Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Internationalt 16. jun. 2009 KL. 19.06

Indianeroprør får premierminister til at stoppe

Sammenstød mellem indianere og peruansk politi får Perus premierminister til at love at træde tilbage.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Perus premierminister, Yehude Simon, sagde i dag, at han planlægger at træde tilbage i løbet af de kommende uger.

Det sker på et tidspunkt, hvor præsident Alan Gracia kæmper for at overvinde de blodige sammenstød mellem politi og landets oprindelige indianske befolkning.

LÆS ARTIKELVrede indianere dræber 22 betjente

»Det er klart, at jeg vil træde tilbage i løbet af de kommende uger, når der er kommet lidt mere ro«, siger Simon til radiostationen RPP.

Simon sagde, at han i øjeblikket arbejder på at overtale repræsentanter for indianske grupper om at indstille de demonstrationer, de har organiseret for at tvinge regeringen til at ophæve de love, der er blevet gennemført for at tiltrække udenlandske investeringer inden for minedrift, skovhugst og energiprojekter i Amazon-regnskoven.

LÆS ARTIKELIndianer-oprør giver regnskoven et pusterum

Mindst 34 mennesker blev dræbt, da politiet greb ind over for demonstranterne for 11 dage siden.

ritzau

Annonce
Annonce
Annoncer
Politik
29. maj. KL. 11.56
Foto: JUST LARS

Søvndal: Skattereform er et skulderklap til lønmodtagere

Regeringen forsvarer, at skattereformen er socialt afbalanceret.

Koncerter
29. maj. KL. 10.52
Ikoner. 'De Eneste To 2' eller 'Den dumme og den kedelige'. Thomas Helmig og Steffen Brandt slår de musikalske pjalter sammen. - Foto: Collage: Thomas Sjørup og Jens Dresling (arkiv)

Thomas Helmig og Steffen Brandt danner et nyt band

De to ærkeaarhusianere har allerede skrevet et par håndfulde fælles sange.

Det arabiske oprør
29. maj. KL. 11.13
Todelt. Angrebet i Houla begyndte som et bombardement. Herefter gik bevæbnede mænd fra dør til dør og myrdede hele familier. - AP

Øjenvidner om Houla-massakren: Drabsmænd gik fra dør til dør

»Jeg hørte dem ikke slå døren ind, for vi låser aldrig døren«, fortæller bedstemor, der mistede hele sin familie.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Internationalt

00:26

29. maj. KL. 11.41 TV Her rammer jordskælvet Italien