Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Internationalt 28. maj. 2010 KL. 13.29

Berlusconi citerer Mussolini

Silvio Berlusconi beklager sig over, at han ikke besidder magt som statsleder.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Den italienske premierminister besidder ingen reel magt.

Sådan lyder det fra Silvio Berlusconi i endnu en kontroversiel erklæring fra den italienske leders læber.

»Som premierminister har jeg aldrig haft følelsen af, at jeg var ved magten«, lød det ifølge Reuters fra den italienske premierminister under en konference for økonomisk udvikling i Paris.

LÆS ARTIKELBerlusconi vil kværke mafiakritikere

»Alle kan kritisere mig«
Silvio Berlusconi mener, at der er en væsentlig forskel på hans tidligere erhverv som direktør for ansatte i et privat firma og sit nuværende job som statsoverhoved.

»Som forretningsmand med 56.000 ansatte, så har jeg nogle gange haft følelsen af at være i stand til at træffe beslutninger og at være i kontrol. Men i dag, under demokrati, så står jeg til rådighed for alle, alle kan kritisere mig og måske kan de endda fornærme mig«, beklagede den kontroversielle premierminister sig.

Det er dog ikke første gang, at premierministeren beklager sig over sit embede.

LÆS ARTIKELBerlusconi: Jeg kan ikke lide mit job

Citerer Mussulini
I en uddybning af sine bemærkninger om statsoverhovedets magt vovede Berlusconi sig endda ind på at tage ord fra Italiens tidligere dikator, Benito Mussulini, i sin mund.

»Jeg vil vove at citere en frase fra én, som nogle opfatter som en diktator, en stor, magtfuld diktator, Benito Mussolini«, begyndte Berlusconi pludselig.

»Jeg læste for nylig denne frase i hans dagbog: 'De siger, at jeg har magt. Det er ikke rigtigt. Det har mine partifæller måske. Men det ved jeg ikke. Det eneste jeg kan gøre er at sige til min hest, at den skal gå til højre eller til venstre. Og så er jeg nødt til at være tilfreds med det'«, citerede han.

Premierministeren har dog flere gange givet udtryk for, at han alligevel er Italiens bedste leder.

SE TVBerlusconi: Jeg er Italiens bedste leder i 150 år

I 2003 blev Silvio Berlusconi kritiseret for, under et interview med det britiske magasin The Spectator, at sige, at Mussolini var en godartet figur, og at han »aldrig dræbte nogen«.

Annonce
Annonce
Annoncer
Politik
29. maj. KL. 16.07

»Der ligger mange godter og venter på Lars Løkke«

Mette Østergaard analyserer mulighederne for at få gennemført regeringens skattereform.

Sport
29. maj. KL. 14.33

Vraget Sørensen: Jeg er ikke enig med Olsen

Morten Olsen kalder det et lortejob at skulle fravælge den skadede målmand til EM.

OL 2012
29. maj. KL. 13.15
indsnævring. Med 16 spillere i EM-truppen, der vandt guld i januar, og plads til 14 i OL-truppen var det på forhånd givet, at ikke alle europamestrene kunne komme med til London. - Foto: LARS POULSEN (arkiv)

Wilbek dropper Lars Christiansen og to andre EM-vindere

Michael Knudsen og Lasse Boesen er nye i OL-truppen i forhold til EM.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Internationalt

00:26

29. maj. KL. 11.41 TV Her rammer jordskælvet Italien

3