Annonce
Internationalt 15. maj. 2010 KL. 13.40 opdateret 15. maj. 2010 KL. 14.00

Brandattentat mod svensk Muhammed-tegners hjem

Ukendte gerningsmænd har forsøgt at sætte ild til Lars Vilks hjem.

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Den svenske Muhammedtegner Lars Vilks' hjem i Nyhamnsläge i Skåne har været udsat for et brandattentat.

Ingen var hjemme i huset, men ifølge Expressen føler Vilks sig nu ikke længere sikker i sit hjem og vil overveje sine sikkerhedsforanstaltninger.

Vilks: Ubehageligt
Et vindue er slået i stykker, og der er derefter sprøjtet benzin ind i boligen og sat ild til et gardin. Også uden for huset har gerningsmændene forsøgt at antænde ild to steder - ingen af forsøgene er dog lykkedes.

»Det er kun sort pletter på skabet og på taget, men det er alligevel ubehageligt«, siger Vilks, som desuden fortæller, at politiet har fundet en jakke nær hans hjem, hvor der lå en adresse og nøgler.

Politiet i Skåne undersøger nu om der er et forsøg på mordbrand.

Anholdt for mordplaner
Kunstneren blev kendt efter at have afbildet Profeten Muhammed som hund.

I marts måned kom det frem, at otte muslimer var blevet anholdt i Irland for at planlægge at myrdet Lars Vilks.

LÆS OGSÅSyv anholdt for at ville dræbe svensk Muhammed-tegner

1. januar blev den danske muhammed-tegner Kurt Westergaard udsat for et attentat, da en mand brød ind i hans hjem bevæbnet med en økse. Kurt Westergaard var hjemme, men flygtede ind i sit sikrede badeværelse.

LÆS OGSÅPoliti skyder øksemand uden for Kurt Westergaards hjem

Annonce
Annonce
Annoncer
Politik
29. maj. KL. 16.07

»Der ligger mange godter og venter på Lars Løkke«

Mette Østergaard analyserer mulighederne for at få gennemført regeringens skattereform.

Sport
29. maj. KL. 14.33

Vraget Sørensen: Jeg er ikke enig med Olsen

Morten Olsen kalder det et lortejob at skulle fravælge den skadede målmand til EM.

OL 2012
29. maj. KL. 13.15
indsnævring. Med 16 spillere i EM-truppen, der vandt guld i januar, og plads til 14 i OL-truppen var det på forhånd givet, at ikke alle europamestrene kunne komme med til London. - Foto: LARS POULSEN (arkiv)

Wilbek dropper Lars Christiansen og to andre EM-vindere

Michael Knudsen og Lasse Boesen er nye i OL-truppen i forhold til EM.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Internationalt

00:26

29. maj. KL. 11.41 TV Her rammer jordskælvet Italien

3