Annonce
Internationalt 19. nov. 2009 KL. 23.39

Ny EU-præsident: Europa er en union af værdier

»Det er vigtigt, at vi med vores værdigrundlag spiller en rolle ude i verden«, siger EU's nye præsident Herman Van Rompuy.

Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Belgiske Herman Van Rompuy vil lede Europa med et åbent hjerte og tilstræbe dialog, fællesskab og handling.

Det var med næsten poetisk præcision, at den belgiske regeringschef Herman Van Rompuy beskrev sin europæiske vision.

»Hvert land har sin egen kultur, historie og sin måde at gøre tingene på. Uden respekt for vores forskelligheder, vil vi aldrig kunne stå sammen i fælles enighed«, sagde Rompuy i Bruxelles.

LÆS ARTIKEL Rompuy skal styre EU

På både fransk, engelsk og hollandsk fik Herman Van Rompuy flydende formuleret, hvor vigtig en rolle han mener, EU bør spille i verden.

»Europa er en union af værdier. Derfor er det vigtigt, at vi med vores værdigrundlag spiller en rolle ude i verden«, sagde EU's nye præsident, som venter sig meget af Europa i blandt andet klimaforhandlingerne i København.

LÆS ANALYSEEU's præsident skal kunne sidde helt stille

Han lagde samtidig vægt på, hvor vigtigt det er at lytte, når man har ansvaret for mennesker.

»I hele mit politiske liv har jeg søgt at behandle folk med stor respekt for deres meninger. Det vil jeg fortsætte med«, sagde Van Rompuy.

Beæret baronesse
Den britiske handelskommissær og baronesse Catherine Ashton var både dybt bevæget og beæret over at have fået stillingen som EU's udenrigschef:

»Det var en udfordring at blive den første britiske, kvindelige kommissær. Det var en udfordring at blive den første kvindelige EU-handelskommissær, og det vil også være en udfordring at være den første kvindelige udenrigschef for EU«, fortæller Catherine Ashton på pressemødet umiddelbart efter topmødemiddagen.

Catherine Ashton var ukendt i europæisk politik, før hun blev sendt til Bruxelles for at afløse tidligere handelskommissær Peter Mandelson, som blev kaldt hjem af premierminister Gordon Brown for at holde samling på regeringen.

LÆS ARTIKELBritisk baronesse styrer mod EU

Baronesse Catherine Ashton har hverken udenrigspolitisk erfaring eller ministererfaring hjemme fra Storbritannien, og der er da også kritiske røster i hendes hjemland, der mener, at hun ikke har den fornødne erfaring.

Det er EU's fremtidige udenrigsminister dog ikke enig i:

»Jeg har udrettet meget som kommissær. Mine erfaringer vil tale for sig selv, men jeg erkender da gerne, at jeg ikke er et stort omvandrende ego«.

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Erhverv
12. feb. KL. 15.59 opdateret KL. 16.52

Overenskomst for en kvart million danskere er faldet på plads

DI og CO-industri har indgået overenskomst.

Økonomien i krise
12. feb. KL. 12.17
Der er spænding forud for afstemningen om en omfattende sparepakke i det græske parlament senere i dag. - Foto: NIKOLAS GIAKOUMIDIS/AP

Nervekrig præger græske politikere inden afgørende afstemning

Flere græske parlamentarikere tvivler på, om de vil stemmer ja til sparepakke.

Fodbold
12. feb. KL. 15.40
Knæfald. Luis Suárez scorede et mål på Old Trafford, men kampen vil kun blive husket for det manglende håndtryk. - Foto: JON SUPER/AP

Så kom undskyldningen fra Suárez: Jeg begik en fejl, jeg fortryder

Liverpool-spilleren Luis Suárez er på knæ efter skandalen på Old Trafford, hvor han ikke ville give hånd til United-spiller.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Gys! I vinterferien kan du bl.a. tage børnene på Zoologisk Museum, hvor de kan se istidsdyr såsom mammutten. - Foto: MARTIN BUBANDT
11. feb. KL. 11.39

Guide: Gør vinterferien helt vildt kreativ

ibyen anbefaler

restaurant & cafe