Annonce
Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Internationalt 16. maj. 2008 KL. 22.14

Saudierne afviser Bushs olietiggeri

USA's præsident kunne ikke overbevise Saudi-Arabien om at pumpe mere olie op. Der er ikke efterspørgsel, mener landet.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Der er ikke reel efterspørgsel til en større olieproduktion lige nu.

Sådan lød Saudi-Arabiens svar, da USA's præsident Bush i dag var i landet for at bede saudierne skrue op for oliehanerne, så oliepriserne ikke fortsætter himmelflugten.

Det skete samme dag, som prisen på en tønde olie igen slog rekord og nåede 128 dollars - da Bush sidst var i Saudi-Arabien i januar med ønsket om mere olie, var prisen 100 dollar lige ud, skriver AP.

Saudierne har allerede udvidet olieproduktion
Ifølge den saudiske olieminister Ali al-Naimi udvidede landet produktionen med 300.000 tønder om dagen for en uge siden og kom dermed op på at producere 9,45 millioner tønder olie om dagen.

Saudi-Arabien har tidligere sagt, at landets produktionsfaciliteter magter 11 millioner tønder om dagen.

Men det bliver ikke lige nu, for i lighed med mange økonomer mener den olieproducerende ørkenstat, at skyhøje priser skal tilskrives spekulation, den svage dollar og efterspørgsel i udviklingslande.

»Vi vil hæve produktionen, når der er et behov. Det er vores politik«, sagde Ali al-Naimi i dag ifølge CNN.

Benzin til små fem kroner literen i USA
Lige nu betaler amerikanerne i gennemsnit 3,78 dollar for en gallon benzin - oversat til dansk bliver det til cirka 4,8 kroner literen.

Selv om det er et godt stykke under halv dansk pris, presser det mange i USA, hvor privatbilismen er stor grundet vane, store afstande og begrænset offentligt transportsystem.

»Det er tydeligt, at benzinprisen er for høj for amerikanerne og er årsag til nød for mange lavindkomstfamilier. Samtidig tillader prisen ikke vores økonomi at vokse sig så stor, som den kunne«, sagde talsmand for Bush Dana Perino ifølge CNN.

Bush tilbragte det meste af dagen i lukkede møder med Saudi-Arabiens kong Abdullah. Møderne handlede også om andet end oliepriser og er del af en større mellemøsttur, som startede i Israel og fortsætter til Egypten.

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Økonomien i krise
12. feb. KL. 23.50
Uro. Flere bygninger blev stukket i brand under gadekampene i Athen. - Foto: KOSTAS TSIRONIS/AP

Grækerne stemmer ja til sparepakke

Det græske parlament har godkendt kontroversiel sparepakke.

Film
12. feb. KL. 23.00 opdateret KL. 23.26
Hæder. Jean Dujardin, Thomas Langmann og Michel Hazanavicius med beviserne på deres priser ved Bafta-uddelingen i London. - Foto: IAN WEST

The Artist får engelsk Oscar for stumfilm

Filmen The Artist løb af med den prestigefyldte britiske Bafta-pris i kategorien bedste film.

Fodbold
12. feb. KL. 21.17
Jubel. City-spillerne kan glæde sig over tre vigtige point i topstriden efter sejr over Aston Villa. - Foto: JON SUPER/AP

Forsvarsspiller sender City til tops

Med en 1-0-udesejr over Aston Villa er Manchester City tilbage på førstepladsen i Premier League.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Københavnersmart. Kælen lyssætning. Marineblå modestrik. Delvis frisering. Sådan ser en falstring ikke ud. Og man bliver ikke udkantsdansker med et trylleslag, blot man sætter sig i et uddateret lædertabermøbel, påpeger Djævlens Advokat over for komikeren Mick Øgendahl, der pynter sig med lånte provinsfjer. - Foto: PR-foto
12. feb. KL. 18.00

Mick Øgendahl: Jeg er begyndt at drikke dåsebajere uden at flække et søm i toppen

ibyen anbefaler

restaurant & cafe