Annonce
Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Internationalt 12. feb. 2009 KL. 16.07

S og R bakker op om Wilders ytringsfrihed

Selv om både S og R tager afstand fra den kontroversielle politiker Geert Wilders, så bakker begge partier op om hans ytringsfrihed.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Det er ikke kun Venstre og Dansk Folkeparti, som bakker op om den kontroversielle hollandske politiker Geert Wilders ret til at udtrykke sig.

Også Socialdemokraterne og de radikale mener, at man skal usædvanligt langt for at sikre, at alle kan komme til orde. Også dem man er uenige med, understreger næstformand i den radikale folketingsgruppe Morten Østergaard.

»Selv om jeg er fuldstændig uenig med Geert Wilders, så har manden jo ret til have nogle holdninger, og dermed også en ret at ytre sig«, siger Morten Østergaard.

Britisk regering lukkede grænsen
Hans reaktion kommer, efter Geert Wilders er nægtet indrejse i England.

Geert Wilders er kendt for sin film 'Fitna', der sammenligner islam med terrorisme, som har vakt harme og debat i store dele af verden.

Den britiske regering har nægtet Geert Wilders at komme til landet ved at benytte sig af en EU-lov, der tillader et medlemsland at nægte personer indrejse, hvis de er til fare for landets sikkerhed.

Fredeligt besøg i Danmark
Wilders besøgte sidste år Danmark, uden det var til fare for Danmarks sikkerhed, og det er Østergaard tilfreds med.

»Jeg vil gå utroligt langt for at sikre, at dem jeg er uenige med, kan få lov til at komme til orde. Jeg var glad for, at Geert Wilders fik lov til ytre sig i Danmark, selv om jeg personligt tager afstand fra ham«, siger Morten Østergaard.

S: »Problematisk«
Også Mette Frederiksen – næstformand for den socialdemokratiske folketingsgruppe – vil gå langt for Wilders ytringsfrihed.

»Jeg mener principielt ikke, at det kan være rigtigt at nægte indrejse til en politiker, fordi man ikke kan lide vedkommendes synspunkter. Det samme gælder for folk med en anden tro«, siger hun.

»Wilders er ikke en mand, jeg vil gide lytte til, men det er dybt problematisk, at man på grund af andre holdninger bliver nægtet indrejse til et andet land«, sige Mette Frederiksen.

Hun fastslår dog samtidig, at ytringsfriheden ikke skal være en undskyldning for at »provokere og genere andre mennesker«.

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Musik
12. feb. KL. 11.15
Whitney Houston vil blive hyldet ved aftenens Grammy-uddeling i Staples Center i Los Angeles. - Foto: Matt Sayles/AP

Whitney bliver hyldet ved aftenens Grammy-uddeling

Whitney Houston skulle have optrådt ved gårsdagens Grammy-optakt.

Terror i Norge
12. feb. KL. 09.48
Norge. 40 norske kommuner har takket ja tak til det omdiskuterede mindesmærke, mens resten af de i alt 56 norske kommuner, der mistede indbyggere under massakren på den lille norske ø, er i tvivl eller har takket nej, skriver NRK. - Foto: LÆRKE POSSELT (arkiv)

Voldsomt omdiskuteret Utøyaskulptur deler Norge

Et mindesmærke for ofrene på Utøya har vakt stor debat.

Berlinale 2012
12. feb. KL. 10.15
Royalt. Den danske sømandskonge Frederiks liv bliver udgangspunkt for en biografisk film. Her danser kongen med sin ældste datter, dronning Margrethe. - Foto: (arkiv)/AP

'Dirch'-bagmand vil gentage succesen med film om Kong Frederik

Frederik den 9. portrætteres i ny film af folkene, der stod bag sidste års gigantiske biografsucces, 'Dirch'.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Tempo. Smagen af sommer møder vintermørket i de grillede kammuslinger med forårsløg, som serveres til tonerne af dunkende trommerytmer i Spisebaren.
10. feb. KL. 16.32

Illums spisebar serverer New Yorker-stemning på speed

ibyen anbefaler

restaurant & cafe