Annonce
Internationalt 21. jan. 2010 KL. 06.42

Obama ser optimistisk på USA's økonomi

USA's præsident, Barack Obama, tror på økonomisk fremgang i 2010 efter et år med røde tal. Alligevel forstår han amerikanernes økonomiske frustrationer.

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Efter at det forgangne år har budt på økonomisk smalhals i USA, ser landets præsident, Barack Obama, nu positivt på udsigterne for 2010.

»Jeg er glad for at se, at økonomien nu er opadgående igen, og at vi har muligheden for en meget bedre økonomi i 2010«.

Det siger han i et interview med tv-stationen ABC.

Væksten vender tilbage
Præsidenten kan blandt andet glæde sig over prognoserne fra en række økonomer, som Blue Chip Economic Indicators har indsamlet tidligere i denne måned.

De peger på, at den økonomiske vækst vil blive på 2,8 procent i 2010. I 2009 skrumpede den amerikanske økonomi med 2,5 procent.

LÆS OGSÅUSA vil reducere underskud

Alligevel forstår Obama, hvis der stadig er frustration at spore hos de amerikanske borgere - blandt andet over de mange milliarder dollar, staten har brugt på hjælpepakker til de nødstedte banker i det forgangne år.

»Vi var nødt til at redde et finansielt system, der kunne have gjort tingene meget værre. Vi har nødt til at tage de skridt, vi gjorde i begyndelsen af året for at stabilisere økonomien«, forklarer Obama om baggrunden for hjælpepakkerne.

Arbejdsløshed runder 10 procent
Utilfredsheden i befolkningen er desuden blevet styrket af en stadig stigende arbejdsløshed, der nu har rundet 10 procent.

Det har fået Obama til at sætte jobsituationen og økonomiske vækst øverst på sin prioriteringsliste for 2010.

Den almindelige amerikaners økonomiske frustrationer er ifølge Obama desuden forklaringen på, at republikanske Scott Brown overraskende vandt suppleringsvalget til Senatet i staten Massachusetts

LÆS MERERepublikaner vinder skæbnevalg i Massachusetts

ritzau

Annonce
Annoncer
Danmark
29. maj. KL. 07.34 opdateret KL. 07.35

Dansk-somaliere afhøres af PET efter terroranholdelser

Brødrepar afhøres af betjente fra efterretningstjenesten, der mistænker dem for forbindelse til al-Shaabab.

Kroniken
29. maj. KL. 00.01
kønskvoter. Norske forskere har bevist, at kønskvotering og sanktioner er fremragende instrumenter at fremme ligestilling på arbejdsmarkedet med. - Foto: PETER HOVE OLESEN (arkiv)

Norsk kønskvotering er en stor succes

Norge indførte kønskvotering ved lov for fire år siden, og det har virket.

Gadeplan
28. maj. KL. 19.40
HÆRVÆRK. Graffiti på statue ved Dronning Louises Bro i København.

Københavnske vejstrækninger har 1,5 stykker graffiti per meter

Der er blevet - en lille bitte smule - længere mellem graffitien i byen. Optælling viser et fald på 0,76 pct. i graffiti i hovedstaden.

Annoncer
Annoncer