Coldframe i cedertræ
Dyrk i dit drivhus - også på altanen eller terassen ! Cedertræ er en fuldstændig vedligeholdelsesfri træsort, der får en smuk grå patina henover årene, og udover det så dufter cedertræ fantastisk og giver varme til omgivelserne.
Pluspris 4495 kr.
Alm. pris 4995 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 1395 kr.
Alm. pris 1680 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|





Lummer antiryger-kampagne forarger i Frankrig
Undertoner. Det lugter lidt for meget af tvang og oralsex, mener mange i Frankrig. Men det er skaberen af antiryger-kampagnen helt uenig i.
Referencerne til underkastelse og oralsex er uhørt, mener flere organisationer.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV Se traileren til 'Prometheus'
TV Se traileren til 'Laksefiskeri i Yemen'
TV Se traileren til 'Limbo'
TV Bonderøvens overmænd bor i Hobbit-byen
TV Mads Mikkelsen: Jeg gjorde mig klar til at klappe ad alle andre
TV Barsels-bootcamp: Brug din baby til at træne benene
TV Soluna: Jeg kommer aldrig til at glemme det
TV Lock 'n' load: Detroits kvinder bevæbner sig
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Jobannoncer
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:En ny antiryger-annonce i Frankrigs gader har skabt debat i det storrygende land.
Annoncen spiller i den grad på pornografiens strenge og har derfor pludselig fået væsentlig mere opmærksomhed, end folkene bag måske egentlig ønskede.
Med sloganet 'At ryge er at være slave af tobak' ses på plakaterne enten en ung pige eller dreng bukket ned foran en mands underliv.
Det eneste, der adskiller de to, er en cigaret i de unges mund, som dermed skaber en slags analogi mellem oralsex og rygning.
Og det er helt ude i hampen, mener eksempelvis 'Le Meute des Chiennes de Garde', en kvinderettighedsorganisation, der kæmper mod volds- og sexsymbolisme i film og reklamer.
»Det, der er mest chokerende, er banaliseringen af den seksuelle vold. Det er forfærdeligt, at vi sætter sådanne pornografiske referencer op i det offentlige rum«, siger formanden for organisationen, Firenze Montreynaud i et interview ifølge New York Times.
De unge skal rammes hårdt
Kommentarerne på hjemmesiden 'Droits des Non-fumeurs' - antirygerorganisationen, der står bag kampagnen - er heller ikke udpræget positive.
En skriver eksempelvis:
»Kampagnen trivialiserer seksuelt misbrug. Og hvad værre er - den siger indirekte, at ofret selv bærer en del af skylden«.
LÆS OGSÅDroits des Non-fumeurs' hjemmeside (Eksternt link)
Gevinsten ved rygestop
Hvis du stopper med at ryge, inden du er 35 år, vil du kunne leve et lige så godt og langt liv som folk, der aldrig har røget. Det kræver dog, at du ikke startede med at storryge allerede som 14-16-årig, hvor kroppen ikke er fuldt udviklet og immunforsvaret bliver svækket i forhold til senere i livet.
Kvitter du røgen, inden du er 45 år, vil du få en gevinst på fem til syv år mere i den sidste ende.
Venter du, til du er 55 år, får du tre til fem år længere at leve i, end hvis du ikke stoppede.
65-årige, der stopper med at ryge, får en livsforlængende bonus på to til tre år.
Kilde: Jørgen Falk, Sundhedsstyrelsen
Men det er slet ikke meningen med referencerne, siger Marco de la Fuente, vicedirektør i reklamebureaet 'BDDP & Fils'.
Ifølge nye tal er en fjerdedel af de franske unge på 18 år rygere, og det er simpelthen for mange, mener manden bag den omdiskuterede kampagne.
»Men de unge tror, de er uovervindelige. De kan godt lide at flirte lidt med fare, så vi kan ikke være for bløde på dette punkt. Vi bliver nødt til at ramme dem hårdt. Vi arbejder mod mange års myter skabt af film og stjerner, og vi kæmper med nul euro«, siger Marco de la Fuente.
