Vi sender nu en SMS-bekræftelse på din tilmelding til 20
Coldframe i cedertræ
Dyrk i dit drivhus - også på altanen eller terassen ! Cedertræ er en fuldstændig vedligeholdelsesfri træsort, der får en smuk grå patina henover årene, og udover det så dufter cedertræ fantastisk og giver varme til omgivelserne.
Pluspris 4495 kr.
Alm. pris 4995 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 1395 kr.
Alm. pris 1680 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|





Frømænd indledte operation efter nødkald
Absalon. Soldaterne fra frømandskorpset kom fra det danske skib, der er på aktion i Adenbugten. - Foto: SOK
Frømandskorpset spillede en helterolle, da de bordede et fragtskib, der var truet af pirater.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV Bonderøvens overmænd bor i Hobbit-byen
TV Mads Mikkelsen: Jeg gjorde mig klar til at klappe ad alle andre
TV Barsels-bootcamp: Brug din baby til at træne benene
TV Soluna: Jeg kommer aldrig til at glemme det
TV Lock 'n' load: Detroits kvinder bevæbner sig
TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen
TV Kim Skotte: Cannes har haft mere til hovedet end til hjertet
TV Se de bedste og vildeste bud på en ny Rådhusplads
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:International piratjagt
Antallet af piratangreb er steget kraftigt i Østafrika. Blandt de danske ofre for de somaliske sørøvere er en dansk sejlerfamilie med to voksne og tre børn samt to gaster. De blev frigivet efter næsten et halvt års fangenskab.
Besætningen på det danske krigsskib Absalon reagerede prompte, da de forhindrede somaliske pirater i at kidnappe et fragtskib i Aden Bugten.
NATO operationen fandt sted klokken kvart over 9 dansk tid efter seks pirater gik om bord på fragtskibet ’Ariella’ fra Antigua og Barbuda.
Skibets kaptajn udsendte nødsignal klokken 7 dansk tid, som blev opfanget af et indisk skib, der videregav nødkaldet til en overvågningshelikopter, der ifølge SOK konstaterede at syv bevæbnede pirater havde indtaget skibet.
Reddet af pigtrådshegn
Da den 25 mand store besætning på ’Ariella’ opdagede, at piraterne var på vej om bord gemte de sig i et aflukket sikkerhedsrum, så piraterne ikke kunne få fat i dem.
Besætningen kan blandt andet takke det pigtrådshegn, der er rundt om ’Ariella’ for, at de alle sammen nåede at komme i sikkerhed, fortæller Lieutenant Commander i NATO Jaqueline Sherriff.
»Pigtrådshegnet rundt om ’Ariella’ forsinkede piraterne i at komme om bord, hvilket betød at besætningen kunne nå at komme i sikkerhed«, siger hun.
Absalon tættest på
Grunden til at der gik to timer, inden NATO med det danske frømandskorps i spidsen gik til modangreb på piraterne var at man ville sikre at besætningen var i sikkerhed.
»Vi ville ikke gå om bord, hvis der var fare for, at besætningsmedlemmerne blev fanget i en eventuel krydsild. Derfor ventede vi på, at vi havde fået grønt signal på, at besætningsmedlemmerne befandt sig i det sikrede rum«, siger Jaqueline Sherriff.
Absalon var kun 35 sømil fra 'Ariella’ og dermed det NATO-krigsskib der var tættest på det kaprede skib, så det var naturligt, at det blev det danske skib, der generobrede det kaprede skib.
Første gang
Det er første gang nogensinde, at NATO har generopret et kapret skib fra piraterne, der plager i stigende grad.
»Vi er meget glade for at NATO var i stand til at tage skibet tilbage – det er første gang nogensinde og hele NATO-styrken gjorde et flot stykke arbejde«, siger Aqueline Sherriff.
Frømandskorpset er stadigvæk er i gang med at gennemsøge skibet for piraterne, der muligvis gemmer sig om bord. I hvert fald er der indtil videre intet spor af dem.
LÆS OGSÅ:Frømænd finkæmmer kapret skib
Piraterne angreb ’Ariella’ i et område af Aden Bugten, der ellers bliver betragtet som et sikkert område at sejle igennem for internationale skibe, fordi NATOs krigsskibe patruljerer i området.
Se også
PET anholder brødre for at planlægge terror i Danmark
To dansk-somaliske brødre er blevet anholdt for at være i færd med at forberede en terrorhandling, oplyser PET
Rapport om CIA-fly afviser dansk dobbeltspil
Reform koster danskere på dagpenge 13.000 kroner om året
I dag præsenterer regeringen sit forslag til en skattereform. Enhedslisten kalder forslag for »forrykt«.
Stortalent røber Chelsea-skifte på Twitter
Den ombejlede belgier Eden Hazard meddeler på Twitter, at han skifter fra Lille til Chelsea.
Tre yngre mænd beskudt af mand på scooter
To skud ramte begge ved siden af under skyderi i Brabrand ved Aarhus.
Græsk eks-leder: Kassen er tom i juni
Københavnske vejstrækninger har 1,5 stykker graffiti per meter
Der er blevet - en lille bitte smule - længere mellem graffitien i byen. Optælling viser et fald på 0,76 pct. i graffiti i hovedstaden.
Nye biler bliver stadig mere sikre
Khawaja spiser igen: Jeg har nået det ultimative mål
Dansk-bahrainer går i gang med spiseprogram, efter at han har fået sat fokus på Bahrain.
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Internationalt
Seneste Internationalt
Seneste TV Internationalt
28. maj. KL. 17.03 TV Bonderøvens overmænd bor i Hobbit-byen
27. maj. KL. 09.40 TV Lock 'n' load: Detroits kvinder bevæbner sig
25. maj. KL. 19.47 TV Ny vinkel: Se stuntmanden styrte mod jorden uden faldskærm
25. maj. KL. 10.51 TV Sprogtvist udløste slagsmål i parlament
25. maj. KL. 08.15 TV Spanske demonstranter afspærrer vej med brændende dæk
maj
maj
maj
jun
På onsdag går det løs: Guide: Din Distortion
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Nye biler bliver stadig mere sikre
Gedekølle med citron og persille