PLUS EKSTRA TILBUD: Bamses puttekasse med 6 dvd'er - spar 105 kr.
Pluspris Kr. ,-
Annonce
Annonce

Blogs

Marketing

Mest læste

Lige nu

Marketing

Mest læste

Seneste uge

Marketing

Mest læste

Seneste måned

Annonce
Annonce
Internationalt 02. jul 2009 KL. 19.17

Berlusconi vil bruge borgerværn mod indvandrere

Italien har vedtaget skrap indvandringslov, der baner vej for oprettelsen af borgerværn, som skal hjælpe politiet.

tekst del send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Italien skærper kursen over for indvandrere, efter at Senatet torsdag vedtog en lov, som kritiseres af både centrum-venstre oppositionen og den katolske kirke.

Loven gør det strafbart at rejse ind i Italien uden gyldige dokumenter, og der vanker en bøde på op mod 10.000 euro (75.000 kroner). Samtidig øges tiden, hvor illegale indvandrere kan tilbageholdes, til seks måneder.

Desuden åbner loven for etableringen af ubevæbnede borgerværn, som skal hjælpe politi og militær med at bekæmpe kriminalitet i forbindelse med indvandring.

LÆS OGSÅ Berlusconi sammenligner Italiens flygtningelejre med kz-lejre

Oppositionen frygter selvtægt
Lovforslaget blev fremsat af indenrigsminister Roberto Maroni på vegne af premierminister Silvio Berlusconis konservative regering. Loven er tidligere blevet godkendt af Deputeretkammeret, underhuset i det italienske parlament.

Oppositionen siger, at loven er en krænkelse af indvandrernes rettigheder, og at borgerværnene risikerer at blive selvtægtsgrupper, som tager loven i egen hånd.

Den katolske kirke mener, at loven måske vil afskrække ulovlige indvandrere fra at søge lægehjælp og fra at sende deres børn i skole.

ritzau

Annonce
Marketing
Annoncer:
Kultur 21. nov 00.10
Afsked. En af de mest succesfulde direktører i dansk teater, Jon Stephensen, var rystet, da han i går blev bortvist fra Østre Gasværk.

Teaterchefer har ofte bijob

Oprør i teaterverdenen over, at den succesrige direktør for Østre Gasværk Teater, Jon Stephensen, i går blev fyret og bortvist på grund af et bijob.

Politik 21. nov 03.38

S-kandidat trækker sig efter spritsag

Den socialdemokratiske regionspolitiker Tommy Kamp trækker sig fra politik efter ny en sag om spritkørsel. Han frygter at belaste sit parti.

Krigen mod Taleban 20. nov 23.55
På krigsstien. Per Stig Møller vil ikke have SF med i forhandlingerne om Afghanistan-strategien. - Foto: JONATHAN BJERG MØLLER

Per Stig udelukker SF fra krigsstrategi

Udenrigsminister Per Stig Møller vil ikke have SF med til næste uges forhandlinger om en ny strategi i Helmandprovinsen.

Kultur 20. nov 23.22
VINDERHOLDET. Vickie Jo Ringgaard og makkeren Casper Elgaard var bedst i finalen. - Foto: FOLKVER PER

Elgaard var skarpest på dansegulvet

Racerkøreren og makkeren Vickie Jo vandt en tæt finale i Vild med dans.

Kultur 20. nov 19.46
Oprah Winfrey på besøg hos Tom Cruise i dennes bolig i Colorado i april 2008. - AP

Oprah Winfrey ændrede tv-verdenen

USA's og verdens kendteste talkshow lukker butikken - efter at have ændret verden

Danmark Seneste nyt

Internationalt Seneste nyt

Debat Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce

20-året for Berlinmurens fald

Tophistorier Internationalt

Marketing

Det sker
20. nov 2009 KL. 23.36
Kina retur på luksusbillet – hvorfor er der ikke nogen, der har gjort det før? - Foto: Tobias Markussen

Ny dim sum-restaurant holder hele vejen

iBYEN.dk synes

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

 
 
 
Som Plus-kunde kan du vælge blandt 2,25 millioner bøger hos SAXO og spare mindst 20% på vejledende udsalgspris - læs mere om aftalen
 
Pluspris 1450 kr.
Alm. pris 1600 kr
 
Pluspris 765 kr.
Alm. pris 899 kr
 
Pluspris 400 kr.
Alm. pris 500 kr