Annonce
Internationalt 26. jan. 2010 KL. 23.56

Scientology-fly efterlod læger og sygeplejersker

Læger blev efterladt i en lufthavn i New York, mens scientology fløj præster afsted på humanitær mission til Haiti.

Annonce
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Jordskælv i Haiti

Læger, sygeplejersker og tolkepersonale måtte i lørdags vente forgæves i John F. Kennedy lufthavnen i New York.

De var ellers blevet lovet, at de ville blive fløjet til Haiti på et fly betalt af den omdiskuterede bevægelse Scientology.

Men da flyet skulle lette, opstod der forvirring, og de 70 efterladte måtte se medicin og lægeudstyr for flere tusinde dollar flyve afsted til Haiti uden nogen til at bruge det, når det nåede den jordskælvsramte ø.

Det skriver den amerikanske tv-station NY1 på sin hjemmeside.

SE OGSÅ Dansk sygeplejerske: Antallet af patienter vokser dag for dag

»De er nødt til at hjælpe os med at få alt dette smertestillende medicin, udstyr og anitibiotika ud til de folk, som bogstaveligt talt dør«, siger en af de efterladte sygeplejersker, Doreen Evans.

Ifølge tv-stationen NY1 var hun bekymret og kritisk over for det kaos, der opstod i lufthavnen.

Bange for forsinkelse
De efterladte læger og sygeplejersker var blevet bekræftet som passagerer, men kort før flyets afgang blev passagerlisten forlagt.

Derfor nåede kun 119 passagerer, hvoraf nogle var Scientologys egne medlemmer, at stige ombord på flyet, før det lettede, fordi den religiøse bevægelse var bange for, at forsinkelserne ville blive for store.

Nogle af de frustrerede efterladte passagerer mener dog, at flyet stod ved gaten mindst en time efter, at dørene var blevet lukket, før det fløj med kurs mod Haiti.

Scientology chartrer fly
Scientology siger, at lørdagens forvirring er beklagelig, men de vil hellere fokusere på det nødhjælpsarbejde, de prøver på at udføre.

»Der var folk, som kom for sent, der var folk, hvis navne ikke var på passagerlisten. Måske var administrationen ikke helt korrekt, men måske vi i stedet skulle fokusere på de 119 personer, der faktisk var på flyet og landende i Haiti«, siger John Carmichael fra scientology til NY1.

Han tilføjer, at lørdagens fly var det tredje fly, som scientology havde chartret til at flyve til Haiti. Også Hollywood-stjernen og scientologymedlemmet John Travolta har fløjet medlemmer af den religiøse bevægelse til Haiti.

SE OGSÅ John Travolta flyver nødhjælp til Haiti

Det vides endnu ikke, hvad der er sket med det medicinske udstyr, som kom med scientology-flyet til Haiti.

De efterladte passagerer var bange for, at det ville forsvinde eller blive stjålet, men Scientology har lovet, at de vil prøve at finde en transportløsning til Haiti for de 70 efterladte så hurtigt som muligt.

I mellemtiden håber lægerne og sygeplejerskerne på, at de kan 'tomle' sig til en plads på et andet nødhjælpsfly med destination mod Haiti.

Rettelse:
Vi omtalte i en tidligere udgave af denne artikel Scientology som en 'kristen' bevægelse. Ordet 'kristen' er nu fjernet.

Haiti

Foto: DAMIAN DOVARGANES/AP
Foto: DAMIAN DOVARGANES/AP

Tirsdag 12. januar om eftermiddagen lokal tid blev Haiti ramt af et voldsomst jordskælv.

Skælvet ramte hovedstaden Port-au-Prince klokken 22:53 dansk tid, klokken 16:53 lokal tid.

Det er målt til 7.0 på Richter-skalaen og er det mest voldsomme i området i 200 år.

Siden har en række efterskælv rystet Haiti. Det største kom en uge efter jordskælvet og er målt til 6.1 på Richter-skalaen.

