Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Internationalt 12. apr. 2010 KL. 10.55

Den græske hjælpepakke lyder på 223 milliarder kroner

Pakken fra de 15 øvrige eurolande skal hjælpe Grækenland med at afvikle sin enorme gæld og stabilisere euroen.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Eurolandene er blevet enige om indholdet af den økonomiske hjælpepakke, som de annoncerede ved EU-topmødet i sidste måned.

30 milliarder euro, svarende til 223 milliarder kroner, er finansministrene fra eurozone-landene villige til at låne den hårdt prøvede græske økonomi allerede i år, hvis det skulle blive nødvendigt.

Foruden bilaterale lån på op til 30 milliarder euro består pakken også af lån fra den Internationale valutafond, IMF, på op til 15 milliarder euro.

Suppleret af lån fra IMF
Den økonomisk pakke vil først blive aktuel, hvis ikke det lykkes Grækenland på egen hånd at nedsætte sin gæld gennem almindelige lån på de finansielle markeder.

På nuværende tidspunkt betaler Grækenland skyhøje renter på deres lån, hvilket gør det nærmest umuligt at få økonomien i balance i det tempo, som EU forventer.

LÆS ARTIKELEuro-lande er enige om hjælp til Grækenland

Forventningen fra eurolandene er derfor, at markederne vil udbyde lån på mere overkommelige vilkår, når der nu er spændt et økonomisk sikkerhedsnet ud under Grækenland.

»Dette er et trin i retning af afklaring, som markederne venter på... Det viser, at der er penge bag«, siger formanden for eurolandene, Jean-Claude Juncker, der er regeringsleder i Luxembourg.

Foreløbig ikke tilsagn om hjælp
Det bliver EU-Kommissionen, der skal koordinere lånene, mens Den Europæiske Centralbank skal agere kassemester og udstede lånene.

Økonomikommissær Oli Rehn siger, at lånene vil blive tilbudt til en rentesats på omkring fem procent over en treårig finanseringsperiode.

I de kommende år kan det blive nødvendigt med ydereligere lån for sikre sig, at Grækenland bliver ved med at afvikle sin enorme gæld og for at stabilisere euroen.

LÆS ARTIKELEU-kommissær: Græsk krise kan skade euroen

Grækenlands regering har endnu ikke bedt om penge, men landets premierminister George Papandreou er alligevel meget tilfreds med EU's udspil.

»Med dagens beslutning sender EU et klart signal: Ingen kan lege med vores fælles valuta, ingen kan lege med vores fælles skæbne«, siger han.

Presset økonomi
Grækenland har en gæld på tæt ved 300 milliarder euro, svarende til 2.230 milliarder kroner, og et minus på de offentlige budgetter, der langt overstiger det, som EU tillader.

Derfor har landets socialdemokratiske regering igangsat omfattende økonomiske spareprogrammer for den offentlige sektor, der indebærer blandt andet momsstigninger på luksusgoder, forhøjelse af pensionsalderen, reduktion af ansattes feriepenge og en generel lønnedgang, hvilket har givet anledning til massive folkelige protester og generalstrejke.

Foreløbig har såvel EU-Kommissionen, Den Europæiske Centralbank såvel som EU's finansministre stillet sig tilfreds med Grækenlands økonomiske hestekur.

Den danske statsminister har afvist at spæde hjælpepakken op med lån fra Danmark, da den græske økonomi udelukkende er et problem for eurolandene.

LÆS ARTIKELLars Løkke afviser at spæde til græsk krisepakke

Annonce
Annoncer
Danmark
29. maj. KL. 05.58

PET anholder brødre for at planlægge terror i Danmark

To dansk-somaliske brødre er blevet anholdt for at være i færd med at forberede en terrorhandling, oplyser PET

Fodbold
28. maj. KL. 22.39
Stjernefrø. Eden Hazard (til venstre) er også en central figur på det belgiske landshold, som han her ses i aktion for. - Foto: YVES LOGGHE (arkiv)/AP

Stortalent røber Chelsea-skifte på Twitter

Den ombejlede belgier Eden Hazard meddeler på Twitter, at han skifter fra Lille til Chelsea.

Gadeplan
28. maj. KL. 19.40
HÆRVÆRK. Graffiti på statue ved Dronning Louises Bro i København.

Københavnske vejstrækninger har 1,5 stykker graffiti per meter

Der er blevet - en lille bitte smule - længere mellem graffitien i byen. Optælling viser et fald på 0,76 pct. i graffiti i hovedstaden.

Annoncer
Annoncer