Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Internationalt 21. jan. 2010 KL. 15.18

Connie Hedegaard får gult lys af EU-parlamentet

Europaparlamentets formand Jerzy Buzek afventer nu blot høringen af den nye, bulgarske kommissærkandidat.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Kommissionsformand José Manuel Barrosos 25 kommissærkandidater har fået udvalgsformændene i Europaparlamentets foreløbige godkendelse.

Nu mangler parlamentet kun at godkende den nye, bulgarske kommissærkandidat Kristalina Georgieva.

Det oplyser den polske parlamentsformand Jerzy Buzek i en pressemeddelelse.

Ifølge Jerzy Buzek kunne udvalgene støtte op om samtlige kommissærkandidater - herunder danske Connie Hedegaard, der fredag 15. januar klarede sin høring foran parlamentets miljøudvalg med vanlig rutine.

LÆS ARTIKEL Connie Hedegaard bragede igennem i Bruxelles

Barrosos sidste stik
Europaparlamentet skulle efter planen have stemt om den nye EU-kommission allerede 26. januar.

Men den bulgarske kommissærkandidat Rumiana Jelevas tilbagetrækning af sit kandidatur i tirsdags udløste en høring af Bulgariens nye kommissærkandidat Kristalina Georgieva.

Høringen vil formentlig vil finde sted 3. februar, men først skal kommissionsformand José Manuel Barroso beslutte sig for, hvilket kommissariat bulgarske Kristalina Georgieva skal bestride.

Kristalina Georgieva kommer fra en stilling som vicepræsident i Verdensbanken, og hun har stort kendskab til blandt andet miljøpolitik og udviklingsprojekter.

LÆS ARTIKEL Barroso byder ny bulgarer velkommen

Hvis Barroso vælger at tildele Kristalina Georgieva en anden portefølje end humanitær bistand og kriseberedskab, som oprindelig var tiltænkt Rumiana Jeleva, så vil det kræve en omfordeling af flere kommissærkandidaters ansvarsområder.

Det vil igen udløse nye høringer, hvor kommissærkandidaterne skal forsvare de nye porteføljer.

Med parlamentets forløbige accept af de 25 kommissærer, der allerede har bestået deres høring, er det nu op til kommissionsformand José Manuel Barroso at få lagt sidste hånd på værket.

Buzek: Alt er godt
Parlamentsformand Jerzy Buzek oplyser, at parlamentet er klar til at afholde en høring for den nye, bulgarske kommissærkandidat 3. februar, hvis Barroso er klar til den tid.

Det giver Kristalina Georgieva næsten to uger til at forberede sig til mødet med parlamentets udvalg.

Jerzy Buzek udtrykte tilfredshed med, at udvalgsformændene i deres breve kunne støtte op om de 25 kommissærkandidater:

»I går sagde jeg, at jeg kraftigt forventede at modtage bedømmelserne meget snart. Jeg er glad for at kunne fortælle, at de nu er modtaget, og der er kun positive tilkendegivelser, hvilket betyder, at proceduren kan fortsætte uhindret«.

Han forventer, at Europaparlamentet kan debattere og stemme om den nye kommission tirsdag 9. februar ved samlingen i Strasbourg.

Annonce
Annoncer
Danmark
29. maj. KL. 07.34 opdateret KL. 07.35

Dansk-somaliere afhøres af PET efter terroranholdelser

Brødrepar afhøres af betjente fra efterretningstjenesten, der mistænker dem for forbindelse til al-Shaabab.

Kroniken
29. maj. KL. 00.01
kønskvoter. Norske forskere har bevist, at kønskvotering og sanktioner er fremragende instrumenter at fremme ligestilling på arbejdsmarkedet med. - Foto: PETER HOVE OLESEN (arkiv)

Norsk kønskvotering er en stor succes

Norge indførte kønskvotering ved lov for fire år siden, og det har virket.

Gadeplan
28. maj. KL. 19.40
HÆRVÆRK. Graffiti på statue ved Dronning Louises Bro i København.

Københavnske vejstrækninger har 1,5 stykker graffiti per meter

Der er blevet - en lille bitte smule - længere mellem graffitien i byen. Optælling viser et fald på 0,76 pct. i graffiti i hovedstaden.

Annoncer
Annoncer