Annonce
Annonce

Blogs

Marketing
Marketing

Joblinks

Marketing
Annonce
Internationalt 25. jun 2009 KL. 21.36

Alkohol sænker Ruslands befolkningstal drastisk

Druk vil reducere Ruslands befolkningstal med millioner i de kommende år. Hver anden i alderen 15 - 54 år dør af alkoholskader.

tekst del send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Billig og ulovlig alkohol dræber over halvdelen af russiske mænd og kvinder i deres mest produktive alder.

Regeringen må handle hurtigt for at vende denne udvikling, hedder det i en undersøgelse, der offentliggøres i tidsskriftet The Lancet senere i denne uge.

»Overdrevent alkoholforbrug, navnligt blandt mænd, har i en årrække forårsaget over halvdelen af alle dødsfald hos personer i alderen mellem 15 og 54 år«, hedder det i artiklen, der bygger på undersøgelser i industribyerne Tomsk, Barnaul og Bijsk.

LÆSForskere finder 'happy hour'-gen

Blandt de sygdomme, der angives som årsag til den alkohol-forårsagede overdødelighed, er leverkræft, strubekræft, skrumpelever og sygdomme i bugspytkirtelen.

Overdødeligheden for mænd i aldersgruppen er fem gange højere end i Vesteuropa. For kvinder er den tre gange højere.

David Zaridze, der leder det russiske kræftforskningscenter, har stået for undersøgelsen.

ARTIKEL»Man må da drikke 21 genstande?«

En FN-rapport i april sagde, at forkert mad, druk og udbredt vold kan reducere den russiske befolkning fra de nuværende 142 millioner til 131 millioner i 2025.

»Drukkenbolte, ikke alkoholikere, udgør truslen mod befolkningstallet. Op mod 40 procent af alle mænd drikker tæt. Måske langt flere«, siger Alexander Nemtsov det psykiatriske forskningscenter i Moskva.

Han tilføjer, at billig vodka ikke er den eneste grund til alkoholmisbruget. Det har rod i lav livskvalitet, fattigdom, stress og dårlige sociale og kulturelle forhold.

SESlut med vodka i russisk luftrum

ritzau

Annonce
Marketing
Annoncer:
Jordskælvet i Haiti 09. feb 18.48
behandling. 16-årige Farah Paul holder sin syge datter på fire måneder på et hospital i Port-au-Prince. - Foto: RODRIGO ABD/AP

Hospitaler kræver penge for gratis medicin

FN truer 12 hospitaler med straf for at tage penge for gratis medicin til ofre for jordskælv.

jægerlæk. I 2007 slap hemmelige oplysninger om jægerkorpset ud til pressen, og ballade om lækken belaster regeringen, mener Løkke. Billedet er fra en af jægernes øvelser i Aalborg. - Foto: MADS NISSEN

Løkke: Lækagesagen er en belastning

Statsministeren vil se »den rygende pistol« i omstridt lækagesag.

Politik 09. feb 15.23
Presset. Lars Løkke Rasmussen forsøgte at bløde et bidsk pressekorps op med humor. - Foto: JENS DRESLING

Rådgiver: Løkke snublede med cykel-spøg

Der var ikke meget indhold i Løkkes pressemøde. Men kommunikationsrådgiver roser ham for hans optræden.

Musik 09. feb 18.58
Rap over nallerne. Dwayne Michael Carter Jr., som Lil Wayne, hedder i virkeligheden har solgt millioner af plader og har vundet flere Grammy- og MTV-priser. - Foto: PATRICK SEMANSKY/AP

Megastjerne skal i spjældet

Den amerikanske rapper Lil Wayne er idømt et års fængsel for våbenbesiddelse.

Medier 09. feb 15.10
Vinderkys. Chanée og N'evergreen vandt det danske Melodi Grand Prix i lørdags med 'In A Moment Like This'. Arkivfoto. - Foto: Bjarne Bergius Hermansen, DR

Øv: Rusland kan ikke stemme på Danmark ved MGP

Vi kan først bruge Tomas N'evergreens russiske forbindelse i finalen.

IBYEN Seneste nyt

Tjek Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce

Tophistorier Internationalt

20-året for Berlinmurens fald

Marketing

Det sker
09. feb 16.02
Lørdag er der lagt op til fest på isen i Havnegade med disco, boogie og andre dansable beats fra DJ-pulten. - Foto: Arkivfoto. LINDA JOHANSEN

Nu får København sin isfest

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

Dobbelt op. Testvinderen fra Nextbase har både to skærme og to afspillere, så børnene i princippet kan se hver sin dvd. - Foto: Finn Frandsen

Billigste bil-DVD overrasker i test

Fastelavnsbolle. - Foto: CHRISTENSEN NIELS
Find opskrift
Find madskribenter
 
 
 
Pluspris 399 kr.
Alm. pris 499 kr
 
Pluspris 200 kr.
Alm. pris 250 kr
 
Tilbud i februar

Aperitif, 7-retters menu med tilhørende vinmenu, vand, kaffe og 1 hjemmelavet likør. Pluspris frokost 1.780 kr. Pluspris aften 1.880 kr.
 
Pluspris 120 kr.
Alm. pris 180 kr