Annonce
Annonce
Annonce
Internationalt 17. apr. 2008 KL. 13.15

Kenyas ny regering er tiltrådt

Kenya ny samlingsregering er taget i ed med tidligere oppositionsleder Raila Odinga som ny premierminister.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Kenyas ny premierminister, tidligere oppositionsleder Raila Odinga, blev som den første af 93 ministre og viceministre taget i ed i dag .

Det skete ved en ceremoni i hovedstaden Nairobi med deltagelse af præsident Mwai Kibaki og FN's tidligere generalsekretær Kofi Annan.

Koalitionsregeringen træder til efter måneders politisk uro i det østafrikanske lande i kølvandet på det omstridte præsidentvalg mellem jul og nytår.

Strid om resultatet
Odinga mente, han vandt præsidentvalget, og at Kibaki svindlede sig til sejren. Efter ugers uro kom Annan til landet og fik et kompromis forhandlet på plads, hvor Kibaki og Odingas partier deler magten i landet.

Den ny regering står over for store udfordringer. 60 procenter af befolkningen lever for under en femmer om dagen. Men vigtigst for det ny styre bliver at hele sårene efter den omfattende etniske og politiske uro.

ritzau/Reuters