Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Internationalt 6. mar. 2008 KL. 17.03

Egypten bygger tre meter høj mur mod Gaza

En tre meter høj cementmur skal i fremtiden adskille Egypten fra Gazastriben.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Egypten er begyndt at bygge en tre meter høj cementmur langs landets grænse til den palæstinensiske Gazastribe.

Ifølge de egyptiske myndigheder har man allerede opført tre kilometer af muren.

Grænsen mellem Egypten og Gazastriben blev i januar brudt af palæstinensiske Hamas-aktivister.

Det er et præventivt indgreb
Efterfølgende strømmede hundredtusinder palæstinensere ind i nabolandet i løbet af de 12 dage, som grænsen var åben.

Mange af de besøgende palæstinensere fra Gazastriben brugte hullet i grænsemuren til at købe forsyninger i Egypten. Egypten lukkede i starten af februar grænsen igen.

»Det er et præventiv indgreb. Der er ikke nogen trussel mod grænsen på nuværende tidspunkt«, sagde en egyptisk officiel kilde.

ritzau

Annonce
Annonce
Annoncer
EURO 2012
29. maj. KL. 10.00 opdateret KL. 10.05
Ude. Thomas Sørensen blev skadet i weekendens kamp mod Brasilien, som landsholdet tabte med 3-1. - Foto: Jens Dresling (arkiv)

Skade koster Thomas Sørensen EM-plads

Kasper Schmeichel skal til EM-slutrunden i stedet for den rygskadede Thomas Sørensen.

Uovervindelig? Hvis Mitt Romney vinder halvdelen af de delegerede i dagens primærvalg i delstaten Texas, vinder han samtidig reelt posten som republikanernes præsidentkandidat mod Obama. - Foto: Olivier Douliery

Primærvalg: I dag kan Romney blive uovervindelig

Med en sejr i Texas i dag bliver Mitt Romney reelt Obamas udfordrer.

Succes. Peter 'Ålen' Aalbæk Jensen kan se tilbage på et glimrende Cannes-år. - Foto: Thomas Sjørup (arkiv)

Hele verden køber 'Jagten' efter Cannes-succes

Zentropa-direktør Peter Aalbæk Jensen kan gå på vandet og melder 'udsolgt'.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Internationalt

02:29

28. maj. KL. 17.03 TV Bonderøvens overmænd bor i Hobbit-byen