Mellem 100.000 og 200.000 mennesker frygtes omkommet i ruinerne.

Foto: XING GUANGLI/AP
Foto: XING GUANGLI/AP

Flere humanitære bistandsorganisationer har taget initiativ til at samle ind til fordel for de overlevende i Haiti:

Du kan hjælpe her:

Folkekirkens Nødhjælp:

Telefon: Ring på tlf. 90 56 55 65 og støt med 100 kr.

SMS: sms NØD til 1277 og støt med 100 kr. (+alm. trafiktakst)

Bank: Indbetal et beløb via kontonummer: 9541 - 540 0023 – mrk. Haiti

Via hjemmesiden noedhjaelp.dk kan man donere et beløb til hjælpearbejdet.

IBIS:

IBIS’ samarbejdspartner Alliance2015 er i Haiti og kan støttes på flg. måder:

SMS: sms NØDHJÆLP til 1220 og støt med 100 kr. (+alm. trafiktakst)

Bank: Indbetal et beløb via reg.: 2191 konto 5906923108 - mærk betalingen 'Nødhjælp'.

Det er også muligt at støtte med et beløb med Dankort på Ibis’ hjemmeside: www.ibis.dk

Læger uden grænser:

Telefon: Ring på tlf. 90 54 08 40 og støt med 150 kr.

Sms: sms LÆGE til 1414 og støt med 150 kr. (+alm. trafiktakst).

Via hjemmesiden msf.dk kan man ligeledes donere et beløb til katastrofefonden.

Red Barnet:

Telefon: Ring på tlf. 90 56 57 56 og støt med 100 kr.

SMS: sms KATASTROFE til 1277 og støt med 150 kr. (+alm. trafiktakst)

Via hjemmesiden redbarnet.dk kan man donere et beløb til Børnekatastrofefonden.

Røde Kors:

Telefon: Ring på tlf. 90 56 56 56 og støt med 150 kr.

SMS: sms KATASTROFE til 1231 og støt med 100 kr. (+alm. trafiktakst)

Bank: Indbetal et beløb via reg.: 9541, kontonr: 6 20 20 20

Giro: Indbetal et beløb på gironummer 6 20 20 20

Via hjemmesiden drk.dk kan man donere et beløb til hjælpearbejdet.

Unicef:

Telefon: Ring på tlf. 90 56 56 99 og støt med 150 kroner

SMS: sms AKUT til 1231 og støt med 150 kr. (+alm. trafiktakst)

Bank: Indbetal et beløb via reg.: 9541, kontonr: 1028 4651

Via hjemmesiden unicef.dk kan man donere et beløb til hjælpearbejdet.

Mellemfolkeligt Samvirke:

SMS: sms 'STØT' til 1919 og støt med 100 kroner (+ alm. takst)

Via hjemmesiden www.ms.dk kan man ligeledes donere et beløb til hjælpearbejdet.

ASF - Dansk Folkehjælp:

Telefon: Ring 90 56 64 44 og støt med 100 kr.

SMS: Sms 'STØT' til 1999 og støt med 100 kr. (+ alm. trafiktakst)

Bank: Indbetal beløb via reg. nr. 5301 konto nr. 0900013.

Via hjemmesiden www.folkehjaelp.dk kan man ligeledes donere et beløb til hjælpearbejdet.

SOS-Børnebyerne:

SMS: Støt med 150 kr. Skriv SOS til 1231

Ring: Støt med 150 kr. Ring 90 56 56 05

Bank: Reg.nr. 3001, konto: 1029 1836

Bliv Haiti-fadder på www.sos-borneby.dk

Caritas Danmark:

Giro 404-3979

Bank: reg. nr. 2191 Konto: 348 725 4516

Via SMS

Der er desuden mulighed for at donere via hjemmesiden www.caritas.dk

ADRA

Støt med 100 kr. ved at sms ADRA 100 til 1231 (+ alm. SMS takst)

Via din bank eller netbank: Lav en girooverførsel til gironummer 868 8222 eller en bankoverførsel til Danske Bank 9570 0008688222.

