Annonce
Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Internationalt 11. mar. 2008 KL. 14.59

Saudi-kvinde gør oprør på YouTube

Saudiske kvinder må ikke køre i bil i landets byer. En saudisk kvinde protesterer ved at lægge en video af sig selv i bil ud på YouTube.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Videoen

Se Wajeha al-Huwaider køre bil her.

En kvinde kører af sted i en bil.

Det er der ikke noget kontroversielt i - med mindre kvinden kommer fra Saudi-Arabien, og det er netop tilfældet i en video, en gruppe saudiske kvinder, der kalder sig 'Yes2WomanDriving', har lagt ud på YouTube.

I Saudi-Arabien er det ikke velset, at kvinder kører bil, og det er kun tilladt den feminine halvdel af befolkningen at køre bil i landområderne.

Det er kvinderne i 'Yes2WomanDriving' utilfredse med, og derfor har de publiceret YouTube-videoen som en opfordring til regeringen om at lave reglerne om.

Kvinder vil køre
Ifølge den kørende kvinde på videoen, Wajeha al-Huwaider, »lammer køreforbuddet halvdelen af befolkningen«.

»I anledningen af kvindernes internationale kampdag appellerer vi til vores indenrigsminister, hans højhed prins Nayef bin Abdel Aziz, om at tillade os at køre«, siger hun ifølge CNN på arabisk på videoen, mens hun styrer bilen på en saudisk vej.

»At kvinder kører bil er ikke et politisk spørgsmål. Det er ikke et religiøst spørgsmål. Det er et socialt spørgsmål, og vi ved, at mange kvinder i vores samfund kan styre biler. Vi ved også, at mange familier gerne vil tillade deres kvinder at køre«, siger Wajeha al-Huwaider på videoen.

Vil lære andre kvinder at køre
I alt har 126 kvinder underskrevet en skrivelse til den saudiske indenrigsminister, hvor de beder ham om at give dem retten til at køre i bil allevegne.

Sidst saudiske kvinder protesterede mod deres indskrænkede ret til at sidde ved førersædet i det ultrakonservative land var i 1990. Her arrestede det religiøse politi de kvindelige chauffører.

Efter arrestationerne blev der udstedt en fatwa - et helligt dekret - der officielt forbyder kvinder at køre i byerne i landet.

Ifølge Wajeha al-Huwaider er de 126 kvindelige underskrivere af opfordringen villige til at hjælpe indenrigsministeriet med at lære andre kvinder at køre og få deres egne kørekort.

Det saudiske Indenrigsministerium har foreløbig ikke kommenteret kvindernes henvendelse med ét ord.

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Danmark
11. feb. KL. 23.07
Tro. Landets kirker har færre besøgende, men bruger flere og flere penge. Nu siger folkekirken selv stop. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Kirken kræver flere penge ind

Vi har aldrig brugt kirken så lidt som nu. Alligevel er den dyrere end nogensinde. Ministeren og folkekirken siger stop.

Berlinale 2012
11. feb. KL. 23.11
Foto: FRANDSEN FINN

Svensk succesforfatter beskylder Zentropa for at lave piratfilm

Den svenske forfatter Per Olov Enqvist mener, at Zentropa har overtaget hans historie fra en roman.

Internationalt
11. feb. KL. 22.06
Mediemogulen Rupert Murdoch har ikke tænkt sig at lukke den britiske tabloidavis The Sun, siger han. - Foto: KIRSTY WIGGLESWORTH (arkiv)/AP

Murdoch lover: The Sun kører videre

Fem af avisens ansatte blev tidligere i dag anholdt.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Facade. Gary Oldman er fremragende og giver den anonyme Smiley noget truende bag det ikkeeksisterende smil. - Foto: SF-film
11. feb. KL. 18.00

Truende spionfilm er en fascinerende filmisk tidslomme

ibyen anbefaler

restaurant & cafe