Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Internationalt 24. feb. 2010 KL. 14.13 opdateret 24. feb. 2010 KL. 14.29

Sammenstød bryder ud i Athen

Politiet har affyret tåregas mod demonstranter i Athen.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Den græske hovedstad Athen plages lige nu af sammenstød mellem demonstranter og politi.

Politiet har affyret tåregas mod demonstranterne, som er på gaden i protest mod regeringens spareplaner.

Demonstranterne kaster sten, rød maling og plastikflasker ved parlamentsbygningen, men ifølge AP er de voldelige sammenstød stadig begrænsede.

Mindst to er anholdt, skriver AP.

Tre millioner strejker
Flere end 30.000 demonstranter tager del i dagens march på dagen, hvor fagforeninger holder generalstrejke.

LÆS OGSÅGeneralstrejke lammer Grækenland

Over tre millioner strejker i 24 timer - fly står stille, skoler er lukkede og de offentlig tjenester kører på lavt blus.

Grækenland har lovet EU at nedbringe landets budgetunderskud fra 12,7 procent af bruttonationalproduktet sidste år til den grænse på tre procent, som er fastsat af EU, inden 2012.

De offengt ansatte protesterer mod at skulle betale regningen for landets overforbrug.

LÆS OGSÅEU støtter grækerne med ord - ikke penge

Annonce
Annoncer
Danmark
29. maj. KL. 05.58

PET anholder brødre for at planlægge terror i Danmark

To dansk-somaliske brødre er blevet anholdt for at være i færd med at forberede en terrorhandling, oplyser PET

Fodbold
28. maj. KL. 22.39
Stjernefrø. Eden Hazard (til venstre) er også en central figur på det belgiske landshold, som han her ses i aktion for. - Foto: YVES LOGGHE (arkiv)/AP

Stortalent røber Chelsea-skifte på Twitter

Den ombejlede belgier Eden Hazard meddeler på Twitter, at han skifter fra Lille til Chelsea.

Gadeplan
28. maj. KL. 19.40
HÆRVÆRK. Graffiti på statue ved Dronning Louises Bro i København.

Københavnske vejstrækninger har 1,5 stykker graffiti per meter

Der er blevet - en lille bitte smule - længere mellem graffitien i byen. Optælling viser et fald på 0,76 pct. i graffiti i hovedstaden.

Annoncer
Annoncer