-
POLITIKEN MENER: Bureaukratiet er folkeskolens fjende
-
ANDEKONKURRENCE: Kan du skrive som en ny Walt Disney?
-
BRRRRR...: Her er de koldeste steder på jorden
-
PLUS: 'Drive' på dvd
Pluspris 150 kr.
Hele Danmarks Dirch...
Se eller gense de bedste klip med Dirch, oplev Nikolaj Lie Kaas fortolkning af den folkekære skuespiller, eller få den store boks med de 10 bedste Dirch Passer-film. Alt sammen til Pluspris.
Pluspriser fra 80 kr.
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 80 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
Pluspris 59 kr.
Alm. pris 69 kr
|
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1749 kr.
Alm. pris 2130 kr
|






Scientology-fly efterlod læger og sygeplejersker
flugt. Haitianske flygtninge forsøger at sejle ud af landet, hvor nødhjælpen stadig kun når frem til et mindretal.
Læger blev efterladt i en lufthavn i New York, mens scientology fløj præster afsted på humanitær mission til Haiti.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV Spareplan antænder græsk raseri
TV Redaktør: Intern konflikt i regeringen er nu højspændt
TV Denzel Washington fik blåt øje i ny actionfilm
TV Hitmager gør comeback med forenklet setup
TV San Franciscos lufthavns-yogarum har stor succes
TV »Kold indisk skulder er et kæmpe problem for regeringen«
TV Her er politiets beviser mod Anders Breivik
TV Redaktør: Grækere er presset ud på afgrundens rand
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Jordskælv i Haiti
Se interaktiv grafik over jordskælvet i Haiti
Læger, sygeplejersker og tolkepersonale måtte i lørdags vente forgæves i John F. Kennedy lufthavnen i New York.
De var ellers blevet lovet, at de ville blive fløjet til Haiti på et fly betalt af den omdiskuterede bevægelse Scientology.
Men da flyet skulle lette, opstod der forvirring, og de 70 efterladte måtte se medicin og lægeudstyr for flere tusinde dollar flyve afsted til Haiti uden nogen til at bruge det, når det nåede den jordskælvsramte ø.
Det skriver den amerikanske tv-station NY1 på sin hjemmeside.
SE OGSÅ Dansk sygeplejerske: Antallet af patienter vokser dag for dag
»De er nødt til at hjælpe os med at få alt dette smertestillende medicin, udstyr og anitibiotika ud til de folk, som bogstaveligt talt dør«, siger en af de efterladte sygeplejersker, Doreen Evans.
Ifølge tv-stationen NY1 var hun bekymret og kritisk over for det kaos, der opstod i lufthavnen.
Bange for forsinkelse
De efterladte læger og sygeplejersker var blevet bekræftet som passagerer, men kort før flyets afgang blev passagerlisten forlagt.
Derfor nåede kun 119 passagerer, hvoraf nogle var Scientologys egne medlemmer, at stige ombord på flyet, før det lettede, fordi den religiøse bevægelse var bange for, at forsinkelserne ville blive for store.
Nogle af de frustrerede efterladte passagerer mener dog, at flyet stod ved gaten mindst en time efter, at dørene var blevet lukket, før det fløj med kurs mod Haiti.
Scientology chartrer fly
Scientology siger, at lørdagens forvirring er beklagelig, men de vil hellere fokusere på det nødhjælpsarbejde, de prøver på at udføre.
»Der var folk, som kom for sent, der var folk, hvis navne ikke var på passagerlisten. Måske var administrationen ikke helt korrekt, men måske vi i stedet skulle fokusere på de 119 personer, der faktisk var på flyet og landende i Haiti«, siger John Carmichael fra scientology til NY1.
Han tilføjer, at lørdagens fly var det tredje fly, som scientology havde chartret til at flyve til Haiti. Også Hollywood-stjernen og scientologymedlemmet John Travolta har fløjet medlemmer af den religiøse bevægelse til Haiti.
SE OGSÅ John Travolta flyver nødhjælp til Haiti
Det vides endnu ikke, hvad der er sket med det medicinske udstyr, som kom med scientology-flyet til Haiti.
De efterladte passagerer var bange for, at det ville forsvinde eller blive stjålet, men Scientology har lovet, at de vil prøve at finde en transportløsning til Haiti for de 70 efterladte så hurtigt som muligt.
I mellemtiden håber lægerne og sygeplejerskerne på, at de kan 'tomle' sig til en plads på et andet nødhjælpsfly med destination mod Haiti.
