Vi sender nu en SMS-bekræftelse på din tilmelding til 20
Hele Danmarks Dirch...
Se eller gense de bedste klip med Dirch, oplev Nikolaj Lie Kaas fortolkning af den folkekære skuespiller, eller få den store boks med de 10 bedste Dirch Passer-film. Alt sammen til Pluspris.
Pluspriser fra 80 kr.
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 80 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
Pluspris 59 kr.
Alm. pris 69 kr
|
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1749 kr.
Alm. pris 2130 kr
|





Oppositionsledere meldes på flugt i Iran
Flygtninge. Mir Hossein Mousavi (tv.) og mahdi Korroubi fotograferet sammen i oktober. - AP
Modstridende oplysninger fra præstestyret og oppositionen.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV Redaktør: Intern konflikt i regeringen er nu højspændt
TV Denzel Washington fik blåt øje i ny actionfilm
TV Hitmager gør comeback med forenklet setup
TV San Franciscos lufthavns-yogarum har stor succes
TV »Kold indisk skulder er et kæmpe problem for regeringen«
TV Her er politiets beviser mod Anders Breivik
TV Redaktør: Grækere er presset ud på afgrundens rand
TV Sådan ser nordlys ud oppe fra rummet
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Iran
Vrede iranere har demonstreret i flere byer efter et omstridt præsidentvalg 12. juni.
Præsident Ahmadinejad blev udråbt som vinder af valget.
Det iranske nyhedsbureau IRNA oplyser, at Irans to mest prominente oppositionspolitikere, MirHossein Mousavi og Mehdi Karroubi, er flygtet fra Teheran.
IRNA er præstestyrets talerør. Samtidig skriver en oppositions-hjemmeside, at Mousavi og Karroubi er pågrebet af revolutionsgarden.
I IRNAs beskrivelse hed det: »To af de ledere, der har anstiftet til oprør, forlod Teheran med retning mod det nordlige Iran, efter at de erfarede, at folk i stigende grad er vrede og kræver dem straffet«.
Men en hjemmeside for oppositionen, Rahesabz, vil vide, at de to oppositionsledere er blevet pågrebet af revolutionsgarden i byen Kelar-Abad for angiveligt 'at beskytte dem mod folkets vrede'.
Til Associated Press i Teheran siger en slægtning til Karroubi, siger, at begge ledere opholder sig i deres respektive boliger i Teheran.
Og Mahdi Karroubis søn oplyser til det franske nyhedsburau, at hans far ikke er flygtet fra Teheran.
De modstridende meddelelser kommer efter flere døgns uro, hvor præstestyret har sendt titusinder af 'sympatisører' på gaden med det formål at presse oppositionen i defensiven.
I går udtalte en præst, der repræsenterer den øverste leder, Ayatollah Ali Khamenei, at oppositionens ledere er 'fjender af Gud', og at de bør henrettes i henhold til sharia-lovgivningen.
LÆS OGSÅIransk præst vil henrette kritikere
Ved en regeringsstøttet demonstration i Teheran hørtes råbet 'Død over Mousavi', mens andre supplerede med ord som: 'Hykler-oprørerne må henrettes'.
Situationen mellem styret og oppositionen blev skærpet for to døgn siden, da det kom frem, at liget af Ali Habib Mousavi, nevø til reformlederen Mirhossein Mousavi, var fjernet fra et hospital i Teheran.
Ali Mousavi blev begravet i går ved en hastigt tilrettelagt ceremoni. Myndighederne havde, viste det sig, fjernet liget for at hindre, at et begravelsesoptog skulle udvikle sig til en regeringsfjendtlig demonstration.
Der er modstridende oplysninger om, hvordan Ali Mousavi er blevet dræbt. Oppositionen siger, at han er blevet myrdet af sikkerhedsstyrker. New York Times har rapporteret en ven af familien for, at Ali Mousavi blev kørt ned af en bil under omstændigheder, der gjorde, at der måtte være tale om mord.
LÆS OGSÅLiget af Mousavis nevø er forsvundet
Siden sidste weekend er anslået en halv snes demonstranter blevet dræbt under uroligheder i Teheran. Der er tale om de værste uroligheder i landet siden præsidentvalget 12. juni, der gav en sejr til Mahmoud Ahmedinejad.
Myndighederne har kraftigt beskåret de internationale mediers muligheder for at rapportere fra begivenheder i hele Iran. Både internetadgang og brug af sms og mobiltelefoni er yderst sporadisk.
Se også
SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid
Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG
- Få mail ved breaking news
Grækerne stemmer ja til sparepakke
Det græske parlament har godkendt kontroversiel sparepakke.
Ronaldo sender Real tæt på guldet med hattrick
800.000 danskere er på overførselsindkomst
Der blev gjort for lidt under opsvinget i 2004 til 2008 for at hjælpe folk i gang, vurderer fagfolk.
The Artist får engelsk Oscar for stumfilm
Filmen The Artist løb af med den prestigefyldte britiske Bafta-pris i kategorien bedste film.
Endelig pumpes olien væk fra 'Costa Concordia'
Afstemning: Læserne elsker 'I will always love you'
53 procent har soundtracket fra 'The Bodyguard' som deres Whitney-favorit.
Forsvarsspiller sender City til tops
Med en 1-0-udesejr over Aston Villa er Manchester City tilbage på førstepladsen i Premier League.
Ekspert: Overenskomst er en gratis omgang
Arabere vil lave fredsstyrke sammen med FN
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Internationalt
Seneste Internationalt
Seneste TV Internationalt
12. feb. KL. 21.15 TV Redaktør: Intern konflikt i regeringen er nu højspændt
10. feb. KL. 15.40 TV »Kold indisk skulder er et kæmpe problem for regeringen«
10. feb. KL. 14.36 TV Her er politiets beviser mod Anders Breivik
10. feb. KL. 12.28 TV Redaktør: Grækere er presset ud på afgrundens rand
10. feb. KL. 10.22 TV Tibetanske munke kræver Dalai Lama tilbage fra eksil
International partner
feb
feb
feb
feb
Mick Øgendahl: Jeg er begyndt at drikke dåsebajere uden at flække et søm i toppen
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Regatta er det suveræne brætspil
Rå rosenkål med parmaskinke, parmesan og citron