Annonce
Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Internationalt 6. jun. 2007 KL. 19.22

G8-beskyttelse koster en halv mia.

Tyskland tager ingen chancer, når det gælder om at passe på sine G8-topmødegæster: De ofrer 670 millioner kroner på sikkerhedsforanstaltningerne.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Demonstranter og terrorister står over for massive sikkerhedsforanstaltninger ved G8-mødet.

Omkring 16.000 betjente - svarende til fem procent af mandskabsstyrken i tysk politi - er sat til at passe på deltagerne i mødet. Dermed har G8-mødet udløst den mest omfattende sikkerhedsoperation i landet siden anden verdenskrig.

Blandt de andre sikkerhedsforanstaltninger er et hegn, der omkranser topmødehotellet i Heiligendamm. Det er hen ved 12 kilometer langt og gravet lidt ned, så demonstranter og andre ikke kan kravle under.

Oveni har politiet rullet store mængder pigtråd ud som en ekstra sikkerhedsforanstaltning.

Spærrezone til søs og i luften
I farvandet ud for kysten har myndighederne oprettet en 32 kilometers spærrezone som ingen fartøjer får lov at komme inden for.

Talrige flådefartøjer patruljerer langs kysten, hvor der også er udlagt flere kilometer net for at hindre, at modstandere af mødet kan svømme hen til det kurhotel, der danner rammen om mødet.

I luften beskytter blandt andet helikoptere stedet.

Og endelig er der indført et generelt forsamlingsforbud i området omkring Heiligendamm og skærpet grænsekontrol, så eventuelle demonstranter kan afvises ved grænserne.

Demonstranter hindrede ikke mødet
Det sikkerhedsapparat har demonstranter forsøgt at omgå ved at spærre vejene ind til topmødet og vejen omkring lufthavnen i Rostock i håb om, at de kunne hindre regeringslederne og deres embedsmænd adgangen til mødet.

Det er tilsyneladende ikke lykkedes, idet arrangørerne af topmødet blot sendte stats- og regeringslederne til stedet med helikoptere, mens de mange pressefolk, der dækker mødet, ifølge tyske medier blev sejlet til stedet.

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Danmark
11. feb. KL. 23.07
Tro. Landets kirker har færre besøgende, men bruger flere og flere penge. Nu siger folkekirken selv stop. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Kirken kræver flere penge ind

Vi har aldrig brugt kirken så lidt som nu. Alligevel er den dyrere end nogensinde. Ministeren og folkekirken siger stop.

Berlinale 2012
11. feb. KL. 23.11
Foto: FRANDSEN FINN

Svensk succesforfatter beskylder Zentropa for at lave piratfilm

Den svenske forfatter Per Olov Enqvist mener, at Zentropa har overtaget hans historie fra en roman.

Danmark
11. feb. KL. 21.32
35.000. Så mange får hvert år en kræftdiagnose. I 2010 fik én procent af dem kun et brev. - Foto: FRANDSEN FINN

Kvalitetschef: Kræftdiagnoser med posten dur bare ikke

Mindst 350 fik sidste år deres kræftdiagnose med posten. Det svarer til én om dagen.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Facade. Gary Oldman er fremragende og giver den anonyme Smiley noget truende bag det ikkeeksisterende smil. - Foto: SF-film
11. feb. KL. 18.00

Truende spionfilm er en fascinerende filmisk tidslomme

ibyen anbefaler

restaurant & cafe