Annonce
Internationalt 20. jan. 2010 KL. 04.32

Republikaner vinder skæbnevalg i Massachusetts

Republikanske Scott Browns sejr kan få konsekvenser for Obamas sundhedsreform.

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Ny senator

Blå bog for Scott Philip Brown
  • Republikaner og ny senator for staten Massachusetts.
  • 50 år
  • Han er uddannet jurist fra Tuft University og Boston College Law School. For tiden er han senator i Massachusetts' lovgivende forsamling.
  • Han er gift med journalisten Gail Huff. Sammen har parret to børn.
  • Hans sejr betyder, at Demokraterne ikke længere har de 60 mandater i Senatet, der er nødvendige for, at Barack Obamas sundhedsreform kan blive gennemført.

Ritzau

Var demokraterne i tvivl om de ikke længere er i kridthuset hos de amerikanske vælgere gjorde særvalget i Massachusetts i går det lysende klart.

Valget, der gjaldt den plads i Senatet der blev ledig da senator Ted Kennedy døde sidste år, blev vundet af den republikanske kandidat Scott Brown.

At en republikaner kunne vinde i Massachusetts, en af de allerstørste demokratiske højborge i hele USA var i sig selv næsten ufatteligt.

Ikke bare vandt Obama staten med 26 procentpoint ved valget i 2008, det er 37 år siden at staten har sendt en republikansk senator til Washington og samtlige nuværende medlemmer af Kongressen fra Massachusetts er demokrater.

Ydmygelsen total
Det sæde republikanerne nu har vundet har været kontrolleret af Kennedy-familien siden 1952. Og for at gøre ydmygelsen total var sejren endda ganske stor, Brown fik 52 procent af stemmerne, mens Coakley måtte nøjes med 47 procent.

Men endnu værre end den symbolske betydning er de realpolitiske og nationale konsekvenser af valget.

Scott Brown førte sin valgkamp på modstand mod Obamas sundhedsreform og hans økonomiske redningspakke og som CNN-kommentatoren David Gergen udtrykte det er resultatet »et meget klart budskab til Washington om at vælgerne i denne meget demokratiske stat ikke synes om hvad der foregår i Washington«

Sundhedsreform i fare
Browns valgsejr skaber fornyet usikkerhed omkring hvorvidt demokraterne kan få vedtaget Obamas store sundhedsreform.

Valget betyder nemlig, at demokraterne mister deres flertal på 60 mandater i Senatet og dermed muligheden for at overtrumfe enhver republikansk modstand og Scott Brown har allerede sagt, at han vil gøre hvad han kan for at bekæmpe sundhedsreformen.

Reformen blev vedtaget af begge Kongressens kamre sidste år, men hver kammer vedtog sin egen version og for at blive til lov skal de to forskellige versioner først samles til en lov, der derefter skal vedtages en gang til. Og det er just det som Brown og republikanerne nu håber at kunne stikke en kæp i hjulet for.

Huset dropper måske egen version
Falder sundhedsreformen vil det være en katastrofe for demokraterne og præsident Obama, der har gjort det til sin topprioritet og allerede inden valget var afgjort var demokraterne i fuld gang med at planlægge hvordan de kan redde reformen.

En mulighed er at Repræsentanternes Hus dropper deres egen version og vedtager Senatets.

Derved undgik man behovet for en ny afstemning i Senatet, men det er meget uklart om det er realistisk. Dels er det vigtige forskelle på de to love blandt andet når det gælder abort, dels kan Browns sejr meget vel få mange demokrater til at blive bekymrede for at presse en stor og vidtrækkende reform igennem uden at have befolkningen med sig.

Hvad gik galt?
Allerede inden valget var afgjort var demokraterne begyndt at diskutere hvorfor det gik galt. Mange bebrejdede den demokratiske kandidat Martha Coakley for at føre en dårlig valgkamp, men der var også mange demokratiske partistrateger som kritiserede præsident Obama.

»Når de poliske og lovgivningsmæssige konsekvenser er så store er det ufatteligt at partiet og Det Hvide Hus har ladet det gå så meget i fisk« sagde en højtstående demokrat til Politico.

Republikanerne jublede og så dette som det seneste tegn på, at de politiske vinde atter er med dem. I efteråret 2009 vandt de guvernørvalgene i både Virginia og New Jersey – igen to stater Obama vandt i 2008 – og valget i går bekræftede efter deres mening tendensen.

»Demokraterne vil forsøge at sige. at dette er et isoleret tilfælde, men meningsmålinger fra hele landet viser at Massachusetts ikke er undtagelsen ved valget i 2010 men reglen«, sagde kommunikationschefen for republikanernes komite i Kongressen.

»Alle demokrater som stemte for sundhedsreformen vil nu vide hvor stort et problem det er for dem«.

Spåede republikansk sejr
Det samme mente en demokratisk valgstrateg, som spåede at Browns sejr i Massachusetts ville få mange demokrater som er usikre på at blive genvalgt til midtvejsvalget i november til at kaste håndklædet.

»Mit råd til dem er klart: Giv op nu«. sagde en demokratisk partistrateg til Washington Post.

»Obama kan ikke hjælpe jer«

LÆS OGSÅ Lokalvalg kan spænde ben for Obamas hjertebarn

Annonce
Annoncer
Danmark
29. maj. KL. 07.34 opdateret KL. 07.35

Dansk-somaliere afhøres af PET efter terroranholdelser

Brødrepar afhøres af betjente fra efterretningstjenesten, der mistænker dem for forbindelse til al-Shaabab.

Kroniken
29. maj. KL. 00.01
kønskvoter. Norske forskere har bevist, at kønskvotering og sanktioner er fremragende instrumenter at fremme ligestilling på arbejdsmarkedet med. - Foto: PETER HOVE OLESEN (arkiv)

Norsk kønskvotering er en stor succes

Norge indførte kønskvotering ved lov for fire år siden, og det har virket.

Gadeplan
28. maj. KL. 19.40
HÆRVÆRK. Graffiti på statue ved Dronning Louises Bro i København.

Københavnske vejstrækninger har 1,5 stykker graffiti per meter

Der er blevet - en lille bitte smule - længere mellem graffitien i byen. Optælling viser et fald på 0,76 pct. i graffiti i hovedstaden.

Annoncer
Annoncer