Annonce
Internationalt 20. nov. 2009 KL. 08.23

Pakistanske officerer knyttes til terrorplaner mod Danmark

Pakistansk politi har slået til mod gruppe, der sættes i forbindelse med Chicago-islamister.

Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Tidligere højtstående officer i den pakistanske hær og fem andre mistænkes for at være del af en plan om angreb på Jyllands-Posten.

Det amerikanske forbundspoliti FBI retter nu blikket mod folk i den pakistanske hær, som mistænkes for at være aktører i terrorplaner mod Jyllands-Posten i Danmark og mål i Indien.

Det siger amerikanske regeringsembedsmænd til avisen New York Times.

Oberst under mistanke
En tidligere ikke-navngiven officer med rang af oberst eller brigadechef i den pakistanske hær er under mistanke.

Han var tidligere i sommer anholdt i en ikke nærmere kendt sag. Men blev kort efter frigivet og forlod tilsyneladende hæren.

En embedsmand, der er orienteret om efterforskningen, siger, at yderligere fem personer inden for de seneste uger er anholdt i Pakistan, heriblandt tidligere og nuværende medlemmer af den pakistanske hær. Deres rolle i sagen er ukendt.

Amerikanere anholdt for terrorplaner
FBI afslørede i slutningen af oktober, at to mænd i Chicago-området, der har pakistansk og muslimsk baggrund, var anholdt.

De havde konkrete planer om et terrorangreb på Jyllands-Posten som hævn for Muhammed-tegningerne.

LÆS OGSÅHer er bagmanden bag terrorplanerne mod JP

De anholdte er den 49-årige David Coleman Headley og den 48-årige Tahawwur H.

Gik på officersskole
Headley har mindst to gange været i Danmark, angiveligt for at finde terrormål. Han og og Tahawwur H har gentagne gange været i indien, og her mistænkes de for at ville terrorbombe en række mål, heriblandt Indiens forsvarsakademi i New Delhi.

Headley og Tahawwur H. har som unge gået på den samme officersskole i Pakistan, og ifølge de amerikanske myndigheder har de opretholdt kontakten til flere af deres gamle kolleger.

Headley har tilstået planerne, mens Tahawwur H. nægter sig skyldig.

ritzau

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Danmark
13. feb. KL. 20.49
kritiker. Maria Linda Koldau er en internationalt anerkendt musikprofessor, der kom til Aarhus Universitet i 2009. - Foto: DAGØ JAN

Dekan sender advarsel til åbenmundet musikprofessor

Universitetsprofessor skal under opsyn af konsulent, skriver avis.

Videnskab
13. feb. KL. 19.39
Elracer. Lola-Drayson B12/69EV er bygget over en Le Mans-racer, men kører udelukkende på el. - Foto: Electric-vehiclenews.com

El-racerbil er et kørende batteri

Ny el-racer har en topfart på 320 kilometer i timen og lades op trådløst

Gældskrisen
13. feb. KL. 18.40
Kommissær. Olli Rehn udtalte i dag, at der stadig mangler svar på en række spørgsmål, før EU's anden redningspakke til Grækenland kan gives. - Foto: VIRGINIA MAYO/AP

EU: Grækerne skal finde 2,4 milliarder kroner

EU-kommisær lægger dog vægt på, at den græske spareplan er et vigtigt skridt på vejen.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Internationalt

00:47

13. feb. KL. 08.15 TV Spareplan antænder græsk raseri

Det sker
Americana. Blandingen af forfinet støj og traditionel rock holder formen. - Foto: PR-foto
13. feb. KL. 19.02

Suverænt rockband kan også uden stjerneguitarist

restaurant & cafe