Annonce
Annonce

Blogs

Marketing
Marketing

Joblinks

Marketing
Annonce
Internationalt 31. mar 2008 KL. 11.38 opdateret 31. mar 2008 KL. 12.00

Svigerfar slog ikke Diana ihjel

Det var ikke prins Philip, der gav ordre til at tage livet af prinsesse Diana, afgør retshøring.

tekst del send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Der er ikke beviser på, at det var prins Philip, der gav ordre til drab på prinsesse Diana.

Det afgør en retshøring i London om prinsesse Dianas død i en bilulykke i 1997.

Dommeren afviser kategorisk
Kendelsen kommer efter knap 11 års ophedet og følelsesladet debat om de dunkle omstændigheder omkring Diana og hendes kærestes død i en biltunnel i Paris en augustaften i 1997.

»Der er absolut intet bevis for den påstand, at hertugen af Edinburgh (prins Philip, red.) beordrede, at Diana skulle myrdes, og der er heller ingen beviser på, at britiske efterretningsfolk var involveret«, hedder det i dommer Scott Bakers retsforklaring.

Jurymedlemmer har i hovedsagen skullet forholde sig til et altafgørende spørgsmål: om bilulykken var en hændelse forårsaget af for høj fart og uansvarlig kørsel, eller om der lå en sammensværgelse bag.

Dianas svigerfar har holdt fast
Mohamed Al Fayed, den egyptiskfødte mangemillionær, der er far til Dodi Fayed, som også omkom i ulykken, har i alle årene ikke veget en tomme fra sin forklaring på ulykken: at det var britiske agenter, der udløste hændelsen, og at det var Dianas svigerfar, prins Philip, der havde udstedt ordren om at 'likvidere' Diana og hendes elsker.

Flere end 240 vidner har været indkaldt for at afgive udsagn og forklaringer, siden retshøringerne startede i oktober i fjor.

Annonce
Marketing
Annoncer:
jægerlæk. I 2007 slap hemmelige oplysninger om jægerkorpset ud til pressen, og ballade om lækken belaster regeringen, mener Løkke. Billedet er fra en af jægernes øvelser i Aalborg. - Foto: MADS NISSEN

Løkke: Lækagesagen er en belastning

Statsministeren vil se »den rygende pistol« i omstridt lækagesag.

Politik 09. feb 15.23
Presset. Lars Løkke Rasmussen forsøgte at bløde et bidsk pressekorps op med humor. - Foto: JENS DRESLING

Rådgiver: Løkke snublede med cykel-spøg

Der var ikke meget indhold i Løkkes pressemøde. Men kommunikationsrådgiver roser ham for hans optræden.

09. feb 12.53
Hvis forældre samarbejder og taler pænt til og om hinanden er det lettere at være barn i en skilsmisseramt familie. Men det gør stadig ondt. - Foto: FINN FRANDSEN

Børnefamilier bliver skilt som aldrig før

Over 20.000 børn oplevede skilsmisse i 2008. Men i dag gør forældre sig mere umage.

Medier 09. feb 18.00
Rotteliv. Det er blevet farliigt at være rotte i Australien. - Foto: THOMAS BORBERG

Tv-stjerner pinte og spiste en rotte

Britisk tv er blevet idømt en bøde for dyremishandling.

09. feb 16.39
KEMIKALIER. Et politisk flertal i Folketinget blev i dag enige om, at et forbud mod hårde plastprodukter til små børn kun skal gælde ting, der er egnet til at komme i munden. - Foto: THOMAS BORBERG

Politikere freder Lego

Hårdt plastlegetøj til små børn kræves alligevel ikke forbudt af SF, S og DF.

IBYEN Seneste nyt

Tjek Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce

Tophistorier Internationalt

20-året for Berlinmurens fald

Marketing

Det sker
09. feb 16.02
Lørdag er der lagt op til fest på isen i Havnegade med disco, boogie og andre dansable beats fra DJ-pulten. - Foto: Arkivfoto. LINDA JOHANSEN

Nu får København sin isfest

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

Dobbelt op. Testvinderen fra Nextbase har både to skærme og to afspillere, så børnene i princippet kan se hver sin dvd. - Foto: Finn Frandsen

Billigste bil-DVD overrasker i test

Fastelavnsbolle. - Foto: CHRISTENSEN NIELS
Find opskrift
Find madskribenter
 
 
 
Pluspris 399 kr.
Alm. pris 499 kr
 
Pluspris 200 kr.
Alm. pris 250 kr
 
Tilbud i februar

Aperitif, 7-retters menu med tilhørende vinmenu, vand, kaffe og 1 hjemmelavet likør. Pluspris frokost 1.780 kr. Pluspris aften 1.880 kr.
 
Pluspris 120 kr.
Alm. pris 180 kr