Annonce
Internationalt 10. nov. 2009 KL. 06.14 opdateret 10. nov. 2009 KL. 07.17

Nord- og Sydkorea i ildkamp

Der er blevet skudt mellem nord- og sydkoreanske flådefartøjer ud for de to landes vestkyst.

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print
Vagt. Sydkoreanske krigsbåde patruljerer langs grænsen til Nordkorea. (Arkivfoto) - Foto: SHIN YOUNG-GUN/AP

Vagt. Sydkoreanske krigsbåde patruljerer langs grænsen til Nordkorea. (Arkivfoto) - Foto: SHIN YOUNG-GUN/AP

Tirsdag morgen dansk tid opstod der ildkamp mellem fartøjer fra Nord- og Sydkoreas flåder. Det beretter sydkoreanske militærkilder.

Sammenstødet, der fandt sted nær landenes vestlige søgrænse i Det Gule Hav, har angiveligt betydet skader på et nordkoreansk flådefartøj.

Nordkoreansk båd skudt halvt i stykker
Sydkoreanske regeringskilder udtaler til landets nyhedsbureau Yonhap, at der blev affyret varselsskud mod det nordkoreanske flådeskib, da det krydsede de to landes omstridte grænse. Da fartøjet ikke vendte om, åbnede den sydkoreanske flåde ild, som blev gengældt fra nordkoreanske side.

»Vi havde ingen tilskadekomne, mens den nordkoreanske båd halvt ødelagt sejlede tilbage til Nord«, siger kilden til Yonhap.

Både i 1999 og 2002 opstod ligende episoder mellem de to lande - i begge tilfælde kostede sammenstødene menneskeliv.

ritzau/AFP

Annonce
Annoncer
Danmark
29. maj. KL. 07.34 opdateret KL. 07.35

Dansk-somaliere afhøres af PET efter terroranholdelser

Brødrepar afhøres af betjente fra efterretningstjenesten, der mistænker dem for forbindelse til al-Shaabab.

Dine penge
29. maj. KL. 07.50
Pirateri. Mange mærkevarer er udsat for massiv kopiering. Kvaliteten på kopierne er mange gange så god at det næsten er umuligt at afgøre hvilken der er originalen selv for et trænet øje. Her er det to Canada Goose jakker. Den sorte er originalen. Kopien er beslaglagt i Københavns Lufthavn. - Foto: JONAS PRYNER ANDERSEN

Skat snupper flere private med kopivarer

En lovændring er nødvendig, hvis man vil problemet til livs, mener eksperter.

Gadeplan
28. maj. KL. 19.40
HÆRVÆRK. Graffiti på statue ved Dronning Louises Bro i København.

Københavnske vejstrækninger har 1,5 stykker graffiti per meter

Der er blevet - en lille bitte smule - længere mellem graffitien i byen. Optælling viser et fald på 0,76 pct. i graffiti i hovedstaden.

Annoncer
Annoncer