Vi sender nu en SMS-bekræftelse på din tilmelding til 20
Coldframe i cedertræ
Dyrk i dit drivhus - også på altanen eller terassen ! Cedertræ er en fuldstændig vedligeholdelsesfri træsort, der får en smuk grå patina henover årene, og udover det så dufter cedertræ fantastisk og giver varme til omgivelserne.
Pluspris 4495 kr.
Alm. pris 4995 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 1395 kr.
Alm. pris 1680 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|





Øjenvidner: Politi spreder demonstranter
Demonstration Hundredetusinder er på gaden i den iranske hovedstad Teheran for at markere årsdagen for Den Islamiske Revolution. Flere moddemonstrationer er varslet. - Foto: FROM TV/AP
Hundredtusinder er på gaden i Teheran.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV Bonderøvens overmænd bor i Hobbit-byen
TV Mads Mikkelsen: Jeg gjorde mig klar til at klappe ad alle andre
TV Barsels-bootcamp: Brug din baby til at træne benene
TV Soluna: Jeg kommer aldrig til at glemme det
TV Lock 'n' load: Detroits kvinder bevæbner sig
TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen
TV Kim Skotte: Cannes har haft mere til hovedet end til hjertet
TV Se de bedste og vildeste bud på en ny Rådhusplads
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Iran
Vrede iranere har demonstreret i flere byer efter et omstridt præsidentvalg 12. juni.
Præsident Ahmadinejad blev udråbt som vinder af valget.
De første sammenstød mellem iranske demonstranter og sikkerhedsstyrker er begyndt i Irans hovedstad, Teheran.
Regeringsstyrker har skudt farvekugler ind i demonstrationer mod præsident Ahmadinejads styre for at sprede folkemængden, der blander sig med regeringens marcher til minde om Den Islamiske Revolution i 1979.
Regeringmarcherne er planlagt for at fejre den folkelige opstand, som væltede den daværende vestligtstøttede shah og erstattede ham med et islamisk styre i 1979.
Hundredetusinder er på gaden
Ifølge vidner er der ikke umiddelbart nogen tilskadekomne blandt de mange hundredetusinder af demonstranter, der er på gaden.
De iranske myndigheder har sat en massiv sikkerhedsstyrke ind for at prøve at bekæmpe de ventede anti-regeringsprotester på den vigtigste dag i den iranske politiske kalender.
LÆS OGSÅIran advarer mod demonstrationer
Indbyggerne i Teheran rapporterer om, at internethastigheden er faldet dramatisk, og e-mailtjenester som Gmail er blokerede i regeringens forsøg på at forhindre oppositionen i at organisere sig.
Venter på Ahmadinejad
De tusinder af mennesker, der er på gaden for at hylde det iranske styre, er på vej mod Azadi-pladsen, hvor præsident Mahmoud Ahmadinejad senere skal holde tale.
På selve pladsen er massive menneskemængder allerede samlet. Mange bærer flag og plakater af ayatollah Ruhollah Khomeini, som grundlagde den islamiske stat, samt hans efterfølger ayatollah Ali Khamenei.
Oppositionen har varslet moddemonstrationer dagen igennem, og øjenvidner fortæller, at politiet er klar til at konfrontere dem.
Oppositionsfamilier tilbageholdt
Det forlyder ifølge en oppositionshjemmeside, at sikkerhedsstyrkerne har tilbageholdt den afdøde revolutionsleder ayatollah Khomeinis barnebarn og hendes mand.
Ifølge hjemmesiden Jaras er Zahra Eshraqi og hendes mand Mohammed Reza Khatami - en bror til den tidligere reformpræsident Mohammad Khatami - blev tilbageholdt under demonstrationer tidligere i dag.
Jaras skriver desuden, at den ledende oppositionspolitiker Mehdi Karoubis søn ligeledes er anholdt.
Mindst syv dræbt
Anti-regeringsdemonstrationer begyndte efter præsidentvalget 12. juni, hvor den siddende præsident Mahmoud Ahmadinejad genvandt posten over rivalen Mir Hossein Moussavi.
Politiet anholdt 4.000 personer under de efterfølgende demonstrationer, der beskrives som de største siden revolutionen.
LÆS ARTIKELNabolande frygter opbruddet i Iran
Mindst syv blev dræbt og hundreder blev anholdt, da demonstranterne gik på gaden 27. december under den shiittiske højtid Ashura.
Den iranske regering har afvist, at sikkerhedsstyrkerne har slået nogen ihjel og har skudt skylden for volden på reformtilhængerne.
Se også
PET anholder brødre for at planlægge terror i Danmark
To dansk-somaliske brødre er blevet anholdt for at være i færd med at forberede en terrorhandling, oplyser PET
Rapport om CIA-fly afviser dansk dobbeltspil
Reform koster danskere på dagpenge 13.000 kroner om året
I dag præsenterer regeringen sit forslag til en skattereform. Enhedslisten kalder forslag for »forrykt«.
Stortalent røber Chelsea-skifte på Twitter
Den ombejlede belgier Eden Hazard meddeler på Twitter, at han skifter fra Lille til Chelsea.
Tre yngre mænd beskudt af mand på scooter
To skud ramte begge ved siden af under skyderi i Brabrand ved Aarhus.
Græsk eks-leder: Kassen er tom i juni
Københavnske vejstrækninger har 1,5 stykker graffiti per meter
Der er blevet - en lille bitte smule - længere mellem graffitien i byen. Optælling viser et fald på 0,76 pct. i graffiti i hovedstaden.
Nye biler bliver stadig mere sikre
Khawaja spiser igen: Jeg har nået det ultimative mål
Dansk-bahrainer går i gang med spiseprogram, efter at han har fået sat fokus på Bahrain.
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Internationalt
Seneste Internationalt
Seneste TV Internationalt
28. maj. KL. 17.03 TV Bonderøvens overmænd bor i Hobbit-byen
27. maj. KL. 09.40 TV Lock 'n' load: Detroits kvinder bevæbner sig
25. maj. KL. 19.47 TV Ny vinkel: Se stuntmanden styrte mod jorden uden faldskærm
25. maj. KL. 10.51 TV Sprogtvist udløste slagsmål i parlament
25. maj. KL. 08.15 TV Spanske demonstranter afspærrer vej med brændende dæk
International partner
maj
maj
maj
jun
På onsdag går det løs: Guide: Din Distortion
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Nye biler bliver stadig mere sikre
Gedekølle med citron og persille