Annonce
Internationalt 10. jun. 2010 KL. 10.41

Savnet mowgli-kvinde var faldet i et dybt hul

Familien troede, hun var flygtet ud i junglen, men hun var røget i toilethul

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Den helt usædvanlige historie om en ung kvinde fra Cambodia, der bruger dyrelyde i stedet for sprog, fortsætter.

Først forsvandt ’jungle-kvinden’ Rochom P'ngieng i 1989, da hun sammen med sin søster drev vandbøfler rundt i Cambodia.

I 2007 blev hun så genforenet med sin familie efter 18 år i junglen, da hun blev opdaget, fordi hun forsøgte at stjæle mad fra en bondes madkasse og gik nøgen rundt som en abe.

LÆS ARTIKELMystisk junglekvinde fundet efter 19 år

Kvindens forældre, der for længst havde opgivet håbet om at finde de to piger, genkendte den fundne jungle-kvinde på et ar på hendes arm. Hun kunne derfor genforenes med familien, der herefter gik i gang med at forsøge at integrere hende i det lokale samfund.

Faldt ned i dybt toilethul
Men ikke nok med det. Hun har netop været sporløst forsvundet i 11 dage, men i starten af ugen fik familien en glad meddelelse, skriver norske Verdens Gangs nyhedssite.

Rochom P'ngieng blev fundet, da en nabo hørte gråd fra et ti meter dybt toilethul.

»Det er en utrolig historie. Vi prøver stadig at finde ud af, hvordan hun kan være endt i toilettet«, siger junglekvindens far Sal Lou til nyhedsbureauet AFP.

Stod i ildelugtende tis og lort
Han fortæller også, at kvinden stod i afføring op til brystet. Hendes tilstand er ukendt, men hun er nu kommet på sygehus for at få behandling.

Inden Rochom P'ngieng’s forsvinden ned i hullet har hun lavet flere forsøg på at flygte. Telegraph.co.uk har tidligere skrevet, at hun ikke har lært nogen af de lokale sprog og hellere vil kravle frem for at gå, ligesom hun nægter at have tøj på.

LÆS ARTIKELJunglekvinde forsøger at flygte

Inden hun forsvandt ned i hullet, fortalte Sal Lou, der er politimand, at hans datter havde gjort fremskridt på det seneste.

»Hun tog sit tøj af og løb hjemmefra uden at sige noget til nogen fra familien. Selv dagen før hun forlod huset, hjalp hun os med at samle grøntsager. Hun må være løbet tilbage til skoven, men vi kan stadig ikke finde hende«, sagde han.

Annonce
Annonce
Annoncer
Politik
29. maj. KL. 16.07

»Der ligger mange godter og venter på Lars Løkke«

Mette Østergaard analyserer mulighederne for at få gennemført regeringens skattereform.

Sport
29. maj. KL. 14.33

Vraget Sørensen: Jeg er ikke enig med Olsen

Morten Olsen kalder det et lortejob at skulle fravælge den skadede målmand til EM.

OL 2012
29. maj. KL. 13.15
indsnævring. Med 16 spillere i EM-truppen, der vandt guld i januar, og plads til 14 i OL-truppen var det på forhånd givet, at ikke alle europamestrene kunne komme med til London. - Foto: LARS POULSEN (arkiv)

Wilbek dropper Lars Christiansen og to andre EM-vindere

Michael Knudsen og Lasse Boesen er nye i OL-truppen i forhold til EM.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Internationalt

00:26

29. maj. KL. 11.41 TV Her rammer jordskælvet Italien

3