersøgelsen af ulykken, der dræbte prinsessen og Dodi Al Fayed.

Ifølge Mohamed Al Fayed udtrykte Prinsesse Diana inden sin død bekymring for, at medlemmer af den britiske kongefamilie, deriblandt hendes tidligere mand prins Charles og prins Philip, ville forsøge at »skaffe hende af vejen«.

Kongefamilien ville myrde Diana
Det sagde faderen til Dianas kæreste Dodi, Mohamed Al Fayed, i retten i London tidligere i dag. I sit første vidneudsagn i en ny undersøgelse af Dianas og sin søns død i 1997 forsvarede Al Fayed sine påstande om, at parret blev dræbt som led i et komplot.

»Hun fortalte mig, at hun vidste, at prins Philip og prins Charles ville forsøge at skaffe hende af vejen«, sagde Al Fayed.

»Jeg har kæmpet i 10 år. Dette er øjeblikket, hvor jeg må sige nøjagtigt, hvad jeg mener, at der skete med min søn og Diana«, sagde Al Fayed uden for retsbygningen.

Kaldte Prins Philip nazist
Undersøgelsen blev indledt i oktober sidste år og ventes at vare seks måneder.

Al Fayed, der ejer stormagasinet Harrods i London, har uden held forsøgt at få gennemtvunget, at dronning Elizabeth II og hendes mand prins Philip til at aflægge vidneudsagn.

Al Fayed kaldte Prins Phillip en racist og nazist i retten i dag.

»Det er på tide at sende Phillip tilbage til Tyskland, hvor han kommer fra. (...) Vil du vide hans rigtige navn? Det ender med Frankenstein«, tilføjede han.

Diana var gravid
Al Fayed siger, at Henry Paul, chaufføren der kørte Diana og Dodi, var fuld, da ulykken skete. Henri Paul døde også i biluheldet den 31. august 1997.

Inden hun døde, havde Prinsesse Diana fortalt Al Fayed, at hun var gravid med Dodis barn, og at de snart ville offentliggøre deres forlovelse. Al Fayed siger at han var den eneste person, parret fortalte det til.

Det var oplysningerne om graviditeten og forlovelsen, som den britiske kongefamilie ikke kunne klare. De kunne ikke acceptere en egyptisk muslim som stedfar til deres kommende konge af England, mente Al Fayed.

Annonce
Annonce
Annoncer
EURO 2012
29. maj. KL. 10.00 opdateret KL. 10.05
Ude. Thomas Sørensen blev skadet i weekendens kamp mod Brasilien, som landsholdet tabte med 3-1. - Foto: Jens Dresling (arkiv)

Skade koster Thomas Sørensen EM-plads

Kasper Schmeichel skal til EM-slutrunden i stedet for den rygskadede Thomas Sørensen.

Uovervindelig? Hvis Mitt Romney vinder halvdelen af de delegerede i dagens primærvalg i delstaten Texas, vinder han samtidig reelt posten som republikanernes præsidentkandidat mod Obama. - Foto: Olivier Douliery

Primærvalg: I dag kan Romney blive uovervindelig

Med en sejr i Texas i dag bliver Mitt Romney reelt Obamas udfordrer.

Succes. Peter 'Ålen' Aalbæk Jensen kan se tilbage på et glimrende Cannes-år. - Foto: Thomas Sjørup (arkiv)

Hele verden køber 'Jagten' efter Cannes-succes

Zentropa-direktør Peter Aalbæk Jensen kan gå på vandet og melder 'udsolgt'.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Internationalt

02:29

28. maj. KL. 17.03 TV Bonderøvens overmænd bor i Hobbit-byen