Rettelse:
Vi omtalte i en tidligere udgave af denne artikel Scientology som en 'kristen' bevægelse. Ordet 'kristen' er nu fjernet.
Haiti
Tirsdag 12. januar om eftermiddagen lokal tid blev Haiti ramt af et voldsomst jordskælv.
Skælvet ramte hovedstaden Port-au-Prince klokken 22:53 dansk tid, klokken 16:53 lokal tid.
Det er målt til 7.0 på Richter-skalaen og er det mest voldsomme i området i 200 år.
Siden har en række efterskælv rystet Haiti. Det største kom en uge efter jordskælvet og er målt til 6.1 på Richter-skalaen.
Mellem 100.000 og 200.000 mennesker frygtes omkommet i ruinerne.
Flere humanitære bistandsorganisationer har taget initiativ til at samle ind til fordel for de overlevende i Haiti:
Du kan hjælpe her:
Folkekirkens Nødhjælp:
Telefon: Ring på tlf. 90 56 55 65 og støt med 100 kr.
SMS: sms NØD til 1277 og støt med 100 kr. (+alm. trafiktakst)
Bank: Indbetal et beløb via kontonummer: 9541 - 540 0023 – mrk. Haiti
Via hjemmesiden noedhjaelp.dk kan man donere et beløb til hjælpearbejdet.
IBIS:
IBIS’ samarbejdspartner Alliance2015 er i Haiti og kan støttes på flg. måder:
SMS: sms NØDHJÆLP til 1220 og støt med 100 kr. (+alm. trafiktakst)
Bank: Indbetal et beløb via reg.: 2191 konto 5906923108 - mærk betalingen 'Nødhjælp'.
Det er også muligt at støtte med et beløb med Dankort på Ibis’ hjemmeside: www.ibis.dk
Læger uden grænser:
Telefon: Ring på tlf. 90 54 08 40 og støt med 150 kr.
Sms: sms LÆGE til 1414 og støt med 150 kr. (+alm. trafiktakst).
Via hjemmesiden msf.dk kan man ligeledes donere et beløb til katastrofefonden.
Red Barnet:
Telefon: Ring på tlf. 90 56 57 56 og støt med 100 kr.
SMS: sms KATASTROFE til 1277 og støt med 150 kr. (+alm. trafiktakst)
Via hjemmesiden redbarnet.dk kan man donere et beløb til Børnekatastrofefonden.
Røde Kors:
Telefon: Ring på tlf. 90 56 56 56 og støt med 150 kr.
SMS: sms KATASTROFE til 1231 og støt med 100 kr. (+alm. trafiktakst)
Bank: Indbetal et beløb via reg.: 9541, kontonr: 6 20 20 20
Giro: Indbetal et beløb på gironummer 6 20 20 20
Via hjemmesiden drk.dk kan man donere et beløb til hjælpearbejdet.
Unicef:
Telefon: Ring på tlf. 90 56 56 99 og støt med 150 kroner
SMS: sms AKUT til 1231 og støt med 150 kr. (+alm. trafiktakst)
Bank: Indbetal et beløb via reg.: 9541, kontonr: 1028 4651
Via hjemmesiden unicef.dk kan man donere et beløb til hjælpearbejdet.
Mellemfolkeligt Samvirke:
SMS: sms 'STØT' til 1919 og støt med 100 kroner (+ alm. takst)
Via hjemmesiden www.ms.dk kan man ligeledes donere et beløb til hjælpearbejdet.
ASF - Dansk Folkehjælp:
Telefon: Ring 90 56 64 44 og støt med 100 kr.
SMS: Sms 'STØT' til 1999 og støt med 100 kr. (+ alm. trafiktakst)
Bank: Indbetal beløb via reg. nr. 5301 konto nr. 0900013.
Via hjemmesiden www.folkehjaelp.dk kan man ligeledes donere et beløb til hjælpearbejdet.
SOS-Børnebyerne:
SMS: Støt med 150 kr. Skriv SOS til 1231
Ring: Støt med 150 kr. Ring 90 56 56 05
Bank: Reg.nr. 3001, konto: 1029 1836
Bliv Haiti-fadder på www.sos-borneby.dk
Caritas Danmark:
Giro 404-3979
Bank: reg. nr. 2191 Konto: 348 725 4516
Via SMS
Der er desuden mulighed for at donere via hjemmesiden www.caritas.dk
ADRA
Støt med 100 kr. ved at sms ADRA 100 til 1231 (+ alm. SMS takst)
Via din bank eller netbank: Lav en girooverførsel til gironummer 868 8222 eller en bankoverførsel til Danske Bank 9570 0008688222.
