PLUS EKSTRA TILBUD: Bamses puttekasse med 6 dvd'er - spar 105 kr.
Pluspris Kr. ,-
Annonce
Annonce

Blogs

Marketing

Mest læste

Lige nu

Marketing

Mest læste

Seneste uge

Marketing

Mest læste

Seneste måned

Annonce
Annonce
Internationalt 05. dec 2006 KL. 21.53 opdateret 06. dec 2006 KL. 08.58

Polonium fundet på Arsenals stadion

Det radioaktive stof, der dræbte Aleksandr Litvinenko, er fundet i små mængder på den engelske fodboldklubs stadion. Manden, Litvinenko mødte, havde været til kamp på Arsenals stadion.

tekst del send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Engelske politi har fundet spor af polonium 210 på fodboldklubben Arsenals hjemmestadion Emirates Stadium i London.

Det drejer sig om meget små mængder af det samme radioaktive stof, der dræbte den russiske eks-spion Aleksandr Litvinenko

»Meget små mængder (polonium) i et knap målbart niveau er blevet fundet på lokaliserede områder«, fortæller talskvinden fra Health Protection Agency, Katherine Lewis, ifølge Reuters.

Hun fastslår, at fundet ikke giver anledning til sundhedsrisiko.

Udleverer ikke mistænkte
Den russiske statsanklager Jurij Chaika sagde på en nyhedskonference, at der ikke bliver tale om at udlevere eventuelle mistænkte russiske statsborgere til retsforfølgelse i Storbritannien.

Statsanklagerens ansatte vil bistå et britisk hold af efterforskningsfolk i Rusland med at finde frem til Andrej Lugovoy, en af Aleksandr Litvinenkos forretningspartnere.

Lugovoy mødtes med Litvinenko i London 1. november - dagen før spionen blev syg. Rester af radioaktiv stråling blev fundet på Millennium Hotel, hvor de to mødtes, og nu er det samme stof, polonium 210, også fundet i små mængder på Arsenals stadion.

Overværede kamp på stadion
Lugovoy overværede kampen mellem CSKA Moskva og Arsenal på stadion 1. november, før han mødte Litvinenko.

Litvinenko døde på hospitalet af forgiftning 23. november.

Annonce
Marketing
Annoncer:
Kultur 21. nov 00.10
Afsked. En af de mest succesfulde direktører i dansk teater, Jon Stephensen, var rystet, da han i går blev bortvist fra Østre Gasværk.

Teaterchefer har ofte bijob

Oprør i teaterverdenen over, at den succesrige direktør for Østre Gasværk Teater, Jon Stephensen, i går blev fyret og bortvist på grund af et bijob.

Politik 21. nov 03.38

S-kandidat trækker sig efter spritsag

Den socialdemokratiske regionspolitiker Tommy Kamp trækker sig fra politik efter ny en sag om spritkørsel. Han frygter at belaste sit parti.

Krigen mod Taleban 20. nov 23.55
På krigsstien. Per Stig Møller vil ikke have SF med i forhandlingerne om Afghanistan-strategien. - Foto: JONATHAN BJERG MØLLER

Per Stig udelukker SF fra krigsstrategi

Udenrigsminister Per Stig Møller vil ikke have SF med til næste uges forhandlinger om en ny strategi i Helmandprovinsen.

Kultur 20. nov 23.22
VINDERHOLDET. Vickie Jo Ringgaard og makkeren Casper Elgaard var bedst i finalen. - Foto: FOLKVER PER

Elgaard var skarpest på dansegulvet

Racerkøreren og makkeren Vickie Jo vandt en tæt finale i Vild med dans.

Kultur 20. nov 19.46
Oprah Winfrey på besøg hos Tom Cruise i dennes bolig i Colorado i april 2008. - AP

Oprah Winfrey ændrede tv-verdenen

USA's og verdens kendteste talkshow lukker butikken - efter at have ændret verden

Danmark Seneste nyt

Internationalt Seneste nyt

Debat Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce

20-året for Berlinmurens fald

Tophistorier Internationalt

Marketing

Det sker
20. nov 2009 KL. 23.36
Kina retur på luksusbillet – hvorfor er der ikke nogen, der har gjort det før? - Foto: Tobias Markussen

Ny dim sum-restaurant holder hele vejen

iBYEN.dk synes

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

 
 
 
Som Plus-kunde kan du vælge blandt 2,25 millioner bøger hos SAXO og spare mindst 20% på vejledende udsalgspris - læs mere om aftalen
 
Pluspris 1450 kr.
Alm. pris 1600 kr
 
Pluspris 765 kr.
Alm. pris 899 kr
 
Pluspris 400 kr.
Alm. pris 500 kr