Rygning er underkastelse
Ifølge vicedirektøren ser mange unge mennesker rygning som et symbol på frigørelse og det voksne liv, og det er det, kampagnen kæmper imod.
Annoncerne prøver i stedet at overbevise de unge om, at rygning er en naiv handling præget af en form for underkastelse.
Om referencerne til en mands underliv virker, vides ikke, men det er nu heller ikke sikkert, at plakaterne får lov at hænge på gaderne så længe endnu.
Den franske familieminister, Nadine Morano, sagde nemlig i starten af ugen til den franske 'Radio Monte Carlo', at hun vil have kampagnen fuldstændig stoppet.
Dansk skræmmekampagne var en succes
I oktober sidste år fik en dansk antiryger-kampagne en del kritik for at være for voldsom og ulækker.
LÆS OGSÅRygere skodder efter skræmmekampagne
Mere end 60.000 havde besøgt StopLiniens hjemmeside, og på tre uger havde linjen haft lige så mange rådgivningssamtaler, som de normalt havde på et halvt år.
Senere blev kampagnen anklaget for at være fuld af fup, men det er en helt anden historie.
LÆS OGSÅ Rygekampagne anklages for fup
Se også
Skade koster Thomas Sørensen EM-plads
Kasper Schmeichel skal til EM-slutrunden i stedet for den rygskadede Thomas Sørensen.
Kraftigt jordskælv ryster Italien
Et kraftigt jordskælv nord for Parma ryster det nordlige Italien. Skælvet er målt til 5,8 på richterskalaen.
Bonnichsen: PET-sag rummer den første 'uddannede' terrorist
Regeringen vil hente 2,7 milliarder på afgifter
Afgifter på blandt andet sukker og fedt skal være med til at finansiere regeringens skattereform.
Primærvalg: I dag kan Romney blive uovervindelig
Læserne: Her får du den bedste drink med udsigt
Hele verden køber 'Jagten' efter Cannes-succes
Zentropa-direktør Peter Aalbæk Jensen kan gå på vandet og melder 'udsolgt'.
Aftalt spil rykker tæt på EM-slutrunden
Rapport om CIA-fly afviser dansk dobbeltspil
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Internationalt
Seneste Internationalt
Seneste TV Internationalt
28. maj. KL. 17.03 TV Bonderøvens overmænd bor i Hobbit-byen
27. maj. KL. 09.40 TV Lock 'n' load: Detroits kvinder bevæbner sig
25. maj. KL. 19.47 TV Ny vinkel: Se stuntmanden styrte mod jorden uden faldskærm
25. maj. KL. 10.51 TV Sprogtvist udløste slagsmål i parlament
25. maj. KL. 08.15 TV Spanske demonstranter afspærrer vej med brændende dæk
Det arabiske oprør
Superficial Song Contest: Baku Opts for a Party over Politics
Rapper Najafi on the Fatwa: 'Fundamentalists Can't Take a Joke'
Greek Leftist Leader Alexis Tsipras: 'It's in Europe's Interest to Lift the Austerity Diktat'
'Pay Your Taxes': Greeks Furious Over Harsh Words from IMF and Germany
EGYPT ELECTIONS: Protesters torch HQ of presidential candidate Shafiq
News Wires
SYRIA: Annan set for crunch talks with Syria?s Assad
News Wires
FRANCE: France's new PM Ayrault most popular in 50 years
Rachel HOLMAN
CANADA: Quebec protest leaders to meet government for talks
News Wires
Conte?s Home Searched in Match-rigging Inquiries
WATSON GEORGE GILES
A Ministry for the Bel Paese?s Assets
WATSON GEORGE GILES
Bossi?s Bought Degree Costs University Its State Recognition
WATSON GEORGE GILES
Montezemolo Does Not Rule Out Standing in 2013 Election
WATSON GEORGE GILES
Ny reform: Skat erstattes af fæstebonde-system
Modetips