Annonce
Internationalt 19. aug. 2010 KL. 05.59

USA har trukket tusinder af kamptropper ud af Irak

Syv og et halvt års aktive kamphandlinger i landet er ved at være slut for USA's vedkommende.

Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

8.000 amerikanske kamptropper har i nat dansk tid krydset den irakisk-kuwaitiske grænse, og dermed er syv og et halvt år med USA som krigsførende magt i det tidligere diktatur ved at være slut.

Fronten af konvojen med kamptropper, der kommer fra Fort Lewis i staten Washington, kørte ind i Kuwait klokken 01.30 torsdag.

»Vi afslutter krigen... men vi afslutter ikke vores arbejde i Irak«, siger P.J. Crowley, talsmand for det amerikanske udenrigsministerium ifølge NBC News.

Tidligere exit end ventet
Troppernes exit fra Irak kommer tidligere end ventet. Det var ventet, at soldaterne skulle forlade landet 31. august, skriver NBC News på sin hjemmeside.

Frem til udgangen af måneden skal USA's resterende styrker i landet dog deltage i kampe, siger en unavngiven amerikanske embedsmand.

»Vi har 50.000 tilbage, men det står klart, at missionen ændrer sig 31., når de resterende brigader omstiller sig til at rådgive og assistere«, siger embedsmanden ifølge nyhedsbureauet Reuters.

LÆS OGSÅ USA's ny ambassadør på plads i Bagdad

Efterfølgende rettede den unavngivne embedsmand antallet af amerikanske soldater i Irak til 56.000.

»Jeg havde forkerte informationer«, siger han til Reuters.

Resten af soldaterne skal træne irakerne
Personer fra den amerikanske regering siger til Reuters, at NBC News tog fejl i sin umiddelbare dækning af kamptroppernes exit. Angiveligt har det aldrig været meningen, at soldaterne først skulle forlade Irak 31. august.

De resterende amerikanske hærenheder i Irak skal primært være med til at træne irakiske sikkerhedsstyrker, når missionens formål skifter fra 1. september.

»Dette var en professionel soldats arbejde«, sagde løjtnant Steven Dewitt til NBC News, da han krydsede grænsen til Kuwait, og beskrev Irakkrigen som »en krig, som har defineret denne generation af mænd og kvinder i militæret«.

Alle soldater skal hjem næste år
De resterende amerikanske soldater i Irak skal efter planen sendes hjem ved udgangen af 2011.

Amerikanerne har mistet mere end 4.400 mand under Irakkrigen.

ritzau

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Internationalt
13. feb. KL. 11.45

Lufthavnen i Amsterdam evakueret på grund af bombetrussel

Mand, der gemmer sig på et toilet, truer med at have en bombe.

Det arabiske oprør
13. feb. KL. 11.14
KAOS. Både i dag og henover weekenden fortsatte kampe mellem oprørere og sikkerhedsstyrker i Syrien.
Dette billede er angiveligt taget i går, men det er ikke muligt endegyldigt at bekræfte tidspunktet. - Foto: HONS/AP

Syrien vil nægte fredsbevarende styrker adgang

Den Arabiske Ligas planer om sammen med FN at sende soldater til Syrien bliver afvist af den syriske regering.

Danmark
13. feb. KL. 12.23
EFTERLYST. Jeanett Rask har været sporløst forsvundet siden fredag eftermiddag. - Foto: Privatbillede

Mor til to er forsvundet på tredje døgn

Jeanett Rask fra Nørrebro i København har ikke været set siden fredag eftermiddag.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Internationalt

00:47

13. feb. KL. 08.15 TV Spareplan antænder græsk raseri

Det sker
Billedpoesi. Svenske Mikael Kristersson har undersøgt døgnets gang og årstidernes skiften i sin have. Resultatet er fortryllende.
12. feb. KL. 14.03

Svensker brugte 11 år på at filme pindgrise i sin have

ibyen anbefaler

restaurant & cafe