Annonce
Internationalt 12. jan. 2010 KL. 16.54

Berygtet spindoktor på glatis om Irak-krigen

»Jeg har ikke piftet noget op«, siger Alastair Campbell om grundlaget for Irak-krigen.

Annonce
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Sagen kort

En amerikanskledet koalition gik den 20. marts 2003 ind i Irak og væltede Saddam Husseins styre.

Siden er den sekteriske vold i landet eskaleret, og krigen er blevet et betændt politisk emne for de regeringer, der traf beslutning om at deltage i koalitionen.

Efter valget


Efter 13 år med Labour-styre har Storbritannien fået en konservativ regering med David Cameron i spidsen.

Valget 6. maj gav de konservative flest stemmer, men ikke nok til at regere alene. Først efter fem dage med dramatiske forhandlinger lykkedes det for Cameron at indgå en aftale om en koalitionsregering med Liberaldemokraterne og deres leder Nick Clegg.

Det er første gang siden Churchill, at Storbritannien skal regeres af en koalition.

Ændrede Tony Blairs spindoktor i dokumenterne bag Irak-krigen, eller gjorde han ikke?

Det spørgsmål blev der – endnu engang – boret i, da den offentlige høring omkring Storbritanniens grundlag for at gå ind i Irak-krigen fortsatte.

Denne gang med den tidligere spindoktor Alastair Campbell i vidneskranken.

Spørgsmålene kom som forventet til at handle om det papir, der var en del af argumentet for, at Storbritannien skulle deltage i den amerikansk-ledede invasion af Irak i 2003.

Hvis han havde bedt mig om at springe ud fra en bygning, ville jeg ikke have gjort det

Alastair Campbell om sit forhold til Tony Blair

Afviser atter at have blandet sig
Dokumentet indeholdt blandt andet en formulering om, at Saddam Hussein »uden tvivl« var i besiddelse af masseødelæggelsesvåben. Et udsagn, der som bekendt viste sig at være forkert.

DOKUMENTATION Dagens høring minut for minut (eksternt link)

Under dagens høring afviste Campbell endnu engang, at han skulle have »piftet papiret op«.

»På intet tidspunkt var der nogen fra premierministerens kontor, der gik ned til efterretningstjenesten og sagde, at de skulle skræddersy oplysningerne, så de passede til en bestemt holdning«, sagde Campbell.

Ville ikke springe ud fra en bygning
Tidligere har Campbell erklæret, at det var hans job at gøre, hvad Blair bad ham om. Da han blev spurgt ind til dette under dagens høring, svarede han:

»Hvis han havde bedt mig om at springe ud fra en bygning, ville jeg ikke have gjort det«.

Det lidt for kække svar fik fik panelet til at bede ham om at »tage det alvorligt«.

Alastair Campbell uddybede herefter sit udsagn med, at hvis han var blevet bedt om at gøre noget, som han selv vurderede var forkert, ville han ikke have gjort det.

En dreven mand
Ifølge Daniel Korski, der er seniorforsker hos den britiske tænketank European Council on Foreign Relations og tidligere rådgiver for den amerikanske og britiske regering, er Alastair Campbell en »dreven mand, der er ufattelig god til at parere den slags spørgsmål«.

Derfor kom der heller ikke de helt store, nye afsløringer ud af dagens høring.

»Han holder sig fint til sit tidligere argument om, at han ikke spillede nogen rolle i forhold til at ændre substansen i efterretningsdossieret«, siger han umiddelbart efter høringen.

»Men det er klart, at han har været på glatis, fordi der er blevet forelagt nogle dokumenter, som viser, at han spillede en større rolle, end han siger, at han gjorde«, lyder vurderingen.

LÆS OGSÅ Mørkets fyrste vender tilbage til britisk politik

Under høringen gjorde Campbell desuden et stort nummer ud af at lægge ansvaret over på sin tidligere arbejdsgiver, Tony Blair.

»På en måde gør han det for at beskytte sig selv. Campbells eneste legitimitet kom fra premierministerens demokratiske mandat, så det forsøger han at beskytte sig bag. Spørgsmålet er, om han gør det sværere for Blair, når han skal i vidneskranken«, siger Daniel Korski.

LÆS OGSÅ Blair og Brown skal grilles offentligt om Irak-krigen

Fra nutid til fortid
Han vurderer, at hvor det tidligere var Campbells rolle at aflede opmærksomheden fra Blair, gør han på en måde det samme for den nuværende premierminister Gordon Brown.

»Campbell skyder opmærksomheden fra Brown til Blair, fra nutid til fortid, fra Afghanistan til Irak. Alt sammen er med til at aflede opmærksomheden fra Brown«, siger Daniel Korski til politiken.dk.

Det kommende valg i Storbritannien bliver dog næppe afgjort på spørgsmål om Irak-krigen, men nærmere på den økonomiske krise, siger han.

Kan fortsætte ind i 2011
Det britiske parlament besluttede i 2008 at lade en uafhængig kommission ledet af sir John Chilcot kulegrave grundlaget for Storbritanniens deltagelse i Irak-krigen.

Undersøgelsen ventes at vare helt frem til 2011. Den endelige rapport kan ikke juridisk udpege skyld, men den kan kritisere. Der vil være pause i høringerne under det britiske valg i foråret 2010.

Høringerne kan følges på denne hjemmeside.

WWWIraq Inquiry Digest (eksternt link)

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Internationalt
13. feb. KL. 19.20
dødsfald. De to danske piger blev fundet indebrændt i denne bil 12. august sidste år i nærheden af Berlin. - Foto: PAUL ZINKEN/AP

Familiefar anklaget for drab på to døtre

Ifølge politiet slog han sine døtre ihjel i en bilbrand i en tysk skov. I næste uge kommer manden for retten.

Danmark
13. feb. KL. 20.16

Mand styrter 15 meter ned fra stillads

Dårlig afspærring kan være skyld i ulykke. Stilladsarbejder i kritisk tilstand.

Berlinale 2012
13. feb. KL. 17.47
Gidsel. Pilou Asbæk, der er blevet hvermandseje takket være sin rolle som spindoktor i 'Borgen, bliver kidnappet i et nyt filmdrama. - Foto: Jan Unger (arkiv)

Råt dansk kidnapningsdrama satser på Cannes

Pilou Asbæk genoptager samarbejdet med Tobias Lindholm i 'A Hijacking'.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Internationalt

00:47

13. feb. KL. 08.15 TV Spareplan antænder græsk raseri

International partner

  • 13. feb. KL. 17.53
  • 13. feb. KL. 17.41
  • 13. feb. KL. 17.08
  • 13. feb. KL. 16.50
  • 13. feb. KL. 15.41

Det sker
Americana. Blandingen af forfinet støj og traditionel rock holder formen. - Foto: PR-foto
13. feb. KL. 19.02

Suverænt rockband kan også uden stjerneguitarist

ibyen anbefaler

restaurant & cafe