Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Internationalt 13. mar. 2008 KL. 17.59

Cubanere kan nu købe computere og dvd'er

Nye tider på vej i Cuba: Præsident Raul Castro ophæver et forbud mod salg af forskellige typer elektronik.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Hverdagen for cubanerne bliver nu mere strømlinet, efter at Raul Castro i sidste måned formelt overtog præsidentembedet efter sin bror, Fidel.

Regeringen har nemlig besluttet at ophæve et forbud mod salg af computere, dvd- og vhs-afspillere, mindre tv-apparater, bilalarmer, mikrobølgeovne, el-cykler samt andre elektriske apparater. Fra næste år kan cubanerne tillige købe klima-anlæg.

Under Fidel Castro var det forbudt at købe og sælge den nævnte elektronik, men ifølge Reuters hedder det nu i en erklæring fra regeringen:

»På grund af forbedret adgang til elektiricitet har regeringen på højeste niveau besluttet at tillade salg af en række elektroniske apparater, der hidtil har været forbudte«.

Nye tider på vej i Cuba
Raul Castro overtog reelt magten i juli 2006, da hans bror var for syg til at fortsætte som præsident.

Allerede sidste år ophævede Raul Castros provisoriske regering en række toldrestriktioner, der gjorde det muligt at indføre visse former for elektronik og bildele til Cuba.

Og da Raul Castro blev taget i ed som præsident 24. februar i år lovede han at gøre hverdagen lettere for cubanerne - på både det materialistiske og spirituelle plan.

Annonce
Annonce
Annoncer
EURO 2012
29. maj. KL. 10.00 opdateret KL. 10.05
Ude. Thomas Sørensen blev skadet i weekendens kamp mod Brasilien, som landsholdet tabte med 3-1. - Foto: Jens Dresling (arkiv)

Skade koster Thomas Sørensen EM-plads

Kasper Schmeichel skal til EM-slutrunden i stedet for den rygskadede Thomas Sørensen.

Koncerter
29. maj. KL. 10.52
Ikoner. 'De Nye Eneste To' eller 'Den dumme og den kedelige'. Thomas Helmig og Steffen Brandt slår de musikalske pjalter sammen. - Foto: Collage: Thomas Sjørup og Jens Dresling (arkiv)

Thomas Helmig og Steffen Brandt danner et nyt band

De to ærkeaarhusianere har allerede skrevet et par håndfulde fælles sange.

Debat
29. maj. KL. 10.23

Vi må af med hashklubberne

Vi kan ikke acceptere den kriminalitet, der følger i kølvandet på hashklubberne.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Internationalt

02:29

28. maj. KL. 17.03 TV Bonderøvens overmænd bor i Hobbit-byen