Annonce
Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Internationalt 17. maj. 2008 KL. 18.51

Læserne: Blæs på juntaen og få hjælpen ind

Et flertal af politiken.dk's læsere kræver hård kurs over for militærstyret i Myanmar. Mange støtter en invasion af landet.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Langt størstedelen af politiken.dk's debatterende læsere støtter en indtrængen i Myanmar, så nødhjælpen kan nå frem.

Af de over 50 læsere, som siden morgenstunden har deltaget med indlæg i debatten, mener i hvert fald 30, at donorlandene ikke bør afvente militærjuntaens tilladelse, før de fragter nødhjælpen ind i landet.

»Vi skal gøre alt for at få nødhjælpen frem. I krisesituationer skal man aldrig respektere regler, men respektere mennesket. Og der er ikke tid til at diskutere. Der skal handles nu, så kan vi tage de diplomatiske problemer bagefter«, skriver Peter Mejlesen fra København.

Kirsten Juvik fra Østerbro er enig.

»Hvis det er krig at kaste nødhjælp ned i et land uden tilladelse, vil jeg godt støtte regeringen i at føre krig - denne krig«, skriver hun.

Nej til FN-indsats
I to uger har militærstyret i det isolerede, østasiatiske land lagt hindringer i vejen for en international nødhjælpsindsats efter den naturkatastrofe, der har kostet mindst 78.000 mennesker livet.

Nødhjælpen lukkes fortsat kun ind i Myanmar i begrænset omfang, samtidig med at styret afviser at give visum til de fleste udenlandske nødhjælpseksperter, der søger at komme ind i landet.

Frankrig og flere andre lande overvejer en invasion af landet og har forsøgt at skaffe flertal i FN's sikkerhedsråd med henvisning til, at situationen i Myanmar handler om »ansvar for at hjælpe«. Kina og Sydafrika står imidlertid i vejen for en FN-støttet invasion.

Drop FN
Netop FN's vægelsind optager mange læsere og får hårde ord med på vejen fra Kristian Andersen i Hørsholm:

»FN er en forsamling handlingslammede, gamle pampere. Så jeg er 100% sikker på, at hvis der kommer en 'løsning', så går der lige 6 måneder med at snakke og drikke kaffe. Ja, ind nu og ikke imorgen!«, skriver han.

Også Benjamin Mortensen fra Sønderborg kræver FN's blå baretter sendt til Myanmar hurtigst muligt.

»Allerede imorgen skal det regne med nødhjælp fra himmelen i det land. Og der er ikke tid til at spørge juntaen pænt om lov først, den chance har de forspildt. Hvis det så viser sig, at de er så ubetænksomme, at de vil beskyde de fly, der 'krænker' deres luftrum, må FN bevise, at de rent faktisk kan andet end at holde møder, og sætte den nødvendige militære magt ind, og slå to fluer med et smæk«, skriver han.

Betænkeligheder ved en invasion
Andre er mere betænkelige ved en invasion. Sara Baldus fra Frederiksberg støtter, at verdenssamfundet ignorer styret i kampen for at uddele nødhjælp, men tøver med at støtte en decideret invasion.

Og Folmer Jensen fra Hvalsø frygter, at en invasion kun vil gøre ondt værre for Myanmars trængte befolkning.

»Det er en svær beslutning. Umiddelbart bør verdenssamfundet have mulighed for at presse en hjælp igennem, men det kan desværre kun ske enten ved en FN-beslutning i sikkerhedsrådet, hvor Kina formentlig vil nedlægge veto, eller en militær intervention af landet, som kun vil føre til mere nød for den civile befolkning«, skriver han.

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Økonomien i krise
12. feb. KL. 23.50
Uro. Flere bygninger blev stukket i brand under gadekampene i Athen. - Foto: KOSTAS TSIRONIS/AP

Grækerne stemmer ja til sparepakke

Det græske parlament har godkendt kontroversiel sparepakke.

Film
12. feb. KL. 23.00 opdateret KL. 23.26
Hæder. Jean Dujardin, Thomas Langmann og Michel Hazanavicius med beviserne på deres priser ved Bafta-uddelingen i London. - Foto: IAN WEST

The Artist får engelsk Oscar for stumfilm

Filmen The Artist løb af med den prestigefyldte britiske Bafta-pris i kategorien bedste film.

Fodbold
12. feb. KL. 21.17
Jubel. City-spillerne kan glæde sig over tre vigtige point i topstriden efter sejr over Aston Villa. - Foto: JON SUPER/AP

Forsvarsspiller sender City til tops

Med en 1-0-udesejr over Aston Villa er Manchester City tilbage på førstepladsen i Premier League.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Københavnersmart. Kælen lyssætning. Marineblå modestrik. Delvis frisering. Sådan ser en falstring ikke ud. Og man bliver ikke udkantsdansker med et trylleslag, blot man sætter sig i et uddateret lædertabermøbel, påpeger Djævlens Advokat over for komikeren Mick Øgendahl, der pynter sig med lånte provinsfjer. - Foto: PR-foto
12. feb. KL. 18.00

Mick Øgendahl: Jeg er begyndt at drikke dåsebajere uden at flække et søm i toppen

ibyen anbefaler

restaurant & cafe