Annonce
Internationalt 3. dec. 2009 KL. 21.22

Arabisk avis: Danskerne skal stemme om minaretforbud

Udenrigsministeriet forsøger at korrigere fejl på Gulf Times' hjemmeside.

Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Den arabiske avis Gulf Times' hjemmeside fortæller sine læsere, at Danmark ligesom Schweiz skal have en folkeafstemning om et forbud mod minareter på muslimske moskeer.

LÆS ARTIKELSchweizisk minaretforbud møder international fordømmelse

Avisen har citeret Sheikh Qaradawis hjemmeside som kilde til nyheden, men problemet med 'nyheden' er, at den ikke er sand. Og derfor tager Udenrigsministeriet nu kontakt til Gulf Times for at få rettet misforståelsen.

»Der er sandsynligvis tale om en misforståelse, for i det pågældende indlæg på Sheikh Qaradawis hjemmeside er Danmark slet ikke nævnt. Så i en sag som denne vil vi forsøge at få mediet til at korrigere for fejlen«, siger ambassadør for Public Diplomacy i Udenrigsministeriet Klavs A. Holm.

Opildnede til voldsomme optøjer
Han tilføjer:

»Vi er tit ude for, at der er forkerte oplysninger om Danmark, og vi forsøger selvfølgelig at slukke de småbrande, der kan opstå rundt om«.

Netop den omtalte Sheick Qaradawi, hvis hjemmeside Gulf Times (fejl)citerer nyheden fra, blev udpeget til at være en af de personer, der opildnede til de voldsomme optøjer i den arabiske verden i kølvandet på de danske Muhammedtegninger.

ritzau

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Danmark
11. feb. KL. 23.07
Tro. Landets kirker har færre besøgende, men bruger flere og flere penge. Nu siger folkekirken selv stop. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Kirken kræver flere penge ind

Vi har aldrig brugt kirken så lidt som nu. Alligevel er den dyrere end nogensinde. Ministeren og folkekirken siger stop.

Berlinale 2012
11. feb. KL. 23.11
Foto: FRANDSEN FINN

Svensk succesforfatter beskylder Zentropa for at lave piratfilm

Den svenske forfatter Per Olov Enqvist mener, at Zentropa har overtaget hans historie fra en roman.

Det arabiske oprør
11. feb. KL. 22.44
Drab. Urolighederne i Syrien har spredt sig til Libanon. - Foto: BILAL HUSSEIN/AP

Syrisk opgør rykker ind i Libanon

Tre mennesker har mistet livet i det nordlige Libanon, efter konflikten i Syrien har bredt sig til landet.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Facade. Gary Oldman er fremragende og giver den anonyme Smiley noget truende bag det ikkeeksisterende smil. - Foto: SF-film
11. feb. KL. 18.00

Truende spionfilm er en fascinerende filmisk tidslomme

ibyen anbefaler

restaurant & cafe