Annonce
Internationalt 16. dec. 2009 KL. 15.32

Rapport: Pas på anti-muslimske følelser

Muslimer har et stærkt tilhørsforhold til det land, de bor i, konkluderer tænketank.

Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Flertallet af Europas muslimer har en stærk forbindelse til deres by og til det land, de lever i.

Det viser en ny undersøgelse fra den amerikansk baserede tænketank Open Society Institute (OSI).

De op mod 20 millioner muslimer i Europa vil sandsynligvis være fordoblet i 2025, konkluderer undersøgelsen, som ifølge forfatterne punkterer en del myter om de europæiske muslimer.

DOKUMENTATIONLæs hele rapporten her(eksternt link)

Rapporten peger på, at 61 procent af de adspurgte muslimer har et stærkt tilhørsforhold til deres land, og at 72 procent har et stærkt tilhørsforhold til deres by.

Behandles urimeligt
Omvendt mener omkring halvdelen af de muslimske respondenter, som identificerer sig med det land, de bor i, ikke, at de bliver anset som en del af samfundet af den brede offentlighed.

Ifølge tænketanken behandles mange muslimer urimeligt og har sociale og økonomiske ulemper:

Open Society Institute

  • Open Society Institute er en venstredrejet amerikansk baseret tænketank med fokus på at skabe »tolerante demokratier«.
  • Tænketanken er ejet af forretningsmanden George Soros, som også er formand.

DOKUMENTATION Open Society Institute

  • OSI-rapporten 'At Home In Europe' er baseret på flere end 2.000 interviews i 11 byer i syv forskellige lande - Holland, Belgien, Tyskland, Danmark, Storbritannien, Frankrig og Sverige.
  • De udvalgte byer og bydele er Nørrebro, København; Kreuzberg, Berlin; Borgerhout, Antwerpen; Slotervaart, Amsterdam; Hamburg-Mitte, Hamborg; Evington, Spinney Hills og Stoneygate, Leicester; 3. arondissement, Marseilles; 18. arondissement, Paris; Feijenoord, Rotterdam; Jarvafeltet, Stockholm og London Borough of Waltham Forest.

Arbejdsløsheden blandt indvandrere i den undersøgte gruppe af europæiske lande er højere end gennemsnittet, de har typisk dårligere betalte job og lever oftere under fattigdomsgrænsen end ikke-muslimer.

»Europa er nødt til at leve op til sit løfte om et inkluderende og åbent samfund«, siger Nazia Hussain, som er direktør for OSI's 'At Home in Europe'-projekt.

Hun henviser til Schweiz's nylige afstemning, som endte i et forbud mod minareter på moskéer - et tydeligt tegn på, at »anti-muslimske følelser er et reelt problem i Europa«, siger Nazia Hussain til Reuters.

LÆS OGSÅ Schweizisk minaretforbud møder international fordømmelse

»Resultaterne følger andre undersøgelsers konklusioner og påpeger, at omfanget af religiøs diskrimination rettet mod muslimer er udbredt og er øget de sidste fem år«, konkluderer rapporten.

Bekymrer sig om det samme som ikke-muslimer
En anden pointe i rapporten er, at behov og erfaringerblandt muslimer og ikke-muslimer i store træk er de samme.

På tværs af de 11 undersøgte byer - heriblandt København og Stockholm - koncentrerer de daglige bekymringer sig om bedre uddannelse, bedre bolig, renere gader og håndtering af antisocial opførsel og kriminalitet.

Undersøgelsen konkluderer desuden, at muslimer ønsker at leve i blandede samfund fremfor kun at blande sig med »deres egne«.

Muslimske forældre er bekymrede for effekten af ghettoisering på deres børn og ønsker blandede skoler. De er desuden bekymrede over diskrimination i forbindelse med at komme ind i særlige boligområder.

Aktive i det civile og politiske liv
OSI-rapporten peger desuden på, at muslimer, der har stemmeret, er aktive i det lokale civile- og politiske liv.

Således viser undersøgelsen, at over 70 procent af de adspurgte stemmeberettigede muslimer stemmer ved lokal- og nationalvalg, og at lige under halvdelen af de adspurgte muslimer har været involveret i en eller anden form for samfundsdeltagelse i løbet af det seneste år.

Rapportens forfattere anbefaler blandt andet, at EU's strategi bør rettes mod diskrimination på områder som uddannelse og bolig.

Desuden beder OSI om bedre data, så det bliver muligt at lave politiske strategier baseret på beviser, som kan hjælpe til at lette integrationen.

Se også

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Danmark
11. feb. KL. 21.32
35.000. Så mange får hvert år en kræftdiagnose. I 2010 fik én procent af dem kun et brev. - Foto: FRANDSEN FINN

Kvalitetschef: Kræftdiagnoser med posten dur bare ikke

Mindst 350 fik sidste år deres kræftdiagnose med posten. Det svarer til én om dagen.

Fodbold
11. feb. KL. 22.13
Glæde. Osasuna-spillerne jubler over sejren mod Barcelona. - Foto: ALVARO BARRIENTOS/AP

Osasuna river Barcelonas titelhåb i laser

Real Madrid kan søndag distancere Barcelona med 10 point.

Danmark
11. feb. KL. 20.20

Dansk politi efterforsker tredobbelt mord i Grønland

Tilstanden stabil hos to kvæstede mænd, der er indlagt på Rigshospitalet.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Facade. Gary Oldman er fremragende og giver den anonyme Smiley noget truende bag det ikkeeksisterende smil. - Foto: SF-film
11. feb. KL. 18.00

Truende spionfilm er en fascinerende filmisk tidslomme

ibyen anbefaler

restaurant & cafe