Husk at mærke overførslen ’HAITI’.

Læs mere på ADRA's hjemmeside

Foto: IVANOH DEMERS/AP
Foto: IVANOH DEMERS/AP

Geografi: Haiti udgør den vestlige del af øen Hispaniola i Caribien. Nabolandet mod øst er Den Dominikanske Republik.

Befolkning: 8,7 millioner, 95 procent er sorte haitianere, der nedstammer fra afrikanere.

Areal: 27.750 km2 (Danmark: 43.000 km2)

Befolkningstæthed: 291,8 indbyggere/km2

Valuta: Gourdes

Hovedstad: Port-au-Prince

Sprog: Fransk (officielt), tales af mindre end 20 procent af befolkningen. Flertallet taler kreolsk.

Religion: Katolikker 80 procent, protestanter 16 procent. Det anslås, at 50 procent af befolkningen praktiserer voodoo-religionen.

Historie: Selvstændighed i 1804

Middellevetid: Mænd 52 år, kvinder 53 år.

Bruttonationalprodukt per indbygger: 1.900 US-dollars (9.750 kroner), (Danmark: 310.248 kroner)

Statsoverhoved: Rene Preval

Foto: DAVID DE LA PAZ/AP
Foto: DAVID DE LA PAZ/AP

Haiti er det fattigste land på den vestlige halvkugle og har i mange år været præget af politisk vold og ustabilitet.

Fra 1957 til 1986 var Haiti et diktatur regeret af den magtfulde Duvalier-familie. Francois Duvalier, også kaldet Papa Doc, overtog magten i 1957 og erklærede sig selv 'præsident for livet'.

Ved hans død i 1971 overtog sønnen, Jean-Claude Duvalier, også kaldet Baby Doc, magten over landet. Han flygtede senere til Frankrig, da amerikanerne pressede på for at ændre de politiske forhold i Haiti.

Den tidligere præst Jean-Bertrand Aristide overtog magten over landet i 1989.

Et væbnet oprør afsatte Aristide i februar 2004, og en midlertidig regering blev sat til at forberede det første demokratiske valg siden 1989.

FN sendte derefter cirka 8.000 fredsbevarende styrker under navnet Minustah (United Nations Stablization Mission in Haiti) til landet.

Selvom haitianerne i maj 2006 kunne indsætte en demokratisk valgt præsident og parlament, er FN styrkerne stadig vigtige i opretholdelsen af fred og stabiliset i landet.

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Gældskrisen
13. feb. KL. 06.16

Græsk ja til spareplan løfter aktiemarkeder i Asien

Investorerne i Japan og Sydkorea sender aktiekurserne op, efter det græske parlamentet vedtager spareplan.

Penge & Bolig
13. feb. KL. 03.00

Der er voldsom prisforskel på eleftersyn

Det dyreste eleftersyn er mere end tre gange så dyrt som det billigste.

Musik
12. feb. KL. 21.30
Foto: ELISE AMENDOLA/AP

Afstemning: Læserne elsker 'I will always love you'

53 procent har soundtracket fra 'The Bodyguard' som deres Whitney-favorit.

Annoncer

Haiti ramt lige i hovedstaden

Annoncer

Seneste TV Internationalt

00:47

13. feb. KL. 08.15 TV Spareplan antænder græsk raseri

International partner

Det sker
Københavnersmart. Kælen lyssætning. Marineblå modestrik. Delvis frisering. Sådan ser en falstring ikke ud. Og man bliver ikke udkantsdansker med et trylleslag, blot man sætter sig i et uddateret lædertabermøbel, påpeger Djævlens Advokat over for komikeren Mick Øgendahl, der pynter sig med lånte provinsfjer. - Foto: PR-foto
12. feb. KL. 18.00

Mick Øgendahl: Jeg er begyndt at drikke dåsebajere uden at flække et søm i toppen

ibyen anbefaler

restaurant & cafe