Annonce
Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Internationalt 25. maj. 2009 KL. 19.34

Island flirter med optagelse i EU

Island beder EU-parlamentet sige god for, at Island kan tage fat på forhandlinger om at blive medlem af EU.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Den islandske regering har sendt en anmodning af sted til det islandske parlament og beder parlamentarikerne sige ja til, at Island indleder forhandlinger om at blive optaget i EU.

Island håber, at parlamentarikerne kan give grønt lys i løbet af nogle uger.

En talsmand for den islandske statsminister, Johanna Sigurdardottir, siger, at den første af formentlig tre debatter i parlamentet om sagen måske allerede finder sted på onsdag eller torsdag.

Sigurdardottir har sagt, at hvis parlamentet siger ja, kan en ansøgning om medlemskab sendes af sted i begyndelsen af juli.

Regeringsparti er stadig EU-skeptisk
Det er socialdemokraterne i Islands koalitionsregering, der har udarbejdet papirerne. Koalitionspartneren De Venstre-Grønne er stadig noget tøvende over for et medlemskab.

Dog har partiets leder, Steingrimur Sigfusson, der også er finansminister, sagt, at han ikke vil modsætte sig anmodningen til parlamentet, og islandske medier har rapporteret, at omkring halvdelen af det ellers EU-skeptiske parti kan støtte bestræbelserne på at blive EU-land.

Støtten til medlemskab af EU er også steget i Island i forbindelse med landet økonomiske sammenbrud.

Befolkningen delt ligeligt om EU
Optagelsesforhandlingerne kan trække ud i årevis, men nogle embedsmænd mener dog, at det formelle kan komme på plads i løbet af 12 måneder, da Island i forvejen er med i handelssamarbejdet EFTA.

Når en egentlig aftale mellem EU og Island er klar, skal den til folkeafstemning i Island, hvor meningsmålinger i øjeblikket siger, at befolkningen er delt i to nogenlunde lige store grupper.

Ritzau

Se også

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Økonomien i krise
12. feb. KL. 23.50
Uro. Flere bygninger blev stukket i brand under gadekampene i Athen. - Foto: KOSTAS TSIRONIS/AP

Grækerne stemmer ja til sparepakke

Det græske parlament har godkendt kontroversiel sparepakke.

Film
12. feb. KL. 23.00 opdateret KL. 23.26
Hæder. Jean Dujardin, Thomas Langmann og Michel Hazanavicius med beviserne på deres priser ved Bafta-uddelingen i London. - Foto: IAN WEST

The Artist får engelsk Oscar for stumfilm

Filmen The Artist løb af med den prestigefyldte britiske Bafta-pris i kategorien bedste film.

Fodbold
12. feb. KL. 21.17
Jubel. City-spillerne kan glæde sig over tre vigtige point i topstriden efter sejr over Aston Villa. - Foto: JON SUPER/AP

Forsvarsspiller sender City til tops

Med en 1-0-udesejr over Aston Villa er Manchester City tilbage på førstepladsen i Premier League.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Københavnersmart. Kælen lyssætning. Marineblå modestrik. Delvis frisering. Sådan ser en falstring ikke ud. Og man bliver ikke udkantsdansker med et trylleslag, blot man sætter sig i et uddateret lædertabermøbel, påpeger Djævlens Advokat over for komikeren Mick Øgendahl, der pynter sig med lånte provinsfjer. - Foto: PR-foto
12. feb. KL. 18.00

Mick Øgendahl: Jeg er begyndt at drikke dåsebajere uden at flække et søm i toppen

ibyen anbefaler

restaurant & cafe