Annonce
Internationalt 20. nov. 2009 KL. 18.24

Brite myrdede sin hustru i søvne

Det svarer til søvngængeri, fastslår dommer, der har frifundet brite for at slå sin kone ihjel under drøm.

Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

En britisk mand kæmpede bravt mod den gerningsmand, der var brudt ind i britens autocamper.

Men der var ingen indbrudstyv. Det var et mareridt - et meget livagtigt mareridt, viste det sig: Manden havde dræbt sin hustru under den natlige drøm.

Nu er han frifundet for drab på grund af en sjælden form for søvngængeri, skriver de britiske medier.

Angreb i søvne
Tragedien skete sidste sommer, da parret overnattede på en plads ved Aberporth i Wales. Lidt før klokken 04 om morgenen ringede den desperate mand til alarmcentralen med den rystende besked, at han havde kværket sin kone.

Anklagemyndigheden har nu trukket drabssagen mod manden tilbage, fordi der ikke er nogen grund til at sende manden bag tremmer på en psykiatrisk institution. Dommeren i sagen slår fast, at manden ikke bærer noget ansvar for, hvad han gjorde.

Under sagen er det kommet frem, at briten tog medicin mod depressioner, men at han havde undladt at tage dem op til ferien, og at det havde udløst stærke mareridt.

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Erhverv
12. feb. KL. 15.59 opdateret KL. 16.52

Overenskomst for en kvart million danskere er faldet på plads

DI og CO-industri har indgået overenskomst.

Økonomien i krise
12. feb. KL. 12.17
Der er spænding forud for afstemningen om en omfattende sparepakke i det græske parlament senere i dag. - Foto: NIKOLAS GIAKOUMIDIS/AP

Nervekrig præger græske politikere inden afgørende afstemning

Flere græske parlamentarikere tvivler på, om de vil stemmer ja til sparepakke.

Fodbold
12. feb. KL. 15.40
Knæfald. Luis Suárez scorede et mål på Old Trafford, men kampen vil kun blive husket for det manglende håndtryk. - Foto: JON SUPER/AP

Så kom undskyldningen fra Suárez: Jeg begik en fejl, jeg fortryder

Liverpool-spilleren Luis Suárez er på knæ efter skandalen på Old Trafford, hvor han ikke ville give hånd til United-spiller.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Gys! I vinterferien kan du bl.a. tage børnene på Zoologisk Museum, hvor de kan se istidsdyr såsom mammutten. - Foto: MARTIN BUBANDT
11. feb. KL. 11.39

Guide: Gør vinterferien helt vildt kreativ

ibyen anbefaler

restaurant & cafe