Husk at mærke overførslen ’HAITI’.
Læs mere på ADRA's hjemmeside
Geografi: Haiti udgør den vestlige del af øen Hispaniola i Caribien. Nabolandet mod øst er Den Dominikanske Republik.
Befolkning: 8,7 millioner, 95 procent er sorte haitianere, der nedstammer fra afrikanere.
Areal: 27.750 km2 (Danmark: 43.000 km2)
Befolkningstæthed: 291,8 indbyggere/km2
Valuta: Gourdes
Hovedstad: Port-au-Prince
Sprog: Fransk (officielt), tales af mindre end 20 procent af befolkningen. Flertallet taler kreolsk.
Religion: Katolikker 80 procent, protestanter 16 procent. Det anslås, at 50 procent af befolkningen praktiserer voodoo-religionen.
Historie: Selvstændighed i 1804
Middellevetid: Mænd 52 år, kvinder 53 år.
Bruttonationalprodukt per indbygger: 1.900 US-dollars (9.750 kroner), (Danmark: 310.248 kroner)
Statsoverhoved: Rene Preval
Haiti er det fattigste land på den vestlige halvkugle og har i mange år været præget af politisk vold og ustabilitet.
Fra 1957 til 1986 var Haiti et diktatur regeret af den magtfulde Duvalier-familie. Francois Duvalier, også kaldet Papa Doc, overtog magten i 1957 og erklærede sig selv 'præsident for livet'.
Ved hans død i 1971 overtog sønnen, Jean-Claude Duvalier, også kaldet Baby Doc, magten over landet. Han flygtede senere til Frankrig, da amerikanerne pressede på for at ændre de politiske forhold i Haiti.
Den tidligere præst Jean-Bertrand Aristide overtog magten over landet i 1989.
Et væbnet oprør afsatte Aristide i februar 2004, og en midlertidig regering blev sat til at forberede det første demokratiske valg siden 1989.
FN sendte derefter cirka 8.000 fredsbevarende styrker under navnet Minustah (United Nations Stablization Mission in Haiti) til landet.
Selvom haitianerne i maj 2006 kunne indsætte en demokratisk valgt præsident og parlament, er FN styrkerne stadig vigtige i opretholdelsen af fred og stabiliset i landet.
Se også
SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid
Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG
- Få mail ved breaking news
Græsk ja til spareplan løfter aktiemarkeder i Asien
Investorerne i Japan og Sydkorea sender aktiekurserne op, efter det græske parlamentet vedtager spareplan.
Adele gør rent bord ved årets Grammy
Kvinder vil have hoteller uden mænd
Der er voldsom prisforskel på eleftersyn
Det dyreste eleftersyn er mere end tre gange så dyrt som det billigste.
Studerende køber ekstra timer
Zambia-træner efter triumf mod Drogba: Det umulige blev muligt
Undertippede Zambia vandt det afrikanske mesterskab i fodbold over Elfenbenskysten efter straffesparksdrama.
Afstemning: Læserne elsker 'I will always love you'
53 procent har soundtracket fra 'The Bodyguard' som deres Whitney-favorit.
800.000 danskere er på overførselsindkomst
Der blev gjort for lidt under opsvinget i 2004 til 2008 for at hjælpe folk i gang, vurderer fagfolk.
Forsvarsspiller sender City til tops
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Haiti ramt lige i hovedstaden
Sådan kan du hjælpe
Seneste Internationalt
Seneste TV Internationalt
13. feb. KL. 08.15 TV Spareplan antænder græsk raseri
12. feb. KL. 21.15 TV Redaktør: Intern konflikt i regeringen er nu højspændt
10. feb. KL. 15.40 TV »Kold indisk skulder er et kæmpe problem for regeringen«
10. feb. KL. 14.36 TV Her er politiets beviser mod Anders Breivik
10. feb. KL. 12.28 TV Redaktør: Grækere er presset ud på afgrundens rand
International partner
feb
feb
feb
feb
Mick Øgendahl: Jeg er begyndt at drikke dåsebajere uden at flække et søm i toppen
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Regatta er det suveræne brætspil
Rå rosenkål med parmaskinke, parmesan og citron