Annonce
Annonce

Blogs

Annonce
Internationalt 11. jul 2009 KL. 08.26

Bande dømt for antisemitisk drab

Lederen af en bande, der bortførte, mishandlede og dræbte en jødisk mand i Frankrig skal i fængsel på livstid.

tekst del send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Lederen af en bande, der stod bag et opsigtvækkende og brutalt antisemitisk drab i Paris, er blevet idømt fængsel på livstid ved en domstol i den franske hovedstad.

Bandelederen, Youssouf Fofana, var en af i alt 27 personer, der var sigtet for i januar 2006 at have bortført og dræbt den 23-årige jødiske mobiltelefonsælger Ilan Halimi. Ifølge anklagemyndigheden mente Fofana, at alle jøder har penge, og at hans bande dermed kunne presse løsepenge ud af familien.

Halimi blev holdt fanget i tre uger, hvor han blev mishandlet, stukket og brændt med cigaretter, inden han til sidst blev efterladt nøgen ved et jernbanespor. Han døde på vej til hospitalet.

Krævede løsepenge
Mens Halimi blev holdt fanget, tog bandemedlemmerne billeder af ham og lavede lydoptagelser, som de sendte til hans familie med krav om 450.000 euro (3,3 millioner kroner) for at slippe ham fri.

To andre ledende medlemmer af banden fik 15 og 18 års fængsel. En pige, som havde til opgave at lokke Halimi ned til det kælderlokale i en parisisk forstad, hvor han blev overfaldet og bagbundet, fik ni års fængsel.

Kun to af de 27 sigtede i sagen blev frikendt.

Drabet på Halimi førte til en debat i Frankrig om antisemitisme, efter at politiet i første omgang havde afvist at betragte bortførelsen som en racerelateret forbrydelse.

ritzau

Annonce
Annoncer:
Politik 18. mar 03.00
Løfte. »Skattestoppet er en del af fundamentet under denne regering«, siger Løkke, der her er fotograferet ved sit pressemøde tirsdag. - Foto: Mikkel Khan Tariq/Polfoto

Løkke lover: Skattestoppet står fast

Hverken regeringen eller DF vakler, selv om Nationalbankens direktør forudser skattestoppets sammenbrud.

Erhverv 18. mar 01.01
Foto: JENS DRESLING

Banker begærer Riskær konkurs

Tre banker vil have 78 mio. kr. af finansmanden Klaus Riskær Pedersen.

Danmark 18. mar 03.00
Forælder. Barbara Erazo-Nielsen er der til tiden, da hun skal hente tvillingerne Milos og Vikka på 21 måneder i Børnegården Remisen på Frederiksberg. Men ikke alle formår at overholde åbningstiderne. - Foto: Niels Christensen

Børnehaver kæmper med forsinkede forældre

I hver tredje daginstitution må personalet jævnligt vente på forsinkede forældre. Især velstillede forældre kommer for sent.

Fodbold 17. mar 22.37
legestue. Barcelonas stjerner gjorde i perioder nøjagtig, hvad de havde lyst til i kampen mod Stuttgart, som blev sendt hjem med et 4-0-nederlag. - Foto: DAVID RAMOS/AP

Barcelona lammetæver Stuttgart

Barcelona og Messi drev gæk med Stuttgart, selv om tyskerne forsøgte at spille med.

Kultur 17. mar 23.16
VERDENSBERØMMELSE. Ukendte Sarah Killen fra Michigan er blevet verdensberømt, efter at talkshows-vært tilfældigt valgte at følge efter hende på Twitter. - Foto: AL GOLDIS/AP

Teenager bliver verdensberømt på få minutter

Amerikaner får limousine og bryllupsgaver efter, at talkshow-vært fulgte hende.

Annoncer

20-året for Berlinmurens fald

Det sker
17. mar 17.03
Restaurant AOC blev tirsdag den eneste i København med en ny Michelinstjerne. - Foto: ADRIAN JOACHIM

Michelinstjerner er millioner værd

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

En sejrer. Testen byder på en enkelt topkarater. - Foto: NIELS CHRISTENSEN

Smarte paletknive er elendige i brug

Foto: NIELS CHRISTENSEN
Find opskrift
Find